11 жовтня в Сумах, на запрошення мерії міста, Інститут “Республіка” провів Форум «Стратегія розвитку м. Сум та приміської зони – ключовий фактор в напрямку до децентралізації». Учасниками заходу стали депутати сумської міської та обласної рад, представники місцевого самоврядування населених пунктів області, представники громадських організацій, бізнесу, освітніх, медичних закладів, ЗМІ, небайдужі мешканці міста Суми та області в 20 км зоні.
У ході форуму відбулось обговорення стратегічного розвитку м. Суми та приміської території, були визначені напрямки потенційної співпраці міста та населених пунктів області.
За словами заступника міського голови, керуючого справами виконавчого комітету Сумської міськради Віктора Волонтирця, стратегія є наріжним каменем для міста. Тому, написання стратегії у 2017 році – уже сьогоднішня мета для влади, адже зовнішня торгівля та інвестиційна привабливість Сум знизилась через дії в зоні АТО.
“Загальна ситуація економічних показників у м. Суми покращується, особливо, що стосується промисловості, капітального будівництва, впроваджуються програми енергоменеджменту. Проте, зовнішня торгівля та інвестиції знизились із-за військових дій на сході України“, – підкреслив Віктор Волонтирець.
Він зазначив, що громадськість сьогодні має різні інструменти для впливу на ситуацію в місті. Для цього, Сумською міською радою були прийняті бюджетний регламент, бюджет участі, положення про електронні петиції. Активісти можуть брати участь у громадській раді при міській раді, експертних комісіях, ОСББ тощо.
У своєму виступі Олександра Скиба, заступник голови Інституту “Республіка”, також наголосила на визначній ролі громади в процесі будь-яких змін у місті.
“Для гармонійного розвитку міста важлива активна участь громадян у прийнятті рішень. Саме активна громада може бути лакмусовим папірцем того чи іншого проекту рішення місцевої влади. Відповідно, дуже важливо, щоб у місті працювали різні інструменти участі, такі як громадські слухання, місцеві ініціативи, збори громадян та інші. Влада має забезпечити процедуру реалізації та впровадження позиції громади щодо рішень ради. Проте, і громадськість має займати активну позицію та користуватися цими інструментами, стежити за сайтом місцевої ради, проектами рішень та їх оприлюдненням, спілкуватись з депутатами міста. Оскільки розвиок Сум – це питання як місцевої влади, так в цілому його мешканців“, – зазначила Олександра.
У свою чергу, Директор Сумського Офісу Реформ Олександр Хоруженко наголосив, що невдовзі у містах з’являться прямі конкуренти у вигляді нових територіяльних громад щодо залучення інвестицій з бізнесу. Тому, закликав мера приділити більшу увагу децентралізації.
“Я би хотів, щоб міський голова більше приділяв увагу питанням реформи місцевого самоврядування, оскільки невдовзі об’єднані громади зростуть за територією, у них збільшаться в кілька разів бюджети і стануть прямими конкурентами Сумам щодо залучення інвестицій, створення площадок для бізнесу“, – підкреслив він.
Про взаємозв’язок стратегічного планування та реформи місцевого самоврядування нагадав і Віталій Гліжинський, експерт Інституту “Республіка”.
“Стратегія – це один із документів, який має вагомий фактор під час процесу реформи місцевого самоврядування. З іншого боку, особливості реформи вважливо враховувати під час розробки самої стратегії, враховувати 20-км зону навколо міста Суми, приймати рішення щодо доєднання територій. Громади стають сильнішими, отримують повноваження та більші бюджети. Дуже важливо те, як ці кошти будуть використані: чи вони будуть спрямовані на ті сфери, які вже завтра зможуть принести доходи в бюджет, чи це будуть поточні витрати на ремонти або благоустрій“, – зауважив експерт.
Сергій Слинько, експерт Інституту “Республіка” та Керівник Офісу Реформ у Черкаській області, зазначив, що стратегія є чи не найважливішим документом міста: без стратегії його розвиток відбувається хаотично та безсистемно.
“Також дуже важливим елементом є те, хто розробляє стратегію. Потрібно, щоб робоча група включала в себе і підприємців, і громадськість, і представників влади, і науковців та експертів. Дуже важливо, щоб в першу чергу розробляли стратегію міста саме місцеві мешканці, оскільки вони в подальшому й мають її впроваджувати, жити за її принципами. Залучені зовнішні експерти є лише помічниками на момент обрання вірного курсу розвитку міста та розробки документу“, – наголосив Сергій.
На завершення учасники обговорили бачення стратегічного розвитку м Суми за методом інтелектуального кафе з Андрієм Єременко, засновником дослідницької кампанії “Актівгруп”.
Примітка. Форум відбувся в рамках діяльності Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Інституту «Республіка» у співпраці з Сумською міською радою за підтримки The Black Sea Trust for Regional Cooperation.