Нещодавно в Україні з’явився новий інструмент контролю за дохідною та видатковою частиною місцевих бюджетів – портал «Відкритий бюджет».

12834956_10204156471830789_684895693_n (1)

Відкритий бюджет складається з комплексу програмного забезпечення для візуалізації дохідної та видаткової частини міського бюджету. Кожен охочий може ознайомитись, з яких джерел формується бюджет і на що витрачаються кошти.

Відкриваємо сайт і бачимо – відкритий бюджет. Але що це? Скільки грошей заробило місто й скільки витратило? Куди йдуть наші податки? Це мало чи багато? Безліч цих та інших питань виникає у пересічних громадян.

Дехто більше розбирається у цих питаннях, дехто менше, але точно цікавитиме людей не загальна цифра, а конкретна сума на конкретну установу і конкретний результат. Адже реформою децентралізації передбачено, що мешканці своїх громад відповідальні за власний бюджети.

Розбираючись, як управлінці  інформують громаду про доходи та видатки їх міст, варто розпочати з офіційного сайту міськради. У нашому випадку –  Вінницької міської ради. На сайті  є візуалізація бюджету міста, та якщо довго шукати можна ще й знайти щотижневу узагальнену інформацію. Також на сайті є так звана “Мапа коштів вінницької громади”, де по логіці мало бути зрозуміло, на що саме витрачаються кошти. Однак там вказані лише сума та об’єкт, наприклад, школа чи дитячий садочок, а які роботи зроблено не відомо.

10647753_10204156471950792_86387696_n

Сайт кожного з міст обласного значення має унікальний вигляд і його наповнення дуже різниться. Відомо, що в Одесі, Миколаєві, Харкові, Кіровограді є щотижнева та щоденна інформація про надходження та видатки.  Інформація є узагальненою по напрямках з  візуалізацією.

Подібне можна знайти на сайтах у Вінниці, Луцьку, Житомирі, Львові, Херсоні, Хмельницькому, Черкасах та Чернівцях.

У Чернівцях, наприклад, єдиного серед обласних центрів, на сайті є деталізація міського бюджету по кожному окремо взятому комунальному закладу з розшифровкою призначення: заробітна плата, комунальні послуги, харчування, капітальний ремонт, тощо. Саме ця інформація – корисна пересічним мешканцям міст.

12804412_10204156471870790_1793284004_n

Адже розуміючи, які кошти виділяються на конкретний заклад, можна уникнути багатьох корупційних чинників. Наприклад, якщо у вас дитина дошкільного віку,  легко побачити, яку суму виділили на капітальний ремонт і зробити висновок, чи потрібно додатково здавати кошти на ремонт батькам. Це дає можливість уникати подвійного фінансування з кишені батьків дитини та кишень батьків, як платників податків.

Аналогічна ситуація з поліклініками, школами, пологовими відділенням та іншими закладами. Наявність такої інформації – величезний позитив для громади. Це можливість робити адекватні висновки та реальніше сприймати інформацію. Головне знати де шукати і вчитись аналізувати.

Тепер справа за тим, як навчити людей користуватися цією інформацією та ставати сильнішою громадою.

Координатор Всеукраїнської Ініціативи “Активна Громада” у Вінниці Христина Дідик