Публічні обговорення – це ефективний інструмент комунікації представників влади, експертів та громадян щодо стратегій впровадження реформ. Сьогодні актуальним є питання щодо ролі місцевих референдумів, тому  ВІ “Активна Громада” разом з партнерами (USAID, Canada, NDI, IFES, PACT,  Реанімаційний пакет реформ, “Опора”) провела перше публічне обговорення на тему “Предмет місцевих референдумів”.

Робоча група ВРУ з питань народовладдя вже працювала над розробкою законопроєкту про місцевий референдум. Під час першого блоку публічних обговорень парламентська група представила інфографіку за основними засадами проєкту.

Що пропонують експерти?

  • Який предмет місцевих референдумів?
  • Які наслідки несе референдум?

В певних випадках результат референдуму автоматично стає чинним, а в інших  – потребує рішення органу місцевого самоврядування. Так, наприклад, без згоди влади затверджується такі рішення:

  • про дострокове припинення повноважень ради або голови;
  • втрату чинності нормативно-правового акту, який ухвалила місцева влада;
  • затвердження статуту або програми розвитку громади.

Однак результати референдуму з загального питання місцевого значення виносяться на розгляд органу місцевої влади. Варто зазначити, що при ухваленні рішення влада має враховувати громадську думку. І не лише на словах, а за визначеним порядком!

  •  Місцевому референдуму передує процедура громадської ініціативи. Вона виглядає так:

Це були основні пропозиції, які стосуються теми питань, що порушуються на місцевих референдумах. Якщо ви хочете детальніше ознайомитись зі змістом законопроєкту, пропонуємо подивитись запис публічного обговорення: https://cutt.ly/QcUM93b

Учасники дискусії пропонували свої уточнення з приводу термінів, які використовуються в тексті закопроєкту, а також доповнення до вже існуючих засад. Так, наприклад, експерт УНЦПД Максим Лациба підняв питання про можливість проведення загальних зборів онлайн-режимі.

Народний депутат Сергій Калченко висловив думку з приводу того, що можливість відкликати представників влади є недоцільною. Таке явище не притаманне європейським країнам. Максим Лукінюк, консультант УНЦПД, порадив не враховувати в коло питань місцевого референдуму затвердження статутів громади. На його погляд, це ускладнить процес ухвалення статуту.

Під час другого блоку публічних обговорень учасників було розподілено на чотири робочі групи. В кожній з них більш детально були розглянуті думки кожного учасника щодо ряду питань. 

Робоча група зафіксувала результати обговорень. Під час подальшої роботи вони будуть враховуватись. 

Це обговорення – не останнє в роботі над законом про місцевий референдум. Після врахування пропозицій громадян законопроєкт буде подано до Венеційської комісіії для експертних висновків.

Запис публічного обговорення: https://cutt.ly/QcUM93b

Довідка. Публічні обговорення були проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заході, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.