Новини Всеукраїнської Ініціативи “Активна Громада” в період 11-19 березня.
м.Луцьк
16 березня у Луцьку пройшов круглий стіл «Методи прямої демократії на прикладі м. Тернопіль», який провели координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» та всеукраїнської коаліції «Прозорі ради» в м. Тернопіль Рустам Ергешов, член коаліції «Прозорі ради» Ігор Білик, а також координатор «Активної громади» у Луцьку Юлія Ютовець.
У заході взяли участь представники політичних партій, депутати Луцької міської ради, громадські активісти та журналісти.
«Ми приїхали обмінятися досвідом, а не вчити, адже Луцьку теж є чим похвалитися у цьому напрямку», – зазначив тернополянин Руслан Ергешов.
Він навів приклади методів прямої демократії, які застосовуються у Тернополі, розповів про їх дієвість та впровадження у самоврядування. Одним із їх аспектів він виділив Статут міста.
Громадський діяч, політолог Михайло Шелеп зазначив, що в Луцьку Статут міста є, проте немає Положень до нього, які ще мають бути напрацьовані. Колишній міський голова Луцька Богдан Шиба вважає абсурдною думку, що методи прямої демократії будуть дієвими, якщо їх врегламентують органи місцевої влади, адже вони регламентуються виключно законами України.
«Але має бути більша робота громадських організацій, активістів із місцевими мешканцями, які мають пояснювати не як оформити протокол, а як саме може вирішити ту чи іншу проблему», – сказав Шиба.
Не залишилася без уваги і тема електронних петицій. У Тернополі Єдина система електронних петицій працює із жовтня 2015 року. Михайло Шелеп наголосив на тому, що незабаром з колегами будуть лобіювати питання про те, щоб електронні петиції запровадили як місцеві електронні ініціативи лучан.
Рустам Ергешов розповів про платформу «Відкрите місто», яка успішно функціонує у Тернополі. Активістка Катерина Шарпата зазначила, що в Луцьку ця програма також діє, проте в залежності від проблем не завжди є ефективною.
У підсумку активісти вирішили об’єднатися та разом працювати в напрямку впровадження методів прямої демократї у м. Луцьк.
15 березня «Активна Громада» Луцька побувала в Народному русі “Народний Контроль”. Спілкувались з керівником Виконавчого комітету Михайлом Шелепом – говорили про децентралізацію, про перспективний план розвитку міста, бюджет участі, а також про методи прямої демократії. Домовились про співпрацю та підтримку.
м.Херсон
11 березня в Херсоні відбувся Форум Всеукраїнської Кампанії від «Активної Громади» – «Задай курс владі».
Учасниками форуму стали лідері політичних та громадських організацій Херсона, депутати Херсонської міської ради, представники міської виконавчої влади та громадські активісти.
На захід завітали голови фракцій у Херсонській міській раді – Виталий Богданов (фракція “УКРОП”) та Андрей Дмитриев (фракція “Самопоміч”), їх, як партійних лідерів, запросили у президію відповідати на питання громади. Інші голови фракцій з різних причин не потрапили на форум, проте були їх представники. Від “Радикальної партії” був депутат райради Дніпровського району м.Херсона Олександр Дяков, від ВО “Свобода” – її обласний голова Олег Гаврилко, від БПП був присутній депутат міської ради – Александр Кривчун.
Біля двох годин на форумі обговорювали програму владі від громади – 25 питань, які стосувались загального менеджменту, соціального захисту громадян, захисту тварин, розвитку депресивних районів міста. Говорили про успіхи у вирішенні цих задач та перепони на шляху їх виконання.
У підсумку, обговоривши найбільш болючі питання для міста, громадські активісти й присутні депутати домовились про співпрацю та майбутню взаємодію задля їх вирішення.
Організатор заходу – координатор у місті Херсоні Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» від Інституту «Республіка» Римма Бараненко. Також у форумі взяв участь гість з Києва – координатор програм Інституту «Республіка» Віталій Гліжинський.
с.Тарасівка (Київська обл.)
16 березня координатор «Активної Громади» с.Тарасівка провів зустріч з депутатом Калитянської об’єднаної територіальної громади – першої та, поки що, єдиної об’єднаної територіальної громади в Київській області. Було домовлено про зустріч з Головою Калитянської територіальної громади – Олексієм Васильовичем Христинченком.
Домовились, про обмін досвідом в сфері децентралізації.
м.Зіньків (Полтавська обл.)
12 березня відбулася зустріч громадських організацій з головою Зіньківської районної ради Нерозею Сергієм Васильовичем та його заступником Загорульком Сергієм Васильовичем.
“Активна Громада” Зінькова була одним з ініціаторів цього заходу. Було обговорено ряд проблем, які турбують громадськість, зокрема, запропоновані активістами «Активної Громади» екологічні – відносно роздільного збирання сміття, боротьбу з омелою, збереження зелених насаджень в районі,в тому числі й лісосмуг, можливості відновлення порубаного любителями наживи.
