Згідно зі статтею 16 Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян.

У Регламенті Зноб-Новгородської селищної ради від 2017 року у статті 6 пункту 4 зазначено, що депутат зобов’язаний не рідше одного разу на рік звітувати перед виборцями, інформувати виборців про роботу Ради та її органів з питань бюджету і програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідної території, інших цільових програм, рішень Ради й доручень виборців.  

Депутати Зноб-Новгородської ОТГ жодного разу не звітували, попри звернення громадян з петицією щодо звітування депутатів ще у 2018 році. 

На сьогодні на сайті громади відсутня інформація про місце та часи прийому громадян депутатами та немає розділу для опублікування звітів. Останній та єдиний звіт голови Зноб-Новгородської селищної ради, Гончарова Петра Васильовича, за діяльність у 2018 році був опублікований на сайті селищної ради на початку 2019 року. 

Практика звітування в місцевій раді 

8 листопада 2018 року громадяни сформували електронну петицію щодо звітування представників ОТГ. Мешканці Зноб-Новгородської ОТГ вважали, що така ініціатива зміцнить довіру до влади з боку громадян їхньої ОТГ, надасть можливість виявляти місцеві проблеми та знаходити їх вирішення, інформувати про реалізовані та заплановані проєкти тощо. Громадяни вимагали, аби оприлюднення звітів відбувалось на офіційному сайті ОТГ, як того вимагає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад». В підсумку петиція не набрала необхідної кількості голосів та не була запущена в дію і як результат звітність депутатів в електронному виді в громаді відсутня і досі. 

На сайті Зноб-Новгородської селищної ради відсутній регламент нинішнього 8 скликання. Натомість в розділі “Матеріали для оприлюднення” розміщений Регламент Зноб-новгородської селищної ради сьомого скликання від 2017 року. Відповідно до статті 6 Права та обов’язки депутата Ради цього Регламенту зазначено, що депутат Ради зобов’язаний не рідше одного разу на рік звітувати перед виборцями, інформувати виборців про роботу Ради та її органів з питань бюджету і програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідної території, інших цільових програм, рішень Ради й доручень виборців. Проте процедури та вимоги до звітування в Регламенті не зазначається. Жодної з вищеперерахованих норм в ОТГ не дотримуються.

Стосовно звітування у 2020 році та наших рекомендацій щодо необхідности звітування: питання залишається відкритим. Через те, що депутати приступили до своїх обов’язків у листопаді 2020 року, після оголошення офіційних результатів місцевих виборів, звіти за 2020 рік вони не подавали. Тим паче, на сьогодні, в ОТГ серед 22 депутатів місцевої ради: 15 депутатів новообраних та 7 депутатів переобрані.

Не зважаючи на те, що депутати в громаді не звітують, адміністрація  ОТГ активно веде свою сторінку у Facebook та висвітлює інформацію по проєктах рішень, протоколи сесій та новини щодо покращення різних сфер життя мешканців громади, а також анонсують важливі події в житті громади.

На сайті ОТГ інформація стосовно активностей громади також постійно оновлюється. В розділі депутати розміщений перелік депутатів селищної ради з відомостями облікової картки, а саме: номер і територія виборчого округу, прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, громадянство, національність, партійність, суб’єкт висування кандидата в депутати, освіта із зазначенням закінченням навчального закладу та спеціальністю, попередній депутатський досвід, посада і місце роботи, домашня адреса і телефон. 

Співпраця з владою у цифрах та коментарях

Співпраця ВІ «Активна Громада» та Зноб-Новгородської ОТГ розпочалася з 2020 року, саме тоді був підписаний меморандум щодо співпраці з головою громади, Гончаровим Петром Васильовичем. 

В рамках проєкту «Задай курс владі» спільно з громадянами ОТГ було створено Карту Розвитку Громади (КРГ). Дана Карта складається з 27 пунктів, які громадяни вважають за потрібне виокремити як нагальні потреби та проблеми громади. Ці 27 пунктів формують 11 напрямів:

 • напрям побудови стратегії ОТГ – 3 пункти; 
 • менеджмент органів місцевого самоврядування – 2; 
 • бюджет – 2; 
 • майно громади – 3; 
 • медицина – 2;
 • освіта – 3; 
 • культура – 3; 
 • енергоефективність – 3; 
 • благоустрій – 4; 
 • комунальні послуги – 2;
 •  напрям транспорту – 1 пункт.

