Етичні кодекси 1

Активісти 12 міст України запропонували міській владі розглянути та схвалити «Кодекс етики для голови та депутатів місцевої ради» і «Положення про етичну комісію при місцевій раді». Відповідні звернення були надіслані міському голові, а також головам фракцій у міській раді на початку тижня.

Вже третій місяць у 4 пілотних областях (Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській та Чернігівській) діє кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування, яка втілюється Інститутом “Республіка” та Центром “Ейдос”.

ЗАВАНТАЖИТИ: kodeks-etyky-dlya-golovy-ta-deputativ-mistsevyh-rad

Затвердження Кодексу Етики та Положення про етичну комісію встановить правила належної поведінки для осіб, яким громадяни делегували право представляти їхні інтереси в місцевій раді. Це стосується поводження на засіданнях ради, стосунків з виборцями та ЗМІ, міжфракційних відносин, стосунків з іншими партіями тощо. Окрім того, документи містить важливі положення стосовно запобігання проявам корупції, врегулювання конфлікту інтересів, а також отримання подарунків та винагород.

Відомо, що чорнові варіанти документів ще влітку були представлені на розгляд громадськості та депутатського корпусу, з можливістю внесення до них зауважень та пропозицій. Тепер доля відкоригованих документів залежатиме від депутатів міської ради.

1-88

c3cd99d48d17cb11532545cb25da4975

За словами експерта Центру “Ейдос” Гюнель Бабакішієвої, Кодекс Етики та Положення про етичну комісію були розроблені у відповідності до зауважень, які надійшли методологам після серії круглих столів.

“Ми повністю відмовилися від пам’ятки про дрес-код, адже це положення викликало найбільший спротив у всіх містах, де діє кампанія. Також було багато питань стосовно понять “добро”, “патріотизм”, “національна ідея” тощо. Всі розуміють, що означають ці терміни, однак вони – юридично не закріплені. Такими “оціночними поняттями” можна маніпулювати чи просто нівелювати їх. Найбільш дискусійним стало питання відповідальності та санкцій за порушення Кодексу Етики: відсторонення від засідань та позбавлення слова. Можна сказати, що в повітрі вже витає ідея запровадження такої міри покарання. Але закон не дозволяє нам “стрибнути вище”, тому ці положення довелося прибрати в останній момент”, – пояснила вона.

Як зазначалось раніше, круглі столи і публічне обговорення проектів Кодексу Етики та Положення про етичну комісію відбувалися у 12 пілотних містах( влітку 

Примітка. Кампанія з  імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом “Республіка” та Центром “Ейдос” у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.