Протягом вересня 2020 року ВІ “Активна Громада” проводила конкурс есеїв “Громада – це я”. Умовою конкурсу було написання есею на одну із тем:
“Громада – це я”
“Що таке місцеве самоврядування?”
“Місцеві вибори 2020: чому кожен голос є важливим?”
“Місцеві вибори 2020: за якими критеріями потрібно обирати?”
“Що я можу зробити для розвитку свого міста\ громади?”
Серед надісланих робіт ми відібрали найкращі роботи, автори яких отримають подарунки від “Активної Громади”.
Тож, раді представити вашій увазі есей переможця конкурсу, який отримав перше призове місце, 18-річного харків’янина, Владислава Кривного.

МІСЦЕВІ ВИБОРИ 2020: ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМИ ПОТРІБНО ОБИРАТИ?
Досить часто в повсякденному житті кожному випадає нагода робити
вибір. Обирати можна свою поведінку, свій життєвий шлях, рід занять, навіть – одяг та їжу. Це ситуації, в яких, в першу чергу, людина впливає саме на свою власну особистість. Але ж є моменти, коли особистий вибір здійснює певний вплив на життя інших людей.
Місцеві вибори – приклад того, як кожен може вплинути на свою
громаду.
В чому полягає важливість місцевих виборів? Все дуже просто.
Добробут країни залежить не тільки від сильного президента чи парламенту. Дуже важливим є факт існування сильної місцевої влади у регіоні. Вона покликана створювати гідні умови для життя та розвивати громаду. В ідеалі – забезпечити повне економічне та соціальне функціонування, знайти шляхи поповнення та розширення бюджету, створення робочих місць, зробити з неї привабливе місце для інвестицій.
Необхідно також розуміти, що саме на місцевих виборах голос кожного має більш вагому роль, ніж на президентських чи парламентських, а саме через кількість виборців. Залежно від місцевості, в якій ви проживаєте, вам пропонується обрати голову громади, депутата сільської, селищної, міської
ради, депутата районної та обласної ради.
Спробуймо зрозуміти, яким має бути голова громади.
По-перше, це сильний керівник. Це менеджер, який зможе організувати роботу відповідної ради, сформувати дієву вертикаль місцевого самоврядування. Він має знати принципи та засади, на яких працює ця система. Необхідно також розуміти, що «один в полі не воїн». Посадова особа має сформувати свою команду, яка стане сильним та професійним колективом.
По-друге, це генератор ідей. Коли лідер бачить вектор подальшого
розвитку, вміє відібрати гарну ідею та втілити її в життя, то він – фахівець.
Але коли він здатен окрім всього особисто сформувати цю ідею, маючи не тільки бачення, але й творчий підхід, то така людина – професіонал.
По-третє, це професійний оратор. Голова громади – її обличчя. Він має
бути майстром професійного виступу. Дуже важливою є здатність такої людини бути відкритою до народу, його критики та пропозицій. Наявність ораторських навиків стане у нагоді й у координації роботи з державними установами, громадськими організаціями тощо.
З депутатами рад ситуація дещо інша. Варто зазначити, що посада
депутата ради не є оплачуваною, на відміну від голови територіальної
громади, голови міської ради тощо. Тож, обираючи людину, необхідно
зрозуміти який інтерес спонукає її балотуватися на місцевих виборах.
Яким має бути депутат місцевої ради?
Безперечний активіст. Людина-патріот. Той, хто добре знає свій округ і має бачення шляхів розв’язання проблем. А найголовніше – має мотивацію і бажання. Кандидат на таку посаду повинен усвідомлювати не лише свої особисті можливості, але й обов’язки, які на нього покладаються. Адже він не стає уособленням влади, він лише отримує делеговані повноваження від своїх виборців. Кредит довіри, який надається обраному депутатові необхідно виправдати. Гідний кандидат не може бути «темною конячкою» чи маріонеткою у руках олігархів. Це людина, яка дає лише ті обіцянки, які в змозі виконати.
Важливо, щоб ця особа була «своєю» серед виборців. Той кандидат, що
тримає контакт з мешканцями свого округу, має здатність почути та
зрозуміти їхні побажання та пропозиції, на відміну від тих, кого виборці ніколи навіть не бачили. Як правило, останні балотуються не задля реалізації волі округу, а через приватний інтерес.
Голосуйте не за партійний бренд. Голосуйте за кандидатів, що
представлені у виборчих списках партії. Зверніться до публічної інформації, пов’язаної з ними, проаналізуйте їхню біографію, діяльність, досягнення. Хотілося б також зазначити, що важливою є програма. Значення має і те, як сам кандидат в ній орієнтується. Намагайтеся потрапити на публічні зустрічі, цікавтеся, спілкуйтеся. Якщо кандидат не іде на зустріч з виборцями, то хіба
ви маєте підтримувати його на виборчій дільниці?
Пам’ятайте, ваш голос – це інвестиція в майбутнє. Приймайте рішення розумом, спирайтеся на особисті симпатії. Підтримуйте незалежно від рейтингів, статі, віку. Обирайте в залежності від переконань та амбіцій, професіоналізму та готовності прийти на допомогу вам та вашому округу. Нехай кращі серед кандидатів стануть обраними. Голосуйте з усвідомленням не тільки свого виборчого права, а й з розумінням відповідальності за його реалізацію.