З 1 по 5 липня в Угорщині відбулося навчання в межах програми “Citizen Participation University 2019”!

Університет партисипації громадян (Citizen Partisipation University 2019) – це п’ятиденна програма навчання для активістів/ток з усього світу. Цього року він об’єднав 75 учасників/ць з понад 17 країн світу. На навчання до Угорщини приїхали учасники з Польщі, Бельгії, Румунії, Молдови, Грузії, США та з інших країн. Програма традиційно проходить у невеликому містечку Кунбабонь на базі Громадянського Колегіуму.

Україну на навчанні представляли Вікторія Орисюк – аналітикиня Інституту “Республіка” та Наталія Головач – комунікаційна координаторка Інституту “Республіка” у місті Рівне. Вони й розповіли нас цю історію, не лише про своє навчання.

Віка і Наталя

Вікторія Орисюк та Наталія Головач разом з Вірою Таркану-Спатарі, проектною менеджеркою організації “CeRe: Resource Center for Public Participation”.

На активісток чекав маленький сюрприз, адже вони не просто взяли участь у тренінгу. Їм ще й пощастило потрапити на ювілейну програму, присвячену десятиріччю заснування “Університету”. Щоразу організатори обирають основну рамкову тему відповідно до якої відбувається навчання.

– Цього року тема повністю відображає ті цінності, які “Університет” підтримує з початку своєї діяльності: “Десять років мужності, спротиву та навчання для змін!”.

Протягом п’яти днів навчання більшість часу було присвячено обговоренню інструментів протидії праворадикальним, націоналістичним, ксенофорським та расистьким рухам. Ці явища розглядалися, як в глобальному, так і в локальному контекстах. Програма навчання завжди дуже насичена і побудована так, що декілька активностей відбуваються одночасно. Однак ми могли самостійно обирати найбільш цікаві для себе воркшопи та відвідувати їх, – розповіла Вікторія.

Вибір українок достатньо зрозумілий. Вони долучилися до обговорення актуальних тем як:  “Протестні рухи в Молдові”, “Гендер та стереотипи: застосування методики “Odyssey of the mind”. Особливо цікавим, за словами Наталії, став воркшоп: “Музика, як інструмент консолідації громадян”. Учасники/ці дізналися, що за допомогою імпровізованого музичного виступу можна організовувати громадян. А також про роль музики в рухах спротиву афроамериканців та сучасних революціях по всьому світу.

ворк-шопи

“Музика, як інструмент консолідації громадян” – воркшоп на відкритому повітрі.

Окрім офіційного навчання, організатори велику увагу приділили неформальному спілкуванню та обміну досвідом. Цього року присутні ділилися своїми історіями становлення як активних громадян/нок. Вони розповідали не лише про успіх, але й обговорювали невдачі та проблеми, з якими їм доводиться зіштовхуватися у своїх країнах. Звичайно ж, не обійшлося без обговорення перспектив подальшого розвитку та можливостей для співпраці.

Варто зазначити, що труднощі, про які розповідали активісти/тки з Польщі, Румунії, Молдови та інших країн дуже схожі до тих, з якими боряться щодня  в Україні. Найчастіше дискутували про існування таких суспільних проблем:

  • недовіра громадян до державної влади;
  • небажання долучатися до рухів, кампаній та лобіювань своїх інтересів;
  • пасивність та низький рівень політичної культури й обізнаності;
  • ЛГБТ+-спільноти й гендерна дискримінація;
  • проблеми з дотриманням прав людини.

– Багато проблем нашого суспільства я раніше вважала суто українськими, які притаманні нам через “радянський спадок” або ментальність. Після повернення з Угорщини я зрозуміла, що це загальносвітові тенденції на глобальному та локальному рівнях, – розповідає Вікторія Орисюк.

CPU 1-5 липня

 Спільне фото учасників/ць Citizen Participation University 2019 на згадку! 

Актуальною інформацією для учасників/ць став приклад системної роботи із залучення громадян до участі у виборах у США. Принцип «прийди і проголосуй» у цій країні не головний. Мета залучення громадян погялає в тому, щоб людина не лише проголосувала, але й залишилася волонтером/кою або прихильником/цею партії. Тобто, якісне залучення громадян має на меті не лише залучення до виборчого процесу, але й навчання цих громадян та подальша співпраця з ними.

– Загалом, мандрівка та навчання в “CPU” подарували мені багато натхнення та позитивних емоцій. Я змогла перезавантажити себе й отримати нове бачення всього, що відбувається навколо мене: подій, людей, ідей, цінностей. Отримані знання дуже необхідні. Однак, обмін досвідом та нові зустрічі, контакти – не менш цінні аспекти участі в “Університеті”, – поділилася враженнями Наталія Головач.

Як зазначили дівчата, їм вдалося потоваришувати з більшістю учасників/ць під час навчання. Особливо приємними були слова підтримки щодо тих реформаційних процесів, які здійснюються в Україні. Також чимало висловлювали розуміння до тих важких умов, у яких доводиться працювати активістам/ткам в Україні.

Дякуємо за співпрацю організації “CeRe: Resource Center for Public Participation”, яка дає можливість активній молоді навчатися в межах програми “Citizen Partisipation University”. За 10 років існування “Університету” сотні учасників/ць змогли обмінюватися досвідом та створити глобальну мережу активістів/ток.