Проміжний звіт Всеукраїнської кампанії «Успішна Громада» за січень-червень 2016р.

УспішнаГромада

Всеукраїнська кампанія “Успішна Громада” стартувала у січні 2016 року. За пів року роботи, координатори, в межах кампанії, активно працювали з громадянами, пояснюючи їм основи реформи місцевого самоврядування. Також вони спілкувались з представниками місцевої влади й партійних осередків щодо процесу децентралізації влади та впровадження інструментів участі на рівні своїх населених пунктів. Результатом піврічної роботи стало широке інформування громадян про децентралізацію, а також безпосередня участь координаторів “Успішної Громади” у процесах створення Скадовської ОТГ, Зінківської ОТГ та Медвидської ОТГ. На окрему увагу заслуговую факт того, що координатора “Успішної Громади” Сергія Слинька було обрано керівником Регіонального офісу реформ в Черкаській області.


ДІАЛОГ “ВЛАДА-ГРОМАДА”

У червні координатори продовжили налагоджувати діалог з владою щодо процесу децентралізації. Спільними зусиллями було досягнуто ряд успіхів.

На приклад, у м. Зіньків відбулась серія зустрічей із зіньківським міським головою, секретарем міської ради, депутатами міської і депутатами суміжних із міською радою сільських рад, а також власівським сільським головою. Під час таких зустрічей присутні обговорювали можливість створення Зіньківської ОТГ з центром у місті Зінькові. В результаті спільної роботи було розроблено і винесено на сесію міської ради проект рішення про ініціювання процесу зі створення ОТГ. Активісти «Успішної Громади» Зінькова також попередньо зустрічалися із депутатами міської ради та обговорювали дане питання і в кінцевому результаті рішення стосовно об’єднання все ж таки було підтримано на сесії міської ради. Тож, у Зінькові розпочинається процес об’єднання.

Також минулого тижня стало відомо, що Приморська та Ульянівська громади приєдналися до Скадовська. Представники зазначених громад наважилися на об’єднання після участі у Форумі з питань децентралізації, що відбувався у рамках «Успішої громади». Наразі процес об’єднання територіальних громад плідно триває. Нині ведуться переговори щодо приєднання Антонівської громади.

В Ужгороді активісти “Успішної Громади” ще у жовтні 2015 року сформували вимогу до влади щодо запровадження у місті громадського бюджету, в рамках кампанії “Задай курс владі”. У травні активісти знову взялися за дане питання. Так, спільними зусиллями координатора “Успішної Громади” Миколи Яцкова та депутата місцевої ради від “Самопомочі” Миколи Сюсько було розроблено проект рішення “Про затвердження Положення про громадський бюджет м. Ужгорода”. Також було проведено збори депутатів усіх фракцій Ужгородсткої міської ради для спільного обговорення цього проекту. Наразі, проект винесений на порядок денний сесії міської ради. Голосування за нього відбудеться 14 липня 2016 року.

Варто зазначити, що Громадський бюджет або бюджет участі – спосіб визначення видатків частини міського бюджету м. Ужгорода з допомогою прямого волевиявлення ужгородців .

Однак попри приклади успішної співпраці активістів та місцевої влади, існують й ряд проблем, а саме: а) відсутність консолідації між міським головою та депутатами; б) небажання співпрацювати в цьому питанні із представниками громади, оскільки влада бачить не помічника в громаді, а конкурента.

Загалом, за січень-червень відбулось 264 зустрічі з представниками влади – охоплено 950 осіб, відповідно. Також за цей час відбулось 78 заходів за участі представників влади.

СПІВПРАЦЯ З ПОЛІТИЧНИМИ ПАРТІЯМИ

Як і в минулі місяці, координатори намагаються залучати до кампанії зі сприяння децентралізації та підтримки інструментів громадської участі представників політичних партій.
Так, у червні було проведено 9 заходів, участь в яких брали представники політичних партій. Наприклад, у м. Черкаси 14 червня координатор проекту разом з депутаткою міськради від ВО «Самопоміч» Оленою Шевченко провів презентацію Громадського бюджету для жителів мікрорайону «Хімселище» приміщенні ЗОШ № 2 м. Черкаси. Інформаційна кампанія націлена на інформування громадян про можливості участі в управлінні містом та якомога більшого залучення жителів до подачі проектів в рамках громадського бюджету. Адже впровадження громадського бюджету є одним з пунктів меморандуму «Задай курс владі».
Загалом, за січень-червень координатори провели 216 зустрічей з політичними партіями – охоплено 629 осіб, відповідно.

