Звітність депутатів Кам’янець-Подільської міської ради

Статтею 16 Закону України “Про статус депутата місцевих рад”  встановлено, що депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

При цьому, звіт депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення. Депутат місцевої ради не пізніше, як за сім днів, повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.

Слід мати на увазі, що депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю. Витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатів місцевої ради перед виборцями та їх зустрічей з ними, здійснюються за рахунок відповідних місцевих бюджетів у межах затверджених на ці цілі видатків.

Колибаївська сільська рада минулого скликання налічувала 22 депутати/депутатки: 21 самовисуванець та 1 депутатка від партії “За конкретні справи”. 

Жоден депутат минулого скликання не звітував за свою роботу. Навіть у Регламенті Колибаївської сільської ради  від 24 грудня 2015 року немає вимог щодо обов’язкового надання звіту депутатами.

У Кам’янець-Подільській міській раді сьомого скликання було 36 депутатів. За 2019 рік надали свої звіти 19 із них, тобто 52,8%. Звіти депутатів можна було знайти на сайті міської ради у розділі “Депутати: загальні відомості” 

Кам’янець-Подільська міська рада восьмого скликання налічує 38 депутата/депутаток, з них: 

  • ВО «Свобода» – 11 депутатів;
  • «Слуга народу» –  8 депутатів; 
  • «Європейська Солідарність» – 6 депутатів;
  • «За майбутнє» –  5 депутатів;
  • «Рідне місто» – 4 депутатів;
  • «За конкретні справи» – 4 депутатів.

Жоден з депутатів не прозвітував перед виборцями про роботу у 2020 році. Ні ті, хто був раніше депутатом (а це 9 осіб), ні ті, кого обрали вперше.

Ми проаналізували Регламент міської ради, в якому відсутня інформація щодо публічного звітування депутатами ради. Лише у розділі VII «Заключні положення» вказано, що у всіх питаннях, не врегульованих даним Регламентом, міська рада керується чинним законодавством України.

У лютому 2020 року координатори ВІ “Активна Громада” м.Кам’янця-Подільського розпочали свою роботу у проєкті «Задай курс владі», який здійснюється за підтримки Національного Демократичного Інституту. Підписали Меморандум про співпрацю з головою громади Михайлом Желізником.

Роботу з громадянами почали з тренінгів по управлінню громадою.

Уже через місяць почалося формування пунктів Карти Розвитку Колибаївської Громади. До участі долучилися близько 45 мешканців сіл громади.

Формували пропозиції за допомогою гугл-форми. Структурували їх за різними напрямками і проводили онлайн зустрічі.

Проте, 12 червня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження щодо визначення адміністративних центрів та затвердження територіальних громад області. У результаті такого розпорядження Колибаївська ОТГ була приєднана до Кам’янець-Подільської міської територіальної громади. Через те, що, Активна Громада Кам’янця-Подільського паралельно працювала над створенням Карти розвитку міста Кам’янець-Подільського, то при приєднанні Колибаївської ОТГ до Кам’янець-Подільської міської територіальної громади ми об’єднали два документи в один самостійний. Утворилася Карта Розвитку Кам’янець-Подільської міської територіальної громади, до складу якої входили пропозиції мешканців міста та сіл.

Сформована Карта містить 43 пропозиції, які сформовані по 8 напрямках: стратегія розвитку громади, бюджет громади, майно громади, комунальні послуги, благоустрій, освіта, медицина, культура.

Після виборів, Декларації про відповідальність за виконання Карти розвитку громади, до якої увійшли пропозиції від громадян міста Кам’янця-Подільського та Колибаївської ОТГ підписали: Фракція «Європейська Солідарність з деякими уточненнями 6 чол., 3 члени фракції «Наше місто», та 1 депутат від політичної сили «За конкретні справи».

Одна з ініціативних груп займалася досконало пунктом КРГ по створенню літературно-мистецького дворику біля Центральної міської бібліотеки імені Костя Солухи. Проєкт було подано на розгляд для включення до Громадського бюджету. Проєкт пройшов усі етапи розгляду й отримав фінансування в розмірі 336 000 гривень. 

На даному етапі вже підписаний договір з проєктною організацією.

Також  отримано всі дозволи та виготовлена топографічна карта території, на якій буде реалізовано проєкт. Розпочато освоєння коштів. 

Динаміка виконання Карти Розвитку Громади

На сьогодні:

18% пропозицій з Карти розвитку громади – виконано;

23% пропозицій – перебувають у стані виконання або виконані частково;

58% – не виконано.

Виклики та історія успіху

Основними викликами під час виконання Карти Розвитку Громади та звітування депутатів, які можна виділити, була робота онлайн, коли через поганий інтернет-зв’язок в громаді не всі могли брати участь у заходах, що вплинуло на налагодження комунікації. І ще однією причиною варто вказати малий бюджет громади та додаткові видатки, які з’явились після приєднання до складу громади нових сіл, що ускладнює виділення значних коштів на вирішення конкретних проблем, зазначених у КРГ.

Щодо участі депутатів та голови громади у подіях “Активної Громади”, то потрібно зазначити, що лише 2 депутатів від фракції «Європейська Солідарність» брали участь у тренінгах та обговореннях, організованих “Активною Громадою”.

На даний час триває процес взаємодії з посадовцями та ініціативними групами громадян, заради виконання пропозицій від громадян, включених у КРГ. 

Також для отримання офіційної відповіді ми надіслали запит щодо виконання пунктів КРГ. Проводиться постійний моніторинг сайту Кам’янець-Подільської МТГ та сторінки громади у мережі Facebook, на якій також висвітлюється інформація щодо виконання певних пунктів чи їх елементів із Карти Розвитку Громади. 

Для проведення моніторингу виконання КРГ між членами ініціативної групи громадян було визначено чіткий алгоритм здійснення моніторингу.

Під час моніторингу членами ініціативної групи використовувалися такі інструменти участі: 

  • запити на публічну інформацію;
  • аналіз офіційних джерел інформації Кам’янець-Подільської міської ради та її виконавчих органів (офіційний сайт та сторінки в соціальних мережах); 
  • аналіз змісту документів на офіційному сайті Кам’янець-Подільської міської ради;
  • спілкування із посадовцями, депутатами та депутатками, мешканцями громади.

Варто зазначити, що зараз моніторинг з виконання  КРГ знаходиться на другому етапі проведення моніторингу:  відбувається аналіз необхідної інформації та визначаються індикатори моніторингу.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.