ВІ “ Активна Громада” від ВГО Інститут «Республіка» та за підтримки Національного демократичного інституту 30 листопада 2021 року провели національний Форум розвитку громад.

«Метою нашого форуму було підбити підсумки роботи в територіальних громадах за перший рік роботи після виборів, обговорити результати виконання Карти Розвитку Громади, пріоритети й перспективи розвитку громад. Все це можливо, коли налагоджений добрий діалог між владою та громадою, є системна робота та прозорість діяльності місцевого самоврядування», – розповідає Наталія Малиновська, керівниця проєкту “Задай курс владі”.

За словами Наталії, впродовж року “Активна Громада” продовжила працювати у 29 громадах в рамках проєкту «Задай курс владі».

“За цей час ми напрацювали багато рекомендацій щодо проведення публічних консультацій, створення дієвих ініціативних груп, алгоритм моніторингу та оцінювання політики, створили успішні історії, якими під час Форуму змогли поділитися з представниками інших громад. Одним з таких напрацювань є проєкт Положення “Про звітування депутатів місцевих рад”, яке прийнято вже у п’яти громадах. Дуже важливо, що на Національному форумі ми змогли сформувати майданчик для діалогу та синергії влади й громади і в тому, щоб ідеї прозорості та співпраці знаходили продовження в громадах”, – додала експертка.

Форум охопив понад 200 учасників. Серед них – 45 старост, 40 депутатів, 15 голів та заступників, які представили громади з різних куточків України.
 “Але Форум запам’ятається навіть не цим, а теплою атмосферою та відчуттям єдності”, – зауважуєОлеся Лапікова, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” в м. Запоріжжя.
Тож, ділимось ключовою інформацією від спікерів та учасників Форуму.
Децентралізація: чого досягнули у 2020-2021 роках?
“Коли є синергія громадян і влади, ми можемо отримувати якісні результати й прогрес, бачити, як вирішуються ті чи інші питання, що непокоять громадськість”, – зазначила у вступному слові Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка» та співзасновниця ВІ «Активна Громада».
Пані Гліжинська також наголосила на 3-х компонентах, які визначають розвиток громади.

Сергій Шаршов, генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування Міністерства розвитку громад, розповів про результати впровадження децентралізації.

“20-й рік став ключовим у формуванні базового рівня місцевого самоврядування і нового АТУ. Сформовано понад 460 територіальних громад і 136 нових районів. В результаті 25 жовтня відбулись місцеві вибори на абсолютно новій територіальній основі.
Наприкінці минулого року 462 районі держадміністрації реорганізували в 114. А на цьому тижні ВРУ розгляне нову редакцію закону “Про місцеві державні адміністрації” з абсолютно новими повноваженнями. Адміністрації переформатують в органи префектурного типу на рівні Конституції”, – підкреслює експерт.

Ба, більше: всі громади перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державою. Вониотримали податок на доходи фізосіб – 60%, місцеві податки й збори, рентні платежі, акциз, доходи від використання комунального майна, трансферти й дотації. Крім того, сплата адміністративних штрафів також йде в місцевий бюджет.

Також відбулась земельна децентралізація. “Усі громади отримали у своє управління земельні ділянки, що знаходяться в межах та поза межами населених пунктів”, – зазначає Сергій Шаршов.

Практики самоорганізації громадян

Координатори й координаторки ВІ “Активна Громада” з різних громад ділились історіями успіху про розвиток підзвітності та прозорості політичних процесів.


• Яна Твереза, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” в Ольгинській та Хлібодарівській громаді, розповіла про те, як небайдужі громадяни розвивають Донецьку область. Активістка відмітила, що однією з головних проблем Хлібодарівської громади були непрозорі політичні процеси. В публічному доступі не було ані інформації про депутатів, ані їхніх звітів.


“Тоді ми вирішили розпочати спілкування. Я зв’язувалась із секретарем Хлібодарівської ради і вона казала: “Ми будемо робити все, як потрібно. Тільки допомагайте нам, адже ми вперше приступили до такої відповідальної роботи”. І у Хлібодарівської громади це вийшло! Вони відкриті для всього нового”, – розповідає Яна Твереза.

Більше про розвиток Донецького регіону ви можете прочитати у нашому матеріалі“Як розвивають Донеччину? 9 чудових прикладів з Волноваського району”


• Наталія Головач, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Рівненщини, поділилась історією успіху проведення публічних консультацій в Острозькій громаді.


“Острог своїм прикладом демонструє, що громадяни можуть впливати й впливають на прийняття рішень, використовуючи такий простий та зручний інструмент участі, як Публічні консультації!”, – розповідає координаторка.


І бажання Острозької міської ради проводити публічні консультації показало свій результат – 325 осіб долучились до публічної консультації в Острозькій громаді.


Пані Наталія зауважує, що всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» надає інструмент для проведення публічних консультацій «Ваша думка», який є простим, зручним, зрозумілим та доступним.


Нагадаємо, ми детально описували цей кейс у матеріалі “Влада VS громада: успішний приклад проведення Публічних консультацій в Острозі”


• Леся Лапікова, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” в Запоріжжі, розповіла про створення ініціативних груп в Якимівській громаді.
“Ініціативні групи показують готовність громадян до змін та брати відповідальність за свою громаду”, – зазначає активістка.


