Проміжний звіт Всеукраїнської кампанії «Успішна Громада» за січень-квітень 2016р.

Децентралізаці

Всеукраїнська кампанія “Успішна Громада” стартувала у січні 2016 року. За декілька місяців роботи , координатори, в межах кампанії активно працювали з громадянами, організовуючи заходи особисто та беручи участь у заходах інших активістів. Також координатори спілкувались з представниками місцевої влади й партійних осередків.

ДІАЛОГ “ВЛАДА-ГРОМАДА”

У квітні, координатори, зустрічалися з представниками влади з приводу реформи. Основні питання дискусії: впровадження реформи та інструментів участі громадян на локальному рівні. Інколи, координаторам доводилось залучати до діалогу й народних депутатів.

Наприклад, “Успішна Громада” м.Запоріжжя разом з народними депутатами України Ганною Гопко та Остапом Єднаком, відвідали міського голову Володимира Буряка. Цікаво, що це була перша зустріч громадськості з новообраним мером і лише завдяки присутності депутатів, громаді вдалося обговорити питання відкритості ради для активних мешканців та доступності зустрічей з мером. Під час зустрічі учасники також обговорювали питання розвитку велотранспорту в місті В результаті домовились про надання нами конкретних пропозицій у вигляді схем та розгляд можливості їх реалізації профільними департаментами.

Також, координатор с.Тарасівка, вимагаючи відкритості місцевої ради і дотримання Закону “Про доступ до публічної інформації”, разом з народним депутатом України відвідали сільраду з метою оприлюднення діючого Генплану села.

На приклад, активісти м.Скадовськ проводили зустрічі з представниками влади на робочих нарадах в районному відділі освіти, з представниками оздоровчих закладів в Скадовській РДА, де обговорювали перспективи децентралізації. З партнерами комунального закладу Скадовської центральної бібліотеки обговорили методи проведення просвітницької роботи серед сільського населення про етапи проведення децентралізації в ОТГ району.

Координатор м.Ужгород разом з активістами, зустрічаючись з владою, досягли ухвали місцевої ради положення про електронні петиції та координаційну раду (дорадчий орган).

Варто зазначити, що більшість координаторів досягли домовленості про участь представників органів місцевого самоврядування на просвітницьких заходах “Успішної Громади”.

Загалом, за січень-квітень, відбулось 194 зустрічі з представниками влади – 615 людей, відповідно.

СПІВПРАЦЯ З ПОЛІТИЧНИМИ ПАРТІЯМИ

Як і в минулі місяці, координатори намагаються залучати до кампанії зі сприяння децентралізації та підтримки інструментів громадської участі представників політичних партій. Так, вже розпочався процес впровадження рішень стосовно громадської участі на рівні місцевої ради. На приклад, координатор м.Черкаси мав зустріч з представниками осередку Самопомочі, за сприяння якої відбудеться засідання з питань загальної концепції й етапів розроблення Стратегії міста Черкаси з урахуванням можливостей прийняття інструментів участі громадян. Також, вони спільними зусиллями ініціювали проведення круглого столу стосовно системи державних закупівель Prozorro. Були присутні активісти проекту, а також політики, які підтримують систему – Свобода, Самопоміч, ДемАльянс, Народний Контроль, Партія вільних демократів. Відомо, що представник від Батьківщини покинув захід на початку.

Інколи представники партій готові долучатись не лише, як учасник заходу від активістів, а й готові допомагати в організації. Наприклад координаторка м. Добропілля домовилась з партією “Жінки за майбутнє” про допомогу в організації форуму, а саме: підборі безкоштовного приміщення й залучення додаткових людей.

Загалом, за січень-квітень, координатори провели 171 зустріч з політичними партіями – 438 осіб, відповідно.

СПІВПРАЦЯ З ГО

Координатори постійно зустрічаються та співпрацюють з місцевими активістами, організовують спільні заходи та акції.

На приклад, координатор м.Запоріжжя проводив разом з активістами тренінг щодо інструментів впливу на владу в умовах реформи. Координатор м.Жмеринки, разом з місцевими активістами завершили підготовку громадського центру і планують проводити спільні заходи з іншими місцевими ГО.

“Успішна Громада” Херсону разом з активними мешканцями допомагали громаді курортного селища Лазурного захищати право на своє майно: ринок селища Лазурного. Була проведена акція підтримки перед апеляційним судом, а також віче стосовно децентралізації. В результаті спільних дій, Херсонський обласний апеляційний суд підтвердив законність рішення Скадовського районного суду/ і залишив ринок у власності громади. Також активісти запросили координаторку м.Херсон в травні провести зібрання в Лазурному щодо децентралізації.

