Вступ. Законодавче регулювання звітності депутатів 

Статтею 16 Закону України “Про статус депутата місцевих рад” встановлено, що депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

При цьому, звіт депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення. Депутат місцевої ради не пізніше, як за сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.

Слід мати на увазі, що депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю. Витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатів місцевої ради перед виборцями та їх зустрічей з ними, здійснюються коштом відповідних місцевих бюджетів у межах затверджених на ці цілі видатків.

2.     Практика звітування в місцевій раді

Регламент Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради прийнятий від 10 грудня 2020 року. Відповідно до пункту 2 статті 2 Регламенту відкритість та гласність  роботи сільської ради, постійних комісій може реалізуватися, зокрема, шляхом публікації звіту  пленарних засідань сільської ради. Також в пункті 4 цієї статті зазначено, що при функціонуванні сайту ради повинно бути забезпечено розміщення звітів сільського голови, його заступників, депутатів, постійних та тимчасових контрольних комісій ради, старост. 

Що стосується звітності депутатів, то Регламент окремо визначає процедуру звітування депутатів перед виборцями (стаття 16) і звітування депутатських фракцій (стаття 17).

Відповідно до статті 16 Регламенту порядок звітування прописаний, відповідаючи вимогам ст. 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Депутат сільської ради періодично, але не рідше одного разу на рік, звітує про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, територіальною громадою, об’єднаннями громадян, а також в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення.  

Графік проведення звітів депутатів сільської ради складається апаратом ради за погодженням з депутатами. Дозволяється проведення звітів одразу по кількох виборчих округах. Підготовку та проведення звітів депутатів, у тому числі – надання приміщення, забезпечує секретар сільської ради та апарат ради. 

Дата проведення звітів депутатів доводиться до відома громадян не пізніше, ніж за 14 днів до їх проведення через засоби масової інформації. Під час звітів депутатів сільської ради можуть брати участь посадові особи виконавчих органів сільської ради та комунальних підприємств. Апарат ради своєчасно забезпечує депутатів довідковими та інформаційними матеріалами, необхідними для звіту. 

Інша процедура звітування депутатських фракцій відповідно до статті 17 Регламенту ради. Строки проведення звітів депутатських фракцій визначаються фракцією на її засіданні. Не пізніше, як за сім днів, фракція повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через офіційний сайт сільської ради та інші засоби масової інформації. Звіт депутатської фракції повинен містити відомості про її діяльність у сільській раді та її органах, а також про виконання передвиборчих програм партій та виборчих блоків, депутати яких створили депутатську фракцію. 

Виконавчі органи сільської ради, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій комунальної форми власності зобов’язані сприяти депутатським фракціям в організації їх звітів перед виборцями шляхом надання необхідних інформаційних та інших довідкових матеріалів. Депутатська фракція через апарат ради подає до сільської ради, виконавчого комітету та інших виконавчих органів ради письмову інформацію про зауваження і пропозиції, висловлені виборцями на адресу ради та її органів під час звіту. Такі зауваження і пропозиції мають бути розглянуті сільською радою, виконавчим комітетом та виконавчими органами сільської ради під час підготовки відповідних рішень.

В рамках проведено моніторингу стану реалізації Карти Розвитку Слобідсько-Кульчієвецької громади у лютому-липні 2021 року стало відомо, що на жаль, депутати Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради не практикували публічне звітування перед громадянами.

На сайті Слобідсько-Кульчієвецької громади у розділі депутати розміщений перелік 25 депутатів, однак жодної інформації про суб’єкт висування, приналежність до фракцій, партійність, контакти, прийом громадян немає. Також відсутня інформація про звітність. Склад попереднього скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради на сайті відсутній.

Таким чином, ніхто з депутатів новообраної міської ради за грудень 2020 року не подав звіту. Разом з цим, наразі депутати сільської ради вивчають питання щодо впорядкування звітування перед громадянами та невдовзі очікуємо на ухвалення відповідних рішень. А також, очікуємо на проведення звітування депутатів у лютому 2022 році. 

3.     Співпраця з владою у цифрах та коментарях

Регіональні координатори ВІ “Активна Громада” підписали Декларацію про відповідальність за виконання Карти Розвитку Громади з 2 депутатами сільської ради. Новообраний голова у жовтні 2020 року Меморандум про співпрацю підписувати відмовився, хоча в особистій розмові погодився на співпрацю. У червні 2021 року відбувся Форум розвитку Слобідсько-Кульчієвецької громади. Через карантинні обмеження, захід відбувся в онлайн форматі. Під час заходу заслухали стан реалізації 13 завдань від громадськості новообраній сільській раді – Карта розвитку громади – до 2024 року. 