Голова ради та заступник відповіли на запитання присутніх, згодилися, що співпраця принесе позитивні плоди і запропонували проводити такі зустрічі щомісяця.
м.Вінниця
14 березня координатор зустрілася із заступником директора департаменту правової політики та якості Владиславом Теленем. Спілкувалися про доступ до публічної інформації, електроні петиції, громадські слухання та консультації з громадськістю.
Результатом зустрічі має досконалий вигляд сайту в частині доступу до публічної інформації (упорядковані всі проекти та всі рішення ).
17 березня координатор «Активної Громади» Вінниці провела зустріч з директором департаменту інформаційних технологій Володимиром Романенко. Обговорювали сайт міської ради, як його можна покращити та досягти максимальної зручності у пошуку потрібних документів.
Розмова видалась складною, але шляхи реалізації задуманого все ж такизнайшли.
м.Южне (Одеська обл.)
15 березня відбулася зустріч координатор «Активної Громади» Южного з депутатом від Партії Простих людей Муравським Миколою Миколайовичем.
Координатор Андрій Коновалов надав інформацію щодо діяльності Активної Громади, зокрема звернув увагу на питання децентралізації та прямої демократії, а також впровадження та стану даних процесів на сьогоднішній день. Депутат висловив велике бажання брати участь у форумі та у розповсюдженні інформації щодо реформи, так як вважає, що громада і деякі представники влади недостатньо проінформовані.
16 березня відбулась зустріч із депутатом від партії “Батьківщина” Назаренко Вадимом Геннадійовичем. Депутат був задоволений, що серед мешканців м. Южного є активісти, котрі займаються просвітницькою діяльністю щодо реформи з децентраліфзації. Він цілком та повністю підтримує даний процес, але вбачає деякі складнощі щодо об`єднання громади м. Южного та околишніх населених пунктів.
Тому команда Активної Громади буде активно працювати у цьому напрямку. Вадим Геннадійович запевнив, що буде популяризувати дане питання серед працівників ОПЗ та однопартійців.
17 березня відбулася зустріч із депутатами від Опозиційного блоку Любівим Дмитром Валерійовичем (заступник міського голови, начальник УЖКГ) та Шестовим Андрієм Вікторовичем (начальник МЖКЦ) стосовно реформи децентралізації.
Депутати зауважили, що передача повноважень на місця поки що особливо не відчувається, тому значну кількість питань не вдається вирішувати на місцевому рівні. Також зауважили певні моменти щодо бюджетної децентралізації. кажуть, що тут відчуваються значні зміни на краще, особливо що стосується місцевого бюджету (додаткові можливості наповнень та вкладень. Недоліки вбачають у тому, що деякі служби зникають з міста, що дуже незручно для мешканців (служби санепідемстанції, МРЕВ, тощо.
14 березня відбулась зустріч із представником політичної партії БПП “Солідарність”, начальником фінансово-економічного відділу УЖКГ Вікторем Самойленком.
Віктор є відповідальним за популяризацію та впровадження ОСББ у м. Южному.
Частина зустрічі була присвячена обговоренню доволі актуальних питань, котрі стосувалися створення ОСББ, а саме практичних та теоретичних особливостей переходу, переваг та перешкод, які наразі існують, а також розгляду можливостей співпраці у даній сфері.
«Так як цей процес є важливим та необхідним вже сьогодні, представники Активної Громади будуть брати активну участь у розповсюдженні інформації щодо особливостей переходу, допоможуть у пошуку ініціативних груп та будуть сприяти активізації цього питання у м. Южному», – каже координатор м.Южне Андрій Коновалов.
Друга частина зустрічі була присвячена децентралізації. Віктор висловив підтримку децентралізації та хотів би якомога краще ознайомитися із особливостями реформи.
м.Черкаси
Цього тижня, «Активна Громада» Черкас доводили до логічного завершення роботу минулого всього минулого року – сприяли утвердженню «Програми розвитку велосипедної інфраструктури у м. Черкаси на 2016-2020 роки».
Активісти зверталися до депутатів, жителів міста та журналістів з проханням прийти на сесію міської ради та підтримати програму.
«Велоініціатива, на відміну від більшості соціальних програм, не є «бюджетом проїдання», ці кошти – інвестиція в розвиток міста. Оскільки велосипедисти в десятки разів менше за автомобілістів зношують дорожнє полотно, в десятки разів менше забруднюють повітря. До того ж їм треба в десять разів менше місця для паркування, ніж автомобілю. Таким чином розвиток велоінфраструктури є способом економії міського бюджету та раціонального його використання. Разом з цим світова статистика свідчить, що заторів у місті з розвиненою велоінфраструктурою стане в десятки разів менше, а автомобілісти зможуть більш комфортно та безпечніше пересуватися містом», – зазначив координатор «Активної Громади» Черкас Сергій Слинько у своєму зверненні.
