0000000244Вінницький апеляційний адмінсуд постановив, що встановлювати намети під час акцій протесту  законно, а комунальні служби не мають права ці намети зносити. Про це повідомив Голова Інституту “Республіка” Володимир Чемерис на своїй сторінці в facebook 26 лютого.

“Щойно повернувся з Вінниці. Вчора Вінницький апеляційний адмінсуд ухвалив, без сумніву, надважливе для свободи зібрань в Україні рішення. Скасував постанову Вінницького міського суду, яка зобов’язувала Вінницьку міськраду демонтувати намети Тарифного майдану Вінничини”, – розповідає Володимир.


За словами правозахисника, 9 листопада 2015, перед 2-м туром виборів, 10 місцевих вінницьких осередків партій розпочали акцію протесту проти підвищення тарифів. І встановили біля міськради наметове містечко. Акція, була спрямована проти політики вінничан – президента Порошенка, спікера Гройсмана та їхнього протеже – мера Вінниці Моргунова.


Вінницька міськрада у свою чергу знайшла небайдужого вінничанина, громадянина, учасника АТО, Карпенка О. С., який звернувся до міського суду з вимогою зобов’язати міськраду знести намети. Бо ті, мовляв, перешкоджають руху громадян, створюють шум і т. д. У судовому засіданні позивач виступав одним фронтом з представниками міськради проти третьої сторони, яка не мала права висувати самостійних вимог – організатора Тарифного майдану Віктора Малиновського.

17.12.2015 Вінницький міський суд задовольнив позов. Намети були знесені.

25.02.2016 Вінницький апеляційний адмінсуд розглянув апеляційну скаргу Малиновського.


“Наша позиція у цьому судовому засіданні полягала в тому, що Тарифний майдан – це реалізація конституційних свобод громадян: свободи мирних зібрань та свободи вираження поглядів, гарантованих стт. 39 та 34 Конституції України та стт. 11 та 10 європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Виключно цими законами регулюється в Україні право на мирні зібрання. І ці закони не передбачають повноважень органів місцевого самоврядування демонтувати намети, встановлені з метою реалізації вказаних свобод”, – наголошує Володимир Чемерис.


“Органи місцевого самоврядування, такі як Вінницька міськрада, насправді мають право (згідно законодавства про благоустрій) демонтувати намети. Але лише ті намети, які встановлені з комерційною метою, або з іншою метою, яка не передбачає реалізацію громадянських свобод.
Суд прийняв таку позицію, скасував постанову Вінницького міськсуду і постановив нове рішення: позов небайдужого громадянина Карпенка відхилити. Вчора була оголошена резолютивна частина. У повному обсязі рішення буде виготовлене 3.03.2016″, – продовжує він.


Це рішення важливе тим, що на нього можна буде посилатися тим, хто встановлює намети для проведення акцій протесту (такі випадки у нас дуже поширені, оскільки з часів студентського голодування 1990-го наметові містечка стали традицією протестів), а комунальні служби їм перешкоджають.


Фото: old.vaas.gov.ua