Сьогодні в Україні діє ряд інструментів, завдяки яким громадяни долучаються до вирішення місцевих питань. Втім, не всі знають про одну з найефективніших можливостей: утворити орган самоорганізації населення (ОСН). Олександр Солонтай, директор програм практичної політики Інституту Політичної Освіти, впевнений: згодом ОСН будуть в тренді! То які повноваження вони мають? Дізнайтесь з конспекту тренінгу експерта.

“Коли ми відокремлюємо “ОСН” і “влада”, в мене починається когнітивний дисонанс. Саме слово влада ми розуміємо стереотипно: це голова, депутати, Виконавчий комітет — ті, хто керують громадою. Але ОСН і були створені заради народовладдя, — розповідає експерт.

Самоорганізація — це конституційне право жителів громади. В Конституції зазначено

“Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна”.

Ба більше, є Закон України “Про органи самоорганізації населення”, в якому встановлені порядок організації та діяльності ОСН.

ОСН: що це таке, які бувають та як їх утворюють?

В різних громадах ОСН просять різні компетенції. Так, наприклад, ОСН можуть займатись такими речами:

А також:

  • Паркування
  • Ремонт
  • Дитмайданчики
  • Пожежна безпека

Компетенції залежать від того, які люди об’єднались, яка в них проблематика, фізичні об’єкти навколо.

Чому в Україні замало самоорганізації?

Втім, Олександр підкреслює, що люди організовувались на рівні будинкових комітетів. “В Україні почалась хвиля органів самоорганізації населення, коли люди почали приватизовувати житло. Так, в Україні народилися тисячі будинкових комітетів”,  — пояснює експерт.

Як утворити ОСН?

Довідка. Захід відбувається за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ «Активна Громада»