У підсумку, 15 березня, Черкаська міська рада ухвалила першу в історії Черкас міську програму розвитку велосипедної інфраструктури, на розвиток якої піде 22 мільйони гривень.
м.Тернопіль
15 березня у Тернополі стартував навчальний проект “МЕР” (механіз ефективного розвитку для молоді та студентства). «Активна Громада» Тернополя розпочали проводити презентації у семи вузах міста.
«Згодом стартує відбір та повний курс навчання з роботи в громадянському суспільстві та методів прямої демократії. Такий курс навчання пройде у всіх вишах нашого міста», – зазначив координатор Тернополя Рустам Ергешов.
м.Чернігів
13 березня в місті Чернігів відбулась зустріч з обміну досвідом між координаторами «Активної Громади» Чернігова та Зінькова. На заході було презентовано успіхи зіньківських активістів.
«Багато часу приділили механізмам роботи із громадою, гаряча дискусія відбулась навколо методу “від дверей до дверей”, дуже уважно слухали про Словацький досвід.
Дякуємо Ларисі за цікаву зустріч», – каже координатор «Активної Громади» Чернігова Ольга Палькова.
14 березня в Чернігові стартувала кампанія підтримки онкохворих дітей, до якої долучилась й «Активна Громада» Чернігова.
При середній завантаженості онковідділення 2 паціенти в місяць, зараз в Чернігівському дитячому відділенні 28 маленьких паціентів. Ліків і обладнання не вистачає. Це жахлива ситуація, яку не можна проігнорувати.
Вночі 27-го лютого невеличка ініціативна група розробила кампанію по форсуванню розголосу цієї проблеми і підняття її на максимально-можливий рівень. Учасники Активної громади Чернігова також долучились до розробки кампанії і будуть долучатись до її просування.
«Кампанія стартувала вчора. Будемо тримати руку на пульсі та інформувати про хід її просування. Ціль кампанії не збір коштів, а привернення уваги місцевих та державних органів влади до проблеми маленьких онкохворих та ознайомлення населення із масштабами проблем і варіантами їх вирішення», – зазначає Ольга Палькова.
м.Жмеринка (Вінницька обл.)
13 березня «Активна Громада» Жмеринки взяла участь у зустрічі мешканців чотирьох багатоквартирних будинків по вул. Шекінська, на якій обговорювали потребу у створенні ОСББ. Представники Активної громади виступили у ролі експертів. Мешканці будинків та активісти прийшли до висновку, що необхідно розпочати формування ініціативних груп і процес створення ОСББ для створення комфортних умов проживання і дозвілля жителів.
До складу ініціативної групи одного із будинків була запропонована кандидатура активістки Активної громади Катерини Семесь. Катерина розповіла, як власне виникла ідея створення ОСББ: «Коли в мене народилась дитина, я почала зовсім іншими очима дивитись на прибудинкову територію: побачила, що є дуже багато проблем, на подвір’ї ростуть аварійні дерева, недостатньо гойдалок, зламані поштові скриньки. І це ще не все, але ці проблеми видно неозброєним оком. Я зрозуміла, що єдиним виходом із цієї ситуації – взяти ситуацію в свої руки і спробувати щось робити. Я склала список проблем, які можна вирішити і організувала невеличке опитування серед сусідів: що їх турбує та чи хочуть вони щось змінювати. Разом з сусідами вирішили, що сама нагальна проблема полягає в закритті ЖЕКів і потрібно робити ОСББ. В рамках самоврядування уже можна буде вирішувати більшість названих проблем».
Катерина обговорила із мешканцями свого будинку найболючіші для них запитання. Стало зрозуміло, що люди не зовсім знають, що таке ОСББ та бояться, що пропадуть пільги, що їх будуть дурити, що потрібно буде тратити великі кошти. Представниця Активної Громади наголосила на необхідності роз’яснювальної роботи із мешканцями, щоб люди перестали боятись брати життя власного будинку під свій контроль.
На разі мешканці повинні обрати керівника ОСББ. Катерина всього декілька років мешкає по вул. Шекінська, тому активістка вважає, що керівну посаду повинна зайняти досвідчена людина, яка довгий період проживає в будинку, знає нагальні проблеми та яку поважають сусіди.
м. Богуслав (Київська обл.)
18 березня «Активна Громада» Богуслава провела тренінг “Дії місцевих рад під час реформи Децентралізації” для представники політичних партій – Партій сила людей та «Радикальна партія Ляшка», сільські голови, депутати міської ради, громадські активісти.
Експерти з Інституту громадянського суспільства розповідали про юридичні аспекти об’єднання та співробітництва громад, методи комунікації та інформування громадян та підвищення власної ефективності.