РОБОТА З АКТИВІСТАМИ ТА ГРОМАДЯНАМИ

У квітні до команди Всеукраїнської кампанії “Успішна Громада” приєдналося понад 37 активістів, які готові допомагати в реалізації кампанії.

Окрім цього, координатори активно працювали з пересічними громадянами своїх населених пунктів.

Часто, координатори інформують громадян під час різних заходів, які вони організовують або відвідують. Так, координатор м.Южне, щоб зацікавити людей реформою децентралізації подає інформацію через призму важливого для мешканців питання створення ОСББ. Він на прикладі будинкового господарювання розповідає людям важливість участі в Територіальному господарюванні в межах своїх громад.

У Тернополі команда “Успішної Громади” проводила тренінги “Механізм ефективного розвитку” (МЕР), де громадяни отримували знання щодо інструментів впливу на владу та відстоювання своїх прав.

Інколи, координатори виїжджають до сусідніх міст для проведення інформаційної кампанії в рамках проекту “Успішна Громада”. На приклад, координатори м.Зіньків та с.Обознівка проводили зустрічі з мешканцями в сусідніх містах. Аналізували знання людей з приводу реформи Децентралізації та участі громадян у розвитку власних населених пунктів, а також розповідали про реформу та її особливості.

Також, у квітні, в рамках кампанії відбуваються чисельні просвітницькі заходи.

Так, 21 квітня на Черкащині пройшов Форум “Децентралізація на Черкащині крізь призму світового бачення та українських реалій” в рамках кампанії “Успішна Громада”. У заході взяли участь колишній керівник черкаського “Офісу реформ” Наталія Даньковська, голова Білозірської об’єднаної громади Володимир Міцук, представниця Департаменту регіонального розвитку ОДА Маргарита Гуськова, а також місцеві депутати.

“Дорога до об’єднання була непростою – ми не збирали окремо сходку села (на яку явно прийшли б не всі), а об’їхали усі 32 виборчі округи та зустрічалися з людьми на кожній вулиці. Я особисто двічі їздив у селище Ірдинь, щоб роз’яснити людям переваги від об’єднання. Переконував у тому, що ні школу, ні дитячий садок ми закривати не будемо, а більшість послуг люди зможуть отримати прямо у себе в селищі, адже у них буде і староста, і землевпорядник. На виборах я отримав 77% голосів і ми почали роботу. Сформували штат із 46 працівників виконавчого комітету (до цього білозірський штат складав 14, для повноцінного функціонування об’єднаної громади необхідно хоча б 36 працівників). Ось буквально вчора проводили для них навчання, роз’яснювали сильні і слабкі сторони процесу децентралізації, потім кожен захищав свій проект”, – розповідів Володимир Міцук.

Присутні підбили підсумки року роботи щодо об’єднання в територіальні громади та проведення суміжних реформ на Черкащині.

Також, Форум пройшов на Кіровоградщині, 24 квітня. Присутнім розповідали про основи реформи, позитивний досвід вже створених громад та хід децентралізації у селах Кіровоградщини.

Сільський голова Макєєв В.Г. та депутат районної ради в Кухта В.В. розповідали про “Хід реформи в селах”. Координатор Всеукраїнської кампанії “Стеж за грошима” в Кіровоградській області Анатолій Стоян розкривав тему: “Що візьмемо для села із світового досвіду територіального управління?”. Керівник Кіровоградського Офісу Реформ Нижник Володимир та заступник голови Кіровоградської РДА Мільто Олександр Анатолійович виступили з доповіддю: “Чого нам чекати після об’єднання ТГ”.

Варто зауважити, що в ході Форуму учасники вирішили, що Катеринівка стане центром нової ОТГ.

Загалом, за січень-квітень, було проведено 332 зустрічі, 216 консультацій з громадянами, 36 просвітницьких заходів, учасниками яких стали понад 6473 особи.

ЗАЛУЧЕННЯ ЗМІ ДО ВИСВІТЛЕННЯ РЕФОРМИ

У квітні, координатори проводили зустрічі з представниками місцевих ЗМІ для більш ефективного інформування громадян про реформу.

Так, у м.Скадовськ продовжується випуск телепередач, започаткований “Успішної громадою” на Скадовському районному телебаченні “Обрій” – “Час реформ”. Наприкінці квітня, відбувся вже 5-й випуск – інтерв’ю з учасником робочої групи, директором КУ Скадовського “Центру правової допомоги”. В ефірі говорилипро проблеми отримання правової допомоги на селі та впровадження реформи місцевого самоврядування і децентралізацію.

Координатор у м.Комсомольськ записав черговий випуск програми на місцевому радіоканалі у рубриці “Громаді про децентралізацію”.  Деякі з учасників зустрічей казали, що слухали по місцевому радіо новини та дізнались про особливості реформи.