ЗВІТИ ДЕПУТАТІВ- (10)

Висаджене дерево, новий дитячий майданчик чи шмат відремонтованої дороги – критерії, за якими виборці часто оцінюють діяльність депутатів. Однак такі справи радше притаманні передвиборчій агітації. А зрозуміти, чи дійсно депутат представляє інтереси громади у місцевій раді допоможе щорічне звітування. Той, хто використовував омріяний мандат не за призначенням, – на виліт.

Цього разу Інститут “Республіка” аналізував законодавство, що стосується звітування та безпосередньо – на десерт – самі звіти депутатів місцевих рад у розрізі населених пунктів України та політичних партій, представлених у місцевих радах.

Звітування =  інформування виборців?

Звітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно, але можна й частіше, якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці. Це може бути допомога щодо надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів тощо.

Часто депутати, керуючись поняттям “інформування виборців”, плутають звітування перед виборцями з опублікуванням/ оприлюдненням звіту, чим порушують законодавство. Спробуймо розібратися, як саме депутат має звітувати про свою діяльність. У цьому нам допоможе ст. 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.

Відповідно до закону депутат завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє “інформування” виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту,  зауважень  і  пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення,  дані  депутатові у зв’язку з його діяльністю.

Що стосується самого тексту, то у звіт депутат повинен включити відомості:

– про свою діяльність у раді та в комісіях;

– про роботу у виборчому окрузі;

– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;

– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

Не слід забувати, що неподання звіту депутатом є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”. А оскільки вже пройшов більше, ніж рік з моменту обрання переважної більшості депутатів, протягом якого було заборонено їх відкликати, то перші “ластівки”, які не подали звіти, можуть втратити мандат дуже швидко.

Як звітують депутати місцевих рад?

Для визначення лідерів та аутсайдерів було взято 24 населених пункти з території усієї України. Серед них 11 обласних центрів: Вінниця, Житомир, Запоріжжя, Кропивницький, Луцьк, Рівне, Суми, Тернопіль, Ужгород, Херсон, Черкаси; 11 міст обласного та районного значення: Богуслав, Горішні Плавні, Дергачі, Добропілля, Дрогобич, Жмеринка, Зіньків, Кам’янець-Подільський, Рубіжне, Скадовськ, Южне та 2 села – Тарасівка, Києво-Святошинського району Київської області, та Обознівка, Кіровоградського району Кіровоградської області.

Загалом, до складу місцевих рад у вказаних населених пунктах на місцевих виборах, що відбулися у жовтні 2015 року, обрано 880 депутатів, які представляють 31 політичну партію. Найбільша кількість депутатів була обрана від політичних партій “БПП “Солідарність” – 16,93%, “ВО “Батьківщина” – 13,3% та “Опозиційний блок” – 11,93%.

Звіт Україна-нове

Станом на 25.04.2017 року надали звіти, які були оприлюднені у ЗМІ або на сайтах органів місцевого самоврядування (далі – ОМС), 382 депутати, тобто 43,4% від загальної кількості.

На медаль “За найкраще звітування” заслуговують депутати Ужгородської міської ради (94,44%, або 34 з 36 депутатів), Кропивницької міської ради (92,85%, або 39 з 42 депутатів), Южненської міської ради (92,3%, або 24 з 26-ти), Рівненської міської ради (88%, або 37 з 42-ох), Кам’янець-Подільської міської ради (86,1%, або 31 з 36 депутатів), Луцької міської ради (85,7% або 36 з 42-ох), Добропільської міської ради (85,3% або 29 з 34 депутатів).

Нульовим показником відзначилися у Дергачах, Жмеринці, Запоріжжі, Зінькові, Обознівці та Рубіжному, де свої звіти не подав жоден з обранців, а також у Херсоні (1 звіт депутата) та Скадовську (2 звіти депутатів).

Що стосується партійної дисципліни в частині подання звітів, то вона більше схожа на хвіст півня – така ж строката та різнобарвна, а простіше кажучи – мало в яких місцевих радах існує.

Звіти-Партії- нове

Так, з 382 оприлюднених звітів серед невеликих партій, представлених на місцевому рівні, найкраще відзвітувалися депутати, що представляють партії “Патріот” та “Черкащани” (100% або ж по 5 депутатів з 5-ти в кожній партії), “За Україну” (4 депутати з 4-х депутатів), Європейську партію України та “Єдиний центр” (3 депутати з 3-х в кожній партії), “КМКС Партії угорців України” (2 депутати з 2-ох), “Вінницької Європейської Стратегії” (95% або 19 з 20-ти депутатів).

Говорячи про партії всеукраїнського рівня, що загалом представлені більш, ніж півсотнею депутатів кожна по всій Україні, то тут ситуація не така вже й райдужна. Адже представники однієї політичної партії в різних містах можуть як повністю подати звіти, так і не подати взагалі.

Наприклад, відзвітувалися усі 5 депутатів, що представляють політичну партію “Опозиційний блок” у Кропивницькій міській раді. І 9 з 10 депутатів, які мають мандати у Добропільській міській раді та 6 із 7 депутатів зазначеної політичної сили в Южненській міській раді. Серед решти 85-ти їх однопартійців з інших 10-ти міст відзвітувалися лише два – один у Горішніх Плавнях та один у Сумах.

Подібна ситуація з представниками партії “Укроп”. Так, серед усіх 54 депутатів, що представлені в 11 міських радах, у Горішніх Плавнях, Кам’янці-Подільському та Рівному відзвітувалися по 3 з 3-х депутатів, у Кропивницькому – 3 з 4-х обранців, у Луцьку з 15 депутатів відзвітувалися 13, і жодного в 6-ти інших представлених містах.

Партійці ВО “Свобода”, яке представлене 70-ма депутатами у 15-ти населених пунктах, подали 28 звітів (40%). Серед них – 7 звітів із 7-ми у Рівненській міській раді, 2 звіти з 2-х у Кропивницькому, 12 з 13-ти звітів – у Тернополі, 4 з 5-ти у Луцькій міській раді, по одному депутату відзвітувалося у Богуславі, Кам’янці-Подільському та Сумах.

Із загального складу в 117 депутатів ВО “Батьківщина” тільки 45 (38,46%) подали звіти. Відзнаку про найгірше звітування отримають депутати, що представляють «Опоблок». На даний момент відзвітувалося 20,95%, або ж 22 зі 105-ти обранців.

Депутати, що представляють політичну партію “Блок Петра Порошенка “Солідарність” відзвітувалися через одного – 75 із 149-ти, або 50,34%. Лише 35 звітів із 77-ми (45,45%) подали партійці об’єднання “Самопоміч”.

На процес звітування депутатів не вплинув гендерний показник – жінки та чоловіки звітують однаково. Так усього до складу ОМС було обрано 700 чоловіків та 180 жінок. З них подали свої звіти 307 чоловіків (43,86%) та 75 жінок (41,66%) відповідно.

Звітування депутатів за регіональним показником показало, що традиційно високу звітність показує західний регіон – у середньому 74,3%; показника у 34,53% досягли депутати з центральних областей; 32,14% – у північних областях України; 30,85% – у східних та 25,47 – у південних областях.

Дані у розрізі звітів чоловіків та жінок майже не відрізняються у 5 регіонах України. Проте, у східних та південних областях різниця між даними досить відчутна. У східних областях відзвітувалися 39,39% – жінок та 26,22% чоловіків, у південних же ситуація кардинально протилежна, хоча і не з такою великою різницею. Тут відзвітувалися 21,74% жінок та 26,5% чоловіків.

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюються у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад” та ЗУ “Про доступ до публічної інформації”.