На Форумі ми обговорили усі питання КРГ, вивчаючи на якій стадії виконання вони знаходяться. 

Стратегія розвитку громади

1.Розробити й втілити у життя програму по заохоченню обдарованих дітей – виконано

2. Запровадити програму допомоги інвалідам та пенсіонерам – виконано.

Майно громади

3.Побудувати спортивний майданчик у с Баговиця – не виконано.

Медицина

4.Сприяти відкриттю аптек у селах – не виконано.

Освіта 

5.Покращення матеріально-технічної бази шкіл – у процесі виконання.

Культура 

6.Проводити більше культурних заходів для молоді – у процесі виконання

7.Ремонт Будинку культури у с Баговиця – не актуально

Благоустрій

8. Відремонтувати дороги, які знаходяться на балансі громади – у процесі виконання

9. Провести ревізію стовпів лінії електропередач із заміною прогнилих – у процесі виконання

Комунальні послуги

10. Розробити план розвитку альтернативних джерел енергії – у процесі виконання.

11. Розробити програму по запровадженню жорстких санкцій за несанкціоновані сміттєзвалища та спалювання сміття – виконано.

12. Проводити перевірку якості води у криницях – у процесі виконання. 

13. Запровадити систему сортування сміття, встановити баки для роздільного збору сміття – не виконано, зате встановлені баки для сміття.

Отже, 23% пропозицій уже виконані, 54% – мають довгострокову перспективу, але уже в процесі реалізації, 23% пропозицій не актуальні і не виконуються. 

Мешканці Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ, які брали участь у підготовці Карти очікують на її поступову реалізацію до завершення каденції. Слобідсько-Кульчієвецька територіальна громада досить маленька та й зі скромними бюджетними можливостями, тому так чи інакше будуть визначатись пріоритети та поступово реалізовуватись.

Також у період лютого-липня 2021 року регіональним представництвом проведено ряд зустрічей з ініціативною групою громадян та проведено 8 тренінгів з питань розвитку громади та взаємодії з місцевою владою та побудови діалогу.

4.    Виклики та історія успіху

Найбільшою перешкодою для роботи у громаді з лютого-липня 2021 року були карантинні обмеження. Практично усі активності та обговорення відбувались в онлайн режимі. Для досягнення успіху доводилося проводити особисті зустрічі з керівництвом громади. Проте, керівництво громади у своїй роботі керується побажаннями мешканців громади.

Варто наголосити на успішному втіленні у життя програми щодо боротьби зі стихійними сміттєзвалищами, яка пройшла у декілька етапів: 

  • ліквідація сміттєзвалищ по цвинтарях,  
  • укладання тристороннього Договору про співробітництво Слобідсько-Кульчієвецької, Китайгородської та Староушицької територіальних громад у сфері управління твердими побутовими відходами, 
  • участь в проєкті «Хмельниччина йде на чистоту», який зібрав представників територіальних громад з усієї Хмельниччини із залученням громадськості, бізнесу, провідних фахівців та експертів, аби загострити увагу на поточній ситуації в управлінні твердими побутовими відходами на місцях та віднайти взаємні шляхи задля її покращення, ліквідація сміттєзвалища у с.Баговиця на території колишньої ферми. Аби його розчистити, знадобилося два дні та сім одиниць спецтехніки. Вивезено 400 тонн сміття! 

5.    Практика моніторингу виконання КРГ ініціативними групами

Учасниками ініціативної групи переважно є освітяни. Через те, що учасники ініціативної групи живуть у селах громади, то для них питання боротьби зі сміттєзвалищами є дуже важливим. Учасники групи постійно тримали руку на пульсі ухвалення рішень по Карті Розвитку Громади. А координатори займалися «кабінетним» моніторингом і співставляли результати, оприлюднені на сайті громади з дійсним станом справ. Для людей це важливо, бо саме вони доклали минулого року багато зусиль до формування 13 завдань від громади. 

6. Підсумок

Ініціативна група мешканців Слобідсько-Кульчієвецької громади продовжує моніторити виконання Карти Розвитку Громади. 

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.