Чи готові партії відкрити свої доходи та видатки? – Таке питання стало основним предметом обговорення на форумі з протидії політичній корупції “Гроші партій – під контролем”, що відбувся 11 липня у Києві. Серед учасників заходу – народні депутати, представники НАЗК, громадські активісти, журналісти та небайдужі громадяни.
Свою готовність до фінансової відкритості підтвердили присутні нардепи з БПП “Солідарності”, “Народного Фронту”, ВО “Самопоміч”, а також “Радикальної партії Олега Ляшко”. Організатори заходу наголосили, що “Опозиційний Блок” та ВО “Батьківщина” також були запрошені до співпраці, але вирішили проігнорувати публічне дійство.
Громадські організації, в свою чергу, висловлювали підтримку Закону та обіцяли всіляко допомагати контролюючому органу – НАЗК. Для цього на форумі був підписаний Меморандум про співпрацю для спільного подолання політичної корупції в Україні.
“Ми, представники громадських організацій та всеукраїнських ініціатив вважаємо, що протидія політичній корупції – найголовніше та найактуальніше завдання, яке стоїть перед Україною сьогодні.
Ми наголошуємо на тому, що політична корупція не має конкретного партійного забарвлення і наявна у всіх нині діючи політичних силах.
Ми стаємо свідками того, як місцеві політики готові поступатися власними ідеологічними переконаннями та партійними інтересами заради здійснення корупційних схем тих, хто їх фінансує.
Для протидії політичній корупції депутати спільно з громадянським суспільством ухвалили у жовтні 2015 року Закон “Щодо запобігання і протидії політичній корупції”. Він передбачає принципово нові стандарти прозорості та підзвітності політичних партій, що у свою чергу сприятиме зростанню доброчесності політичних сил. Належне виконання Закону, який вступив у дію з 1 липня, є ключовим викликом для політичних партій та громадянського суспільства.
З метою вироблення спільної дорожньої карти по належному виконанню закону Центр “Ейдос”, Transparency International Ukraine, Рух “Під контролем”, Центр демократії та верховенства права, Міжнародний інститут демократій, Центр підтримки громадських ініціатив, Інститут “Республіка” та політична партія ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ “БАТЬКІВЩИНА” підписують Меморандум про співпрацю.
Учасники Меморандуму забов’язуються докладати спільних зусиль з метою належного виконня Закону та системно співпрацювати. З цією метою політична партія ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ “БАТЬКІВЩИНА” та учасники ініціативи визначають відповідальних осіб , які будуть активно співпрацювати в інформаційно-просвітницькому, аналітично-моніторинговому та інших напрямах направлених на належне виконання Закону.
Ми закликаємо усіх небайдужих громадян та громадські об’єднання долучатись до ініціативи та подолати політичну корупцію в країні!”, – сказано в тексті документу.
Окрім цього, експерти Інституту “Республіка” Артем Амельченко та Юрій Середа висловили готовність у доопрацюванні законодавства щодо подолання політичної корупції та розробці відповідних нормативно-правових актів.
“Основним мінусом Закону є те, що він був прийнятий в результаті домовленостей – він є занадто сирим. Його потрібно постійно вдосконалювати. І на мою думку, у наших законодавців буде достатньо політичної волі для того, щоб внести ті зміни та врахувати пропозиції вищезазначеної коаліції організацій і Реанімаційного пакету реформ, щоб Закон став більш дієвим і не саботувався тими чи іншими партіями”, – зазначив Юрій Середа.
Відомо, що 1 липня 2016 року вступив дію Закокон України “Щодо запобігання і протидії політичній корупції”, відповідно до якого політичні партії розпочинають звітування за витрачені та оримані кошти.
Довідково: До коаліції з протидії політичній корупції входять Центр «Ейдос», Transparency Intenational Україна, Центр демократії та верховенства права, Центр підтримки громадянських ініціатив, Міжнародний інститут демократії, Інститут “Республіка” та рух «Під контролем». Коаліція з протидії політичній корупції тісно співпрацює з коаліцією “Реанімаційний пакет реформ”.
Форум пройшов за підтримки Європейського союзу.