Четверта публічна консультація щодо якості дошкільної освіти в Україні відбулася в Одесі.

Київ, Харків та Дніпро долучилися до обговорення реформи дошкільної освіти в Україні, однак Одеса також не пасе задніх. Саме тут, 27 листопада, зібралися освітяни та батьки дошкільнят з Одеської, Херсонської та Миколаївської областей. Вони мали можливість дізнатися про ті зміни, які планує реалізовувати Міністерство освіти і науки та висловити свою думку стосовно цих змін. Загалом, до обговорення долучилося більше сотні учасників/ць.

Усі публічні консультації відбуваються за однаковою програмою та тривають 4 години. Починають усі публічні консультації з офіційного відкриття. Представники Міністерства освіти і науки розповідають про ті нововведення, які планують внести у Закон про освіту. Далі, більша частина часу відводиться на обговорення та на роботу в групах. Після роботи у групах учасники презентують свої напрацювання та спілкуються у форматі запитання-відповіді. Головна мета обговорень – почути від усі хто працює у сфері дошкілля, а також від батьків, якою вони бачать сучасну дошкільну освіту, якою на їх думку вона повинна бути.

IMG_6587_optimized

Учасниці публічної консультації в Одесі.

Я четверту публічну консультацію поспіль збираю думки працівників, керівників ЗДО та батьків малюків. Кожен регіон звісно особливий, однак є і багато спільних проблем. Представники Одеської області та освітяни, які приїхали з Херсонської та Миколаївської областей дуже активні. В них дійсно багато пропозицій стосовно того, що потрібно змінити в дошкільній освіті. А також дуже багато різних думок, різного бачення і різних підходів. З одного боку важко це все поєднати, а з іншого боку – це дає широкий вибір методів та інструментів, які варто використовувати у дошкіллі, – розповідає аналітикиня Інституту “Республіка” Вікторія Орисюк.

Група управлінців дискутувала щодо питань, які стосуються побудови ефективної мережі закладів дошкільної освіти, контролю, який необхідний за діяльністю садочків та механізмів які б стимулювали створення приватних садків на місцевому рівні. Серед учасників цієї групи можна було почути багато цікавих та важливих думок. Однак, найголовніше, – це радість з того, що нарешті зміни прийдуть і в систему дошкільної освіти, яка не реформувалася ще з 1990-х років. Та й більше, не просто не реформувалася, а знищувалася. Одним з механізмів нищення системи було саме відсутність гідного фінансування, як наслідок низька якість дошкільної освіти.

IMG_6626_optimized (1)

Учасниці публічної консультації в Одесі. 

– Особисто, для мене, як керівниці закладу, є два найболючіших питання – це кадри та фінанси. Представники Міністерства сьогодні повідомили нам, що найближчим часом передбачається підняття зарплат педагогам і буде збільшена відпустка. Я дійсно вірю, що зможу побити гроші, які нам прийдуть, які нам обіцяють. Бо поки що я мотивую колектив словами, – розповідає Олена Бобровська, завідувачка ДНЗ №14, м. Чорноморськ. 

Друга група складалася з працівників дитячих садочків. Це найбільша група серед усіх учасників, які приймають участь у обговоренні, адже сюди належать і керівники, і вихователі, і методисти. Саме ці люди щодня, піклуються про наших дітей, відповідно, знають усі особливості роботи дошкілля на різних рівнях.  Учасники цієї групи обговорювали різні теми, зокрема про стан дошкільної освіти в Україні. Розповідали, що їм необхідно аби ефективно працювати з дітьми з особливими потребами. Обговорювали, як підвищити рівень якості діяльності ЗДО та забезпечити їх фінансову автономію. Дискутували також про те чи варто батькам відвідувати заняття в садочках.

IMG_6739_optimized

Учасниця публічної консультації в Одесі. 

– Дуже вдячні, що нарешті звернули увагу на дошкільну освіту і організували цей захід. Різні сторони –  і батьки, і засновники, і працівники дитячих садків почули один одного. Я сьогодні почула дуже багато важливого для себе. Проте, хочеться аби держава, зробила все можливе, аби не загубити тих людей, які працюють у дошкіллі. Потрібно гідно оцінювати їхню працю. Якщо ми загубимо цю сферу – не буде майбутнього в України. Бо ми вчимо дітей кохати Україну, виховуємо патріотизм. І нам дуже треба молоді фахівці, які прийдуть працювати в наші садочки, – розповідає Жанна Снітковська, вихователька -методистка, село Кучургани, Одеська область.

Батьки ставляться до навчання дитини в закладі дошкільної освіти не з таким розумінням, як би це хотілося працівникам освіти. Не всі розуміють, що саме в садочку, за допомогою гри дитина розвивається і пізнає перші соціальні ролі, формує навички, які будуть визначальними протягом усього її життя. Тому, найголовнішим питанням до групи батьків було: чи розуміють вони переваги та недоліки здобуття дошкільної освіти у ЗДО? Також батьки спілкувалися про канали та методи комунікації між ними та працівниками садочків. І розповіли за якими критеріями оцінюють садочок.

IMG_20191127_142047

Учасниці публічної консультації в Одесі (робота у групах). 

– Я вперше на такому заході. Мені здається, це корисно, адже збираються і враховуються думки всіх. У мене особлива дитина, сьогодні було дуже цікаво почути про те, які інновації плануються в навчанні діток з особливими потребами. Я відкрила для себе ті проблеми, які є у дошкільній освіті в Україні, зокрема про брак спеціалістів, таких як логопеди та психологи. Потрібно щоб держава працювала над цим, щоб не було такої гострої проблеми в садочках, щоб батьки не шукали приватних спеціалістів, – розповідає Олександра Душка, мама.

Усі пропозиції та ідеї, які висловлюють учасники публічних консультацій фіксуються аналітиками Інституту “Республіка”. Після завершення обговорення, на основі їх аналізу буде написаний звіт та поданий Міністерства освіти і науки України. Міністерство буде опиратися на результати публічних консультацій під час розробки нормативних документів та законів.

Ми вдячні усім учасникам за небайдужість та бажання творити зміни разом! Віримо, що дошкільна освіта в Україні буде якісною та доступною для усіх малюків.

Нагадуємо, якщо Ви не змогли долучитися до публічних консультацій, Ви можете висловити свою думку заповнивши до 23 грудня онлайн форму за посиланням.

Також, запрошуємо долучатися до наступних публічних консультацій, які відбудуться:

  • 04.12.2019 – м. Львів (участь Львівської, Закарпатської та Івано-Франківської областей)
    Зареєструватися можна за посиланням
  • 05.12.2019 – м. Тернопіль (участь Тернопільської, Вінницької та Хмельницької областей)
    Зареєструватися можна за посиланням

Примітка. Публічні консультації проводяться Міністерством освіти і науки України за сприяння Національного Демократичного Інституту (NDI Ukraine) та Інституту “Республіка”. Проведення консультацій стало можливим завдяки щедрій підтримці британського народу через Фонд розвитку ефективного врядування Сполученого Королівства.