Децентралізація – тема, яка активно обговорюється в суспільстві. Дехто її очікує, тоді коли інші побоюються. Отож в цій статті спробуємо порахувати як децентралізація змінить бюджети територіальних громад (далі -ТГ).
Децентралізація – це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Так, аби якомога більше повноважень мали ті органи, що ближче до людей, де такі повноваження можна реалізовувати найбільш успішно.
В Богуславському районі згідно затвердженого плану Перспективних громад (станом на 18 листопада 2015 року) передбачено створення двох громад: Медвенської ТГ та Богуславської ТГ. Село Іванівка, що входить до складу Богуславського району буде належати до Миронівської ТГ.
Щоб порахувати орієнтовні бюджети Богуславської та Медвенської ТГ для початку з’ясуємо, як буде формуватись склад доходів бюджетів об’єднаних територіальних громад.
Це регламентується ст. 64 Бюджетного кодексу України. Ми не будемо перелічувати весь обширний список статтей надходжень, з ними можна ознайомитись в Бюджетному кодексі. Однією з головних статей надходжень до бюджетів ТГ стане – 60 відсотків податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).
Що ж, тепер давайте перейдемо до безпосереднього підрахунку бюджетів. Розрахунки вестимемо наступним чином.
Для початку сумуємо бюджети сільських рад, які входять до однієї з громад. Потім вираховуємо 60% ПДФО кожної сільської ради і теж сумуємо. Наостанок складаємо в єдине сукупні бюджети сільських рад та 60% сукупного ПДФО.
В першій колонці вказано сільські ради, які ввійдуть до Медвенської ТГ. В другій – Фактичні бюджети за 2015 рік. Третя – сплачені податки на доходи фізичних осіб за 2015 рік. Четверта – 60% ПДФО, що буде йти в бюджет громади.
Підрахунки показують, що сумарний бюджет сільських рад Бране Поле, Дмитренки, Медвин, Митаївка, Побережка, Щербашинці в 2015 році становив три мільйони двісті шістдесят вісім тисяч шістдесят три гривні. Загальний бюджет тереторіальної громади при об’єднані цих сільських рад виріс би до шести мільйонів вісімсот шіснаддцяти тисяч триста ністнадцяти грн. Тобто, бюджет після об’єднання збільшиться на 209%! І це не враховуючи інші додаткові надходження.
За аналогією рахуємо бюджет Богуславської ТГ.
Сумарний бюджет Богуславської міської та сільських рад, що входитимуть до ТГ в 2015 році становив девятнадцять мільйонів дев’ятсот одинадцять тисяч чотириста шістдесят п’ять грн. Бюджет тереторіальної громади при об’єднані становив би тридцять дев’ять мільйонів двісті вісімнадцятьтисяч вісімсот двадцять три грн. Бюджет після об’єднання, не враховуючи інші додаткові надходження, збільшиться на 197%!
Також слід зазначити, що в 2016 році об’єднані територіальні громади отримали субвенції з державного бюджету на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Загальний фонд субвенцій становив один мільярд гривень. Кошти з фонду розподіляються в залежності від площі громади та кількості населення (причому, кількість сільського населення є більш значимим у розрахунках, ніж кількість населення у містах). Так, наприклад, Калитянська громада в Київській області отримала субвенцію 6 126 500 грн.
Сашко Мельник, Інститут “Республіка”