Про виклики та реалії виборчого законодавства, необхідність внесення до нього змін, про стан впровадження національних реформ говорили під час Форуму в м. Богуслав.

19 жовтня у бібліотеці міста Богуслав відбулася публічна дискусія виборчої реформи за участі  громадських активістів та небайдужих громадян. На жаль, представники місцевої влади та політичних партій на форумі не були присутніми, хоча і були запрошені.

22768200_1912596892324152_482084098_o

Мета форуму “Яка виборча реформа потрібна українцям”- обговорити стан виборчої реформи в Україні, визначити першочергові кроки зміни виборчої системи.

З вітальним словом захід розпочала Анастасія Ращенко, регіональний координатор ВІ “Активна Громада”. Вона розповыла про актуальність реформ на даному етапі для розвитку країни, наголосила на виборчій реформі та повідомила на якій стадії вона перебуває. Після чого відбулася презентація результатів експертного опитування щодо основних недоліків виборчого законодавства.

Найбільші проблеми виборчого процесу (1) (1)

“Безперечно, однією з найбільших проблем є відсутність адекватної і фактичної відповідальності за виборчі злочини, хоча вона і регламентується законом. На кожних виборах  ми можемо бачити низку порушень, які чиняться різними суб’єктами виборчого процесу. Найпоширеніші з них — порушення ведення агітації, використання адмінресурсу, непрямий підкуп виборців і багато інших, які порушують принципи виборів, як демократичного інституту”, – зауважив Олексій Рєпік, координатор громадського спостереження за виборами у Київській області.

Також партнер Інституту, дослідницька компанія “Active Group”, представила оцінку реального стану впровадження реформ на місцях (аналіз успіхів і невдач). Дослідження відбувалось у співпраці з ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка”, у якому взяли участь 405 експертів з різних областей України.

22768471_1912596848990823_545537615_o

У результаті опитування було побудовано одразу три рейтинги реформ: за загальною оцінкою, за оцінкою корисності для України та для регіонів нашої держави.  За всіма рейтингами, найуспішними можна назвати реформи місцевого самоврядування (децентралізації, по-народному) та впровадження електронного врядування.

Аж 79% опитаних вважають, що для пожвавлення реформ необхідна зміна виборчого законодавства. Найбільш популярні пропозиції по зміні законодавства – впровадження відкритих списків на виборах до Верховної Ради України (288,9%) та посилення мажоритарної системи (14,8%).

При чому, як ті, що говорять про необхідність мажоритарної системи так і ті, хто говорить про відкриті списки, прагнуть наблизити депутатів до виборців. Таким чином, 12,9% опитаних хочуть відмінити фінансування політичних партій за рахунок держави.

22789858_1912596852324156_1978498555_o

Після дискусії та обговорень результатів досліджень учасники долучилися до підписання петиції щодо невідворотності покарань за порушення виборчого законодавства.

“Дуже шкода, що даний захід проігнорували представники місцевої влади та політичних партій. Адже питання виборчої реформи мало б їх цікавити, зокрема, як виборних осіб та потенційних політиків. Проте добре, що є громадяни, яким ця тема небайдужа. Людям є що сказати і добре, коли є можливість висловити власну думку. Як на мене, варто робити виборчу реформу  ближчою до людей, показувати “наочно” що не так, і що варто змінити. Пересічні громадяни не надто знайомі з виборчим законодавством і часто навіть не здогадуються, що “звичні” дії суб’єктів виборчого процесу є злочинами”, – зауважила Анастасія Ращенко, регіональний координатор ВІ “Активна Громада”.

Форум “Яка виборча реформа потрібна українцям?” проходить у 20-ти містах України в межах проекту “Активна Громада: право вибору” Інституту “Республіка”.

Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Богуслав , телефон: 063 129 77 40, e-mail: anastasiia.rashchenko@gmail.com.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”. Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).