СПІВПРАЦЯ З ГО

Координатори “Успішної Громади” постійно зустрічаються та співпрацюють з активістами місцевих громадських організацій, організовують спільні заходи та акції.

На приклад, у м. Южне був проведений спільний захід “Успішної Громади” та ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за такими тематиками: адвокасі кампанія, інструменти прямої демократії, особливий акцент робили на бюджет участі, перші кроки для його впровадження у місті Южному. Активісти проводять просвітницьку діяльність серед представників влади та громади, залучають громадян до активної діяльності, наголошують на важливості участі громади та співпраці влади й громади. В результаті домовилися співпрацювати та впроваджувати інструменти прямої демократії, котрі наразі не діють.

РОБОТА З АКТИВІСТАМИ ТА ГРОМАДЯНАМИ

У червні, як і в минулі місяці, продовжується робота координаторів по залученню активістів для реалізації кампанії “Успішна Громада”. Більшість координаторів зазначає, що громадяни зазвичай допомагають у розповсюдженні інформаційних матеріалів, беруть участь в організації заходів, зйомці відеороликів тощо.

Так, у м. Вінниця, після наданих консультацій, громадяни самотужки написали звернення до депутатів щодо встановлення контейнерів для сортування відходів, а також стосовно переносу тубдиспансера. У м. Жмеринка одна активістка, яка активно бере участь діяльності “Успішної Громади” залучила міні-грант від Британської ради на проведення навчання інших мешканців інструментам прямої демократії.

Окрім цього, координатори активно працювали з пересічними громадянами своїх населених пунктів, проводили консультації та просвітницькі заходи щодо питань децентралізації влади.

Інформування громадян відбувається на зборах, вуличних зустрічах, під час різних заходів, які організовують інші представники активних громадян міст чи сіл. Наприклад, координатор із м.Тернопіль інформував людей під час зібрання активістів ГО «Файне Місто» і роповів присутнім про кампанію «Успішна Громада». У м. Черкаси координатор проводив інформування громадян перед приміщенням міськвиконкому.

У м. Южне продовжують надаватися найбільше консультацій щодо впровадження реформи децентралізації, інструментів прямої демократії, механізмів адвокації для різних категорій громадян: пенсіонерам, приватним підприємцям, працівникам підприємств.

Команда «Успішної Громади” Богуслава, наприклад, допомагала в проведенні громадських слухань в с. Медвин щодо перспективи створення Медвинської ОТГ. Під час слухань активісти поінформували населення про основні аспекти реформи місцевого самоврядування. Результат громадських слухань — 100% голосів присутніх за пропозицію створення Медвинської ОТГ.

громадські слухання в с.Медвин

громадські слухання в с.Медвин

Також 30 червня богуславські активісти провели зустріч в с. Щербашенці Богуславського району для інформування людей щодо основних аспектів реформи. Палкі дискусії виникли навколо можливих наслідків процесу децентралізації, його впливу на формування бюджету і хто представлятиме інтереси простих громадян після децентралізації. У ході зустрічі думка селян розділилася: одні прагнули якомога більше дізнатися про децентралізацію та розпочати процес, інші ще ж сумнівалися щодо доцільності перерозподілу управління. У підсумку селяни домовилися про розгляд та обговорення та цього важливого кроку на черговому засіданні сільської ради.

Також, у червні відбулось 4 регіональних форуми з питань децентралізації: у Полтаві, Одесі, Запоріжжі та Тернополі. Координатори “Успішної Громади” брали безпосередню участь у даних заходах, розповідаючи присутнім як залучити громадян для створення ОТГ.

Загалом, за січень-червень, було проведено 544 зустрічі, 410 консультації з громадянами, 73 просвітницьких захода, учасниками яких стали понад 11192 особи.

ЗАЛУЧЕННЯ ЗМІ ДО ВИСВІТЛЕННЯ РЕФОРМИ

У червні координатори проводили зустрічі з представниками місцевих ЗМІ для більш ефективного інформування громадян про реформу.Так, у м.Скадовськ продовжується випуск телепередач, започаткований “Успішною Громадою” на Скадовському районному телебаченні “Обрій” – “Час реформ”.

Також ЗМІ активно висвітлювали 4 Регіональні форуми з питань децентралізації, що проходили у Полтаві, Одесі, Запоріжжі й Тернополі.