На початку роботи ВІ “Активна Громада” в Якимівській ОТГ найбільше “включились” у роботу активісти місцевих громадських організацій та старости. Основна проблема, яку вони хотіли вирішити – це пасивність мешканців, небажання долучатись до будь-яких політичних процесів, волонтерських активностей або публічних обговорень.


Під час серії вебінарів та тренінгів найпростішим та найбільш прийнятним для громади варіантом активізації населення визнали опитування. Шість старостинських округів підготували та провели на своїх територіях невеликі опитування, результати яких або мали увійти до стратегії розвитку, або стати основою майбутніх проєктів.


• Лілія Гарбузюк, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Полтавщини, розповіла про виконання Карти Розвитку Громади (КРГ) в Щербанівській ТГ.


Так, Карта Розвитку Щербанівської громади налічує 9 розділів та 63 пропозиції. На сьогодні виконали 49% пропозицій. 23% – в стані виконання або вже частково виконані, 28% поки що залишилися не виконаними.

“Це свідчить про підтримку місцевих ініціатив та налагодження взаємодії між владою та громадою”, – зауважує координаторка.

Основними напрямками, на які звернули увагу під час моніторингу КРГ, були благоустрій та комунальні послуги. Адже, саме на виконання цих пунктів очікували мешканці від місцевої влади.


Карта Розвитку Громади

Олександра Гліжинська розповіла про Карти розвитку громад:

“Це є свідченням того, що коли об’єднуються і громадяни, і влада, ми можемо насправді впливати на розвиток громад. Ми отримуємо активних громадян, які не просто з дня у день скаржаться, а придумають реальні ініціативи, як розвивати громаду. Це зовсім інший фокус уваги. Крім того, ми отримуємо владу, яка готова слухати громадян”, – пояснює експертка.


За цей рік 18% позицій виконали. 50% – в процесі виконання.
На цій інтерактивній мапі ви можете побачити детальну інформацію про реалізацію пунктів КРГ.


Кампанія “Задай курс владі”Про кампанію “Задай курс владі” розповіла її керівниця Наталія Малиновська.


Кампанія тривала з грудня 2020 до листопада 2021. Мета – сприяти підвищенню політичної культури та залученості громадян до впливу на місцеву політику на рівні ОТГ. Це досягалось через різні форми просвіти громадян, можливість їхнього впливу на політику та налагодження діалогу.
– 16 публічних консультацій

– 199 інфогодин (1452 залучених учасників)

– 60 зустрічей з владою

– 239 навчань для громадян

– 29 депутатів з громад, які охоплює кампанія, прозвітувались

– 13 ініціативних груп

– 5 громад прийняли Положення про звітування депутатів

– 27 аналітичних матеріалів

Баркемп

Під час баркемпу учасники Форуму пропонували креативні рішення для розвитку громад.


Секція 1. Хороші практики самоорганізації громадян та громадянське лідерство в громадах.


Учасники підкреслювали, що важливо виявляти активних жителів громади та знайомити їх між собою. Ба, більше! Можна навіть розробити додаток, який буде виявляти лідерів!


Важливо, щоб громадські ради були репрезентативними, представляли собою справжній “зріз суспільства”. Крім того, варто розрізняти громадські ради та органи місцевого самоврядування.
Для популяризації активізму необхідна донорська підтримка. Її варто спрямовувати на розбудову органів самоорганізації населення.

Секція 2. Успішні приклади публічних консультацій в громаді.
Під час брейншторму учасники склали список із принципами успішної публічної консультації:
– реалістичні проблеми

– готовність місцевої влади імплементувати рішення

– проблеми, які можна вирішити швидко

– питання, близькі до населення

– актуальність та своєчасність

– інформаційна кампанія на підтримку консультації

– активізація людей


Секція 3. Результати успішної співпраці влади та громади
Під час розмови учасники з’ясували, як будувати діалог між владою та громадою.


– Варто брати відповідальність на себе (учасниками діалогу з владою завжди є небайдужі громадяни, яким болить те чи інше питання з порядку денного);

– Більшість негараздів між владою та громадою виникають через неналежну комунікацію деталей взаємодії;

– Не боятись вести діалог між владою та громадою: використовувати наявні формальні та неформальні інструменти взаємодії;

– У діалозі діяти гуртом: збирати коло прихильників та спільно діяти;

– Якщо немає можливості знайти спільну мову між владою та громадою, залучайте посередників (до прикладу, регіональні осередки АГ);

– Забезпечуємо публічність співпраці громади та влади (не забуваємо фіксувати процес та досягнуті домовленості у протоколах зустрічей, слухань, зборів і т.д.);

– Інформувати широку громадськість про досягнутий прогрес чи ухвалені рішення (це не піар заради піару, а інструмент закріплення результатів та залучення додаткових прихильників).

Секція 4. Підзвітність та прозорість влади


Під час секції координатори розповіли про переваги прозорості влади, зокрема, через звітування депутатів, для громади в цілому. Крім того, презентували переваги Шаблону для звітування, який розробили експерти “Активної Громади”.


На рефлексії близько 7 учасників баркемпу звернулися із проханням дати їм взірець розробленого експертами Шаблону для звітування для використання у своїх громадах. Висловили пропозицію оприлюднювати звіти депутатів у місцевій пресі, для підтримки “виживання” останньої та для охоплення інформацією тієї частини громади, яка не має доступу до інтернету.

Запис події: https://www.facebook.com/inrespublica.org.ua/videos/596966668266408/

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.


Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ «Активна Громада»