В ці дні жваво обговорюються зміни до Конституції, що стосуються децентралізації. Децентралізація була започаткована не новою владою, витоки лежать від Президента Порошенка. Поки в суспільстві поширюють “зраду”, а інші говорять про “перемогу”. Експерти Інституту “Республіка” з партнерами з Національного Демократичного Інституту та Центру політико-правових реформ продовжують дискутувати щодо запропонованих нововведень до Конституції.

IMG_5058

16 грудня у Запоріжжі пройшов форум “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Під час форуму обговорили конституційні зміни, які 29 серпня 2019 року вніс Президент України до Верховної Ради, а також оприлюднений законопроєкт №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”.

Йдеться вже про 8 (включно з законопроєктом про децентралізацію) законопроєктів внесення змін до Конституції, що стало приводом для активізації громадянського суспільства. Рішення про обговорення трансформувалося у серію публічних заходів. Це п’ятий захід із серії форумів, де пройшли обговорення конституційних змін.

Форум розпочався з прес-конференції, де були присутні Олександр Марусяк, Юлія Кириченко з Центру політико-правових реформ (ЦППР) та Олеся Лапікова, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка” в м. Запоріжжі. Експерти ЦППР надали коментарі для журналістів про конституційні зміни (загрози та ризики). Під час ранкової прес-конференції з’явився досі неопублікований (станом на 16 грудня) законопроєкт №2598 (щодо децентралізації влади), що викликало в експертів ЦППР радість, адже, це дозволить проаналізувати та в подальшому висловлювати позиції щодо цього документа.

IMG_4595

Олеся Лапікова, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка” в м. Запоріжжі (на фото праворуч)

Представниця Інституту “Республіка” нагадала, що запропоновані зміни жодним чином не обговорюються з народом, зміни до головного Закону країни стосуються кожного в цій державі. Головний носій влади в України є народ, тому критично важливо спілкуватися напряму з громадянами країни.

IMG_4719

Олена Боцко, Національний Демократичний Інститут

Форум розпочався з презентації дослідження, що стосується довіри до інститутів влади, політичних партій та виклики для українців. Результати дослідження представила Олена Боцко з Національного Демократичного Інституту. Головними тезами дослідження стали: довіра до політичних партій зросла у порівнянні з минулими роками, лідерами довіри для громадян залишаються представники місцевої влади, а найбільше читали Конституцію на Сході України.

IMG_4860Олександр Марусяк, к.ю.н., аналітик, Центр політико-правових реформ

– Закладена в поданих Президентом законопроєктах ідея, зменшити кількість парламентарів з 450 до 300 осіб викликає сумніви. Таке зменшення кількості народних депутатів є необґрунтованим. Окрім того, ухвалення цього законопроєкту призведе до того, що Верховна Рада України поточного скликання буде здійснювати свої повноваження лише до наступних виборів народних депутатів України, а не до дня першого засідання новообраного Парламенту, – зазначив Олександр Марусяк, к.ю.н., аналітик, Центр політико-правових реформ.

Юлія Кириченко, членкиня правління ЦППР розповіла про історію становлення Конституції (зміни до Конституції), а також зазначила що конституційні зміни мають бути прийнятими комплексним пакетом, щоб уникнути маніпуляцій. Юлія Кириченко нагадала, що попередня влада (Порошенко) також зловживала точковими змінами, замість комплексного змінювання Конституції.

IMG_5393

Юлія Кириченко, членкиня правління ЦППР, керівниця проєктів з питань конституційного права, співголова Ради Реанімаційного пакету реформ

Формат форуму після виступів експертів з Центру політико-правових реформ змінився на панельну дискусію, де експерти та представники політичних партій дискувати щодо реформи Конституції.

IMG_5170

Учасники панельної дискусії

В дискусії взяли участь:

Модератор: Юлія Кириченко, членкиня правління ЦППР, керівниця проєктів з питань конституційного права, співголова Ради Реанімаційного пакету реформ

– Сергій Соболєв, народний депутат України, фракція політичної партії ВО “Батьківщина”;

– Ахтем Чийгоз, народний депутат України, фракція політичної партії “Європейська Солідарність”;

– Павло Матвієнко голова Запорізької міської організації політичної партії “Опозиційна платформа – За життя”;

– Олександр Марусяк к.ю.н., аналітик, Центр політико-правових реформ.

IMG_5186Ахтем Чийгоз, народний депутат України, фракція політичної партії “Європейська Солідарність”

– Ініціативи Зеленського носять популістичний характер, бо порушуються принципи дискусійності у Верховній Раді. Знімати недоторканість народних обранців є інструментом впливу, бо окрім потенційного тиску на монобільшость, це буде поширюватися на інших депутатів. Хочу також звернути увагу, де йдеться про інституції влади, коли запропоновані ідеї (законодавча ініціатива, регуляторні органи) можуть дублювати чинні інституції (депутати, Президент), – Ахтем Чийгоз, народний депутат України, фракція політичної партії “Європейська Солідарність”.

Після завершення панельної дискусії, учасники заходу працювали у форматі “світового кафе”, де напрацьовували власні рішення покращення тих 7 законопроєктів, які були подані Президентом України.

IMG_5333

IMG_5249

Групова робота учасників у форматі “світового кафе”

Далі наводимо змістовний уривок з презентації однієї із груп під час Форуму:

– Внесення змін до статті 85 щодо консультативних та дорадчих органів підтримав Конституційний Суд про те, що це не є необхідних, бо наразі при Верховній Раді існують вже консультативно-дорадчі органи. Внесення змін – відсутня потреба в цьому. При ВРУ існують комітети, які займаються вирішенням державних політик. Виникають питання, хто буде створювати ці дорадчі органи, яким переліком питань будуть займатися, а також яким чином будуть визначатися ефективність цих органів. Події останніх місяців свідчать про дивність у роботі комітетів. Ми пропонуємо провести аудит комітетів, контроль ефективності комітетів (використати статистику роботи).

Нагадаємо, що у листопаді 2019 – лютому 2020 року відбудеться серія публічних форумів “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Шостий форум відбудеться у січні в Ужгороді.

Більш детальніше про серію публічних форумів за посиланням – https://bit.ly/2Qp0Isi

Примітка. Захід організував Національний Демократичний Інститут у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ (ЦППР), Реанімаційним Пакетом Реформ (РПР), Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN, за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).