На днях Інститут «Республіка» провів експрес-опитування серед учасників виборчого процесу 16 міст та 3 сіл щодо місцевих виборів за новою системою 2015. В результаті члени дільничих комісій, кандидати в депутати та інші залучені до виборів особи висловились «ЗА»: посилення покарання за підкуп виборців (57,6% опитаних); впровадження електронного голосування (49,4%) та зміну порядку ведення агітації й посилене покарання за його порушення (45,9%).
Тема виборів для України – одна з найбільш актуальних і на сьогодні. Після 2015 року можна було б відкласти закон про місцеві вибори у чорний ящик на 5 років, проте реформа місцевого самворядування (процес децентралізації) та регулярні місцеві вибори новостворених громад не дають спокою ані ЦВК, ані виборцям, ані тим, хто хоче стати владою.
Важливим фактом стало те, що більшість опитаних все ж важає вибори-2015 демократичними. Таку думку висловили понад 65% опитаних. Проте учасники виборчого процесу наголошують на ряді певних порушеннь, щодо яких, варто внести зміни в законодавство. Зокрема, порушення правил агітації та недостатньо суворе покарання за це – зайняло першу позицію у рейтингу недоліків (61%). Також виборці (37,8%) заплутались у тому, хто ж представляє їх інтереси у місцевих радах (на приклад, ситуація з відсутністю обраного кандидата на окрузі через рейтингову систему). Нерівномірне утворення округів та підкуп виборців (по 35,4%) розділили третю позицію серед основних визначених недоліків під час виборів.
Прийнятий закон у 2015 році створив значний прорив у виборчій системі частково вікривши партійні списки, проте на сьогодні цілком зрозуміло – в нього потрібно вносити зміни. Попереду нас чекають сотні виборів до рад об’єднаних громад. Щоб реформа місцевого самоврядування все ж спрацювала, українці чекають на якісне їх представлення у радах. Адже саме вибори є прямим інструментом народовладдя!