Протягом травня-липня 2021 року, Інститут «Республіка» проводив аналіз звітів депутатів місцевих рад, включаючи звіти депутатів Рівненської міської ради.

 Станом на 2 серпня 3 з 42-х депутатів Рівненської міської ради прозвітували про свою діяльність перед виборцями.

У порівнянні з минулорічними даними результати звітування змінилися, адже за діяльність у 2016, 2017, 2018 та 2019 роках було оприлюднено 37 звітів депутатів.

Контент-аналіз вирішених питань та сприяння вирішенню місцевих проблем було зроблено на основі даних, які депутати вказали у своїх звітах. Також було проведено дослідження звітів у розрізі фракцій.

Та якщо говорити про співвідношення кількості депутатів/ток відповідно до фракцій та партій які представлені в Рівненській громаді після виборів 25 жовтня 2020 року, можна зазначити наступне: 

Фракція «Батьківщина» – 5 депутатів,

Фракція «Голос» – 5 депутатів,

Фракція «Європейська Солідарність» – 10 депутатів (1 депутат прозвітувався за пів року діяльності),

Фракція «За майбутнє» – 4 депутати,

Фракція «Рівне Разом» – 6 депутатів (1 депутат прозвітувався, якого було переобрано з минулої каденції),

Фракція «Слуга Народу» – 7 депутатів (1 депутат прозвітувався за пів року діяльності),

Фракція Всеукраїнського об’єднання «Свобода» – 4 депутати,

Позафракційні – 1.

Стверджувати, що 39 з 42 депутатів узагалі не звітували, ми не можемо. Можливо, їх звіти були оприлюднені у пресі чи інтернет-ресурсах, проте знайти їх не вдалося. А отже, рівняни швидше за все, не матимуть можливості ознайомитися з результатами діяльності цих обранців.

Крім того, 13 з 42ох депутатів обрано повторно до Рівненської міської ради, що означає що депутати та депутатки повинні були б прозвітувався також за свою діяльність із завершення минулої каденції. Та звіти 12 з 13 переобраних депутатів знайти на сайті Рівненської міської ради не вдалося знайти, хоча стверджувати що депутати/тки не прозвітувалися ми не можемо, адже можливо вони звітувалися в інший спосіб.

17 травня було надіслано запит на публічну інформацію до Рівненської міської ради задля отримання звітів депутатів Рівненської міської ради, у відповіді на який було зазначено наступне: «Враховуючи, що 03.12.2020 року відбулося перше пленарне засідання першої сесії Рівненської міської ради восьмого скликання, та беручи до уваги строки звітування, депутатами Рівненської міської ради сьомого скликання до апарату міської ради звіти за 2020 рік не подавалися». Водночас під час моніторингу персональних сторінок депутатів на сайті Рівненської міської ради було знайдено оприлюднений один звіт за 2020 рік, депутати Рівненської міської ради Святослава Стельмащука, (Фракція та ПП «Рівне Разом»), якого в жовтні 2020 року було переобрано. Та один звіт депутата за пів року діяльності було розміщено на персональній сторінці депутата в соціальній мережі фейсбук – Павло Алексєвич, фракція та політична партія «Європейська Солідарність» (звіт було розміщено 28 липня), також звіт депутатки Коваленко Олександри за пів року діяльності, було розміщено на персональній сторінці депутатки на сайті Рівненської міської ради 21 липня (Фракція «Слуга Народу»).

Проаналізувавши наповнення документів, можна виокремити п’ять позицій проблем, про які найчастіше згадують обранці:

  1. Депутатська допомога (подарунки, інше) – 8 згадок
  2. Дороги поточний/капітальний ремонт (двору) – 4 згадки
  3. Дороги поточний ремонт (проїзної та пішохідної частини) – 2 згадки
  4. Дороги, встановлення лежачих поліцейських – 1 згадка
  5. Зупинки громадського транспорту (Ремонт)  – 1 згадка

Слід зазначити, що перевагами більшості звітів депутатів Рівненської міської ради є деталізований звіт, який відповідає вимогам ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад” в частині його наповнення. Разом з тим, ані Регламент Рівненської міської ради, ані законодавство не закріплюють єдину форму звітування депутатів. Внаслідок цього депутатські звіти про діяльність дуже різняться і потребують визначення єдиних елементів для дослідження, що  дозволить порівняти діяльність депутатів. 

Щодо побажань, що потрібно щоб було в звіті: 

– кількість прийнятих громадян зазначати в числовому форматі;

– кількість запитів/звернень та участь у засіданнях сесій – у числовому форматі, без загальних фраз – «брав участь у всіх сесіях»;

– постійні та тимчасові комісії – вказувати назви, адже це входить в депутатську діяльність, що може зацікавити громадян, адже це показник роботи депутата. 

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».