Не дивитися на Польщу, а переймати кращі практики вже утворених громад в Україні.

УспішнаГромада

Такий курс децентралізації пропонують експерти Всеукраїнської Ініціативи “Активна Громада” від Інституту “Республіка”. І в приклад ставлять досвід Білозірської громади на Черкащині, успіх якої навіть здивував поляків.

Децентралізація незворотна. Рано чи пізно добровільно об’єднатися доведеться. Тому звичайні громадяни мають розуміти, що воно таке — та децентралізація, а тим більше і виказувати усі свої за та проти. Як об’єднати громади так, аби вони були спроможні, обговорювали на форумі “Децентралізація: стан та перспективи реформи на Чернігівщин”.

Один з варіантів утворення дійсно спроможної громади, який пропонують експерти, – не стільки дивитися на досвід Польщі, а переймати успішні практики вже утворених в Україні громад. Зокрема, таким прикладом є об’єднані територіальні громади на Черкащині.

Білозірська громада за основу взяла польську модель і адаптувала до українських реалій. Це унікальна громада в Україні, в якій об’єдналися селища міського типу і село. Її центром стало село, бо в ньому краща інфраструктура. Чому ж громада існує успішно? Перше, це стимулювання людей залишитися жити і працювати у себе в селі.

Чернігівська область поки має п’ять об’єднаних територіальних громад та 42 перспективних плани. Процес децентралізації у нас ще має піти і у майбутньому і до нас приїжджатимуть повчитися інші.

Примітка. Форум відбувався в рамках Всеукраїнської кампанії “Успішна Громада” у партнерстві Інституту громадянського суспільства та Всеукраїнської Ініціціативи “Активна Громада” від Інституту “Республіка” за підтримки Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Міністерства закордонних справ Канади.

Джерело: Сіверцентр