Інститут “Республіка” через мережу “Активна Громада”, починаючи з 2015 року, працює над посиленням участі громадян у прийнятті рішень щодо активізації громадян та впровадження важливих для суспільства реформ. Ми вже маємо базу історій успіху з регіонів по всій Україні, які демонструють, як завдяки спільним зусиллям можна творити реальні зміни у своїх громадах. Сьогодні мова піде про міста Слов’янськ та Миколаївка, що у Донецькій області. 

У 2021 році представники ВІ “Активна Громада” Слов’янська та Миколаївки  допомогли започаткувати 5 ініціатив громадян. З 5-ти ініціатив 3 наразі вже мають завершений результат. В цілому до всіх ініціативних груп долучилися понад 30 громадян. 

Цілі всіх ініціатив громадян та результати, яких вдалося досягти: 

  1. Ціль: створення ОСББ у м. Слов’янськ. 

Результат: зібрано ініціативну групу по створенню ОСББ. Тривають перемовини з сусідами. Надані консультації щодо юридичних основ створення ОСББ. Ініціатива працює в рамках співпраці з проєктом “Добрі сусіди – одна країна” Проєкт направлений на розвиток культури добросусідства та громадянської активності через популяризацію інституту ОСББ. “Активна Громада” Слов’янська та Миколаївки підтримують ініціативу інформаційно. 

  1. Ціль: Підтримка подачі проєктів громадського бюджету у м. Слов’янськ та Миколаївка. 

Результат: консультування авторів допомогло подати проєкти на бюджет участі. Спільно з іншим проєктом лобіювалось введення шкільного громадського бюджету. Координатор “Активної Громади” записав навчальне відео, в якому покроково розібрались з системою подачі заявок на платформі, проводились систематичні консультації авторів як на етапі подання, так і на етапі голосування за проєкти. 

  1. Ціль: Підтримка створення молодіжного центру у м. Миколаївка. 

Результат: по м. Миколаївка підібрано приміщення для створення Молодіжного центру на базі Палацу культури. Відкриття стало можливим за фінансової підтримки місцевого й обласного бюджетів та за сприяння Відділу освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Миколаївської міської ради.

  1. Ціль: участь громадян у самоврядуванні м. Миколаївка та Краматорського району. 

Результат: активні громадяни взяли участь у виборах та двоє стали депутатами. 

  1. Ціль: подача позовних заяв до ОКП “Донецьктеплокомуненерго”. 

Результат: відтермінування підвищення тарифу на опалення. Також було досягнуто позитивного результату в питанні опалення місць загального користування.

Отримані результати – заслуга великої кількості людей, які приєднуються до роботи  ініціативних груп, допомагали у розробці та впровадженні проєктів у регіоні.

Олександр Іванов, координатор ВІ “Активна Громада” у м. Слов’янську зазначає, що є дуже важливим включатись в суспільно-політичні процеси у встановлений статутом міста способом”. 

“А саме – подавати петиції, проєкти громадського бюджету. Обов’язково потрібно брати участь в громадських обговореннях та публічних консультаціях. Думка кожного дуже важлива для влади, оскільки, це своєрідний відгук про їхню роботу. Зауваження громадян дозволяють коригувати рішення з метою зробити все так, як бажає громада. Прикладом такої взаємодії можна назвати публічні обговорення, які проводились у Миколаївці з метою напрацювання кола першочергових питань щодо Стратегії розвитку громади, а також – для інформації щодо виконання вже чинної Стратегії”, – розповідає Олександр Іванов. 

Прим.: звіт про результати консультації можна переглянути за лінком: https://www.facebook.com/groups/gorod.nikolaevka/permalink/2021875797987847/.

Однак, громадські активісти часто зустрічаються і перепонами на своєму шляху. Так, за словами Олександра, основні перешкоди – це зневіра мешканців у власних силах, відсутність знань нормативно-правової бази та банальний брак часу. 

“Попри наявність інструментів, вони не використовуються повною мірою або подаються пропозиції не за адресою та підпорядкуванням. У роботі з владною великою перешкодою є те, що вони бачать в активістах конкурентів. Бізнесу вже не цікаво просто так фінансувати проєкти, тим більше, що у зв’язку з карантином, у багатьох трохи похитнулось фінансове становище. Натомість, запорукою успішної реалізації проекту, в першу чергу, є стійке бажання змінити місто на краще. Це є стимулом для особистого розвитку, пошуку однодумців, ресурсів та часу на зміни! Другочергове – пошук партнерів та однодумців. Якщо ідея корисна для громади, то залучення в якості партнерів влади додасть шансів на реалізацію проєкту. Так вийшло із впровадженням громадського бюджету у Миколаївці. Енергія еко-активіста у Слов’янську знайшла відгук у профільних відділах Слов’янської ВЦА і робота перейшла з активізму в систематичну працю по очищенню стовпів та стін міста від несанкціонованої реклами”, – ділиться успішними кейсами координатор “Активної Громади”. 

Олександр Іванов у співпраці з іншими ГО також брав участь в великих проєктах, таких як: оцінка якості водопостачання м. Слов’янська, до якого були залучені й журналісти, й партійці. 

Також підприємці, представники партій, представники влади, журналісти допомагали ініціативам “університету третього віку”.

До висадки Алеї Миру у Миколаївці було залучено спонсорів-підприємців, волонтерів з пожежної частини, освітян. Щодо питання відтермінування підвищення тарифу на опалення – підприємці надавали свої юридичні консультації, допомогли з оплатою праці професійного юриста. 

Результати роботи ініціативних груп, яких вдалося досягти в регіоні, дійсно надихають. Запорука досягнення високих результатів криється в синергії, в об’єднанні спільних зусиль та бажанні змін. Разом змінюємо наші міста та країну на краще!

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”