Всі ці напрями КРГ були представлені адміністрації та депутатам ОТГ та після їх ознайомлення було запропоновано підписання Декларацій щодо відповідальності за виконання пунктів КРГ.

Голова ОТГ та депутати дослухалися до думки громадян та почали тісно співпрацювати. Вони брали участь у зустрічах та тренінгах та активно спілкувались з мешканцями громади. 

За два роки співпраці тренінги в Зноб-Новгородській ОТГ відвідали: 7 депутатів, секретар, заступник та голова громади. 

Виклики та історія успіху

Головними викликами під час виконання пунктів КРГ стали неготовність громадян співпрацювати з владою. Проте, це відбувалось лише на початкових етапах. Після неодноразових відвідувань сесій громади, тренінгів та зустрічей ініціативних груп, мешканці ОТГ активізувались та почали діяти разом з владою у напрямках реалізації КРГ.

«Наша співпраця з владою, на сьогодні, має неабиякий сенс. Ми потроху досягаємо того, до чого багато років йшли, проте, обирали неправильний шлях співпраці влади та громади. Тепер кожен знає свою важливість і функцію в громаді, а значить знає до чого варто рухатись! Попереду ще багато історій успіху», – коментує жителька громади, активна учасниця заходів від “Активної Громади” Ніна Кіріченко.

Практика моніторингу виконання КРГ ініціативними групами

Практика створення ініціативної групи в громаді була не достатньо вдалою, адже більшість жителів ОТГ не готові були брати відповідальність за супроводження та результативність створеної ініціативи. Проте нині амбітні та цілеспрямовані люди є і в найближчому майбутньому створення ініціативної групи й активізація її діяльності розпочнеться. Депутати таку “пробуджену” активність мешканців ОТГ схвалюють та підтримують.

Результативним заходом щодо створення КРГ та комунікації в громаді в цілому став Форум розвитку громади, який відбувся 8 липня 2021 року. Саме на цьому Форумі ми підбили підсумки того, що виконано/ виконується/ буде виконано з КРГ.

З усіх запропонованих пунктів КРГ:

 • виконані – 1 пункт (3,70%);
 • частково (проблема вирішена наполовину/на чверть ) –  6 пунктів (22,22%);
 • в процесі (створено план/стратегію виконання завдання: на початковому етапі (етап планування вирішення проблеми/питання))- 6 пунктів(22,22%);
 • не виконані – 14 пунктів (51,85%).

З огляду на наявні результати можна говорити, що найбільшу увагу в ОТГ приділяють питанням благоустрою та екології. Адже протягом 2020-2021 року було очищено паркову зону смт. Зноб-Новгородське та дитячого табору «Десна», встановлено сміттєві урни та очищені річки в селах, що входять до складу ОТГ. 

Не залишився без уваги й напрям менеджменту місцевого самоврядування та бюджету. Через налагоджену комунікацію «влада-громада» мешканці ОТГ стали частіше відвідувати сесії, а залучення нових інвесторів в громаду дало змогу виконати пункт КРГ стосовно підтримки фермерського господарства.

Напрям медицини був реалізований в наступному: автомобіль швидкої допомоги було відремонтовано та в додаток ще придбане нове авто, а освіти – починаючи з травня 2021 року відбувалися ремонти закладів освіти.

Невиконані пункти КРГ будуть розглядатись згодом, адже наразі на виконання більшості з них громада не має коштів.

Підсумок

Виходячи з аналізу діяльності депутатів ОТГ та реалізації КРГ, можна стверджувати що розвиток громади не стоїть на місці, проте потребує значних корективів та ще більших зусиль. Насамперед, це стосується звітування депутатів. Сподіваємось, що новообрані депутати візьмуть до уваги важливість висвітлення їхньої діяльності серед громадян та публікуватимуть звіти. А громадяни активно включатимуться в процеси прийняття рішень та контролюватимуть стан виконання КРГ.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.