Реформи – політичних фінансів, виборча, антикорупційна, і, звісно ж, сумління.

Ось про що говорили та дискутували на Форумі-марафоні у Рівному 26-го жовтня.

Серед спікерів панельної дискусії були: Голова Ради ГО «Центр підтримки громадських ініціатив»Андрій Карташов; аналітик Центру «ЕЙДОС» Сергій Адаменко; голова правління Центру «ЕЙДОС» Володимир Зиль;  голова ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Андрій Токарський; голова РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» Віталій Лебедюк; кандидат наук з державного управління, доцент кафедри політології, декан факультету політико-інформаційного менеджменту Національного університету «Острозька академія» Таміла Герасимчук; Центр моніторингу громадської думки «Тренд», доцент кафедри політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету та координаторка «Активної Громади Рівного» Наталія Малиновська.

received_2089919761027110

Кожен зі спікерів розповів про особливості вищезгаданих реформ та відповів на запитання від учасників марафону.

Далі, присутні почули експертні аргументовані та цікаві, як зазначають учасники, думки представників політичних сил, а саме, депутатки міської ради Любові Романюк та депутата обласної ради Юрія Шарманського.

Щодо виборчої реформи – думки розділилися. Депутати місцевих рад виступили здебільшого за мажоритарну систему, адже переконані, що  знають свого виборця і вони до них звертаються. В свою чергу експерти, наголосили на необхідності зміни виборчого законодавства, адже можливість познайомитися з кандидатами – велика перевага.

received_1470932389718379

Минув майже рік відколи народні депутати ухвалили в першому читанні проект Виборчого кодексу (№ 3112-1), що передбачає перехід на пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками на виборах до парламенту. Як виборча, так і антикорупційна реформа, є донині невиконаними положеннями Коаліційної угоди, Програми діяльності Уряду. Про доцільність зміни виборчого законодавства йдеться у резолюціях Венеціанської комісії та зверненнях громадських організацій. Для прийняття Виборчого кодексу потрібна політична воля, політичний консенсус. Чи готові парламентарі змінювати зручні та зрозумілі для них правила гри напередодні виборів 2019 р.? Чи буде знайдений компроміс щодо прийняття ВК з відтермінуванням введення його в дію після парламентських виборів? Поки-що це запитання без однозначних відповідей. Власне на Марафоні політичних реформ в м. Рівне ці питання активно обговорювали”, – зазначила представниця Центру моніторингу громадської думки «Тренд», доцент кафедри політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету Таміла Герасимчук.

14 гривень – чи готові Ви платити зі своєї кишені політичним силам в рік? Саме це, запитали в рівнян у ході заходу. Відповіді розділилися: для одних – сума невелика, для інших – це питання ідеології та забезпечення інтересів громадян з боку політичних сил.

Здавалося б, незначна сума, проте й вона, змушує замислитися над необхідністю свідомого вибору та моніторингу діяльності тих, кого обираємо.


received_281757965879114По завершенню дискусії, усі учасники Марафону взяли участь у моделюванні заходу від заступниці голови Інституту “Республіка” Олександри Гліжинської, за форматом Волта Діснея. І кожен зміг побувати в ролі чи то мрійника, чи критика, або ж реаліста. Поділившись на три команди, представляли власне бачення певної реформи, свої очікування, ідеї та побажання.

received_2222503604692219

“Це одна з наймасштабніших подій осені, нашою амбіцією було створення широкого обговорення політичних реформ на місцевому рівні, вести діалог, так би мовити, між теорією і практикою. Зазвичай, коли говоримо тематику, то часто чуємо питання, а про що ж там говорити. Марафон показав, що ці дискусії дуже цінні досвідом кожного, і є ще багато аспектів , зокрема абстрактних категорій і уявлень, які подекуди привертають уваги більше і породжують диспути, які не потрібні жодній із сторін. Було б доцільно продовжити такі обговорення на місцевому рівні”, – зазначила Наталія Малиновська.

received_2147988838795117

Примітка. Марафони проходитимуть в межах проекту «Активна Громада: право вибору», що впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).