Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 17.08 – 29.08

23 серпня до Дня Незалежності на центральних площах у 18 населених пунктах України відбулася Всеукраїнська акція «Година Народовладдя», під час якої громадяни відповідали на запитання: «Чи керуєте ви країною?» та могли долучитись до різних активностей на користь свого міста. Організатором акції виступила Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» від Інституту «Республіка».

1

Більше, ніж 1000 громадян Запоріжжя, Добропілля (Донецька обл.), Кропивницького, Луцька, Скадовська, Херсона, Зінькова, Ужгорода, Южного (Одеська обл.), Тарасівки (Київська обл.), Обознівки (Кіровоградська обл.), Жмеринки, Горішніх Плавнів, Тернополя, Вінниці, Богуслава, Черкас та Чернігова взяло участь в заході.

 

м. Ужгород

17 серпня у місті Перечин відбулося громадське обговорення за участі представників «Активної Громади», депутатів та громадськості щодо доцільності утворення ОТГ із суміжними селами району. Це перший крок на шляху до добровільного об’єднання територіальних громад.

Під час обговорення тривали запальні дискусії про майбутнє міста. Мешканці дискутували чи доцільно залишити все як є чи рухатись у невідоме? Які вигоди та втрати від утворення спроможної громади? Чи погодяться сільські громади приєднатись до міста? Скільки об’єднана громада отримає надходжень до місцевого бюджету? Чи готові перечинці брати відповідальність на себе і самостійно без допомоги району вирішувати власні міські справи?

За попередніми розрахунками, місто Перечин за умови об’єднання із суміжними селами може як мінімум потроїти власні доходи за рахунок 60% податку на доходи фізичних осіб, які нині осідають у районному бюджеті.  Звісно, що отримавши ці кошти, перечинці отримають й повну відповідальність за занедбану інфраструктуру, необхідність утримувати садочки та школи, заклади первинної медичної допомоги, тощо. Але переваг однозначно більше, ніж втрат.

А вже 25 серпня активісти провели навчальний захід для лав громади щодо подання проектів на громадський бюджет та їх авторизації на офіційному сайті міської ради (для реєстрації електронних петицій та їх підтримки).  Незабаром незручності авторизації будуть усунуті через запровадження системи ідентифікації особи BankID.

м. Тернопіль

17 серпня в м. Тернопіль Іван Омелян, керівник Відкритого університету реформ, розповів про основні аспекти роботи активіста у громадському секторі. Участь у тренінгу взяли представники «Активної Громади», громадські активісти та небайдужа молодь.

Тернопіль 16

Під час тренінгу відбулась бурхлива дискусія щодо негативних та позитивних моментів співпраці «влада-громада». Також обговорили теперішню ситуацію зі створенням та функціонуванням ОТГ у Тернопільській області: можливості, переваги, фінансові перспективи тощо. Присутні дізналися про те, як кожен громадянин може впливати на процес впровадження реформи з децентралізації у своєму місті.

м. Скадовськ

18 серпня активісти та волонтери «Активної Громади» разом з партнерами (працівниками КЗ Скадовська ЦБС) провели інфогодину для містян та відпочивальників під гаслом «Відпочиваємо з користю».

Скадовськ 16Пропонуючи безкоштовно почитати дитячу і дорослу літературу, активісти зверталися з питанням: «Вам подобається наше місто?» Почувши у відповідь доброзичливе – «Так» далі пропонували ознайомитись з Всеукраїнською газетою «Наші вісті». Волонтери під час інфогодини наголошували на тому, що в пресі можна почитати не лише про успіхи благоустрою Скадовська, а й про зміни, що проходять в інших містах України за допомогою участі та впливу Всеукраїнської ініціативи «Активної Громади».

м. Вінниця

26 серпня на зустрічі представників громадських організацій з міським головою Сергієм Моргуновим, участь взяли також і представники «Активної Громади», присутні  говорили про оновлення розділу “Депутати” на сайті міської ради. І того ж дня вінницькі обранці проголосували за те, що б публічно показувати свої статки. Рішення прийнято і тепер до 1 квітня всі депутати мають подати свої декларації про доходи в секретаріат міської ради для подальшого оприлюднення на сайті. Це, до речі єдине рішення по Україні, яке прийнято. У всіх інших містах, де публікують декларації  – це акт доброї волі, а у Вінниці це буде закріплено в Регламенті.

Варто зауважити, що мер міста особисто підтримував це ідею. Добре, що кожна обіцянка супроводжується дією. Також це питання Активісти обговорювали на зустрічі з секретарем ради Павлом Яблонським.

м. Добропілля, Донецька обл.

16 серпня «Активна Громада» Добропілля проводила інформаційні години з розповсюдженням газети «Наші вісті». Під час зустрічі активісти роз`яснювали мешканцям поняття, що таке децентралізація та інструменти участі громадян (місцеві ініціативи, громадські слухання,збори громадян), як ними користуватися та які результати можна отримати.

Як виявилося, багато людей в місті знають, що таке децентралізація та інструменти участі. Проте, на жаль, не знають, як користуватися цими інструментами, а головне – для чого. Адже люди не вірять, що їх проблемні питання буде вирішено. Саме тому представники «Активної Громади» була провели відповідну роботу щодо застосування цих інструментів в реальному житті для вирішення нагальних питань громади.

Добропілля 16

20 серпня на площі ім. Арутюнова представники «Активної Громади» провели інфогодину, під час якої жителі Добропілля мали змогу дізнатися про реалізацію проекту «Залучення громади до процесу планування місцевих культурних просторів».

Вуличний фестиваль «Комфортне місто» представив кілька тематичних площадок, на кожній з яких містяни могли знайти заняття за своїми вподобаннями. Різноманітні майстер-класи, виступи вихованців ЦДЮТ, численні розважальні заходи для дітей і дорослих змусили добропільчан з користю провести дозвілля.

Крім участі в розвагах, координатором «Активної Громади» був проведене опитування, під час якого кожен з присутніх на фестивалі міг зробити внесок у розвиток рідного міста, запропонувавши ідею вдосконалення м. Добропілля.

м. Луцьк

18 серпня учасники «Активної Громади» у м. Луцьк познайомилися із представницею політичної сили «Самопоміч». У ході розмови вона запропонувала висунути проект про громадські слухання, який розробила координатор «Активної Громади», на наступну сесію Луцької міської ради.

Також у цей день активісти провели інформаційну годину на театральному майдані Луцька, під час якої мешканцям міста розповіли про реформу з децентралізації: що принесе реформа, її переваги та перспективи. У ході спілкування було поширено 200 примірників «Наших Вістей». Під час інфогодини, координатор «Активної Громади» знайшла будинок, який стоїть на балансі ОСББ «Соборний». Краса, яку люди зробили навколо будинку доводить, що реформа передачі влади на місця – насправді працює.

Луцьк 16

22 серпня «Активна Громада» у Луцьку ініціювала положення «Про громадські слухання».

Зустріч громадських активістів та представників влади відбулась у понеділок, 22 серпня. Модератором заходу стала регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна громада» Орися Харитонюк. Вона зазначила, що громадські слухання можуть стати ефективним джерелом влади в місті. Однак, на думку активістки, кількість голосів, необхідних для скликання слухань в Луцьку є завищеною.

Джерело: ВАР

м. Херсон

10 серпня у Лазурному відбулися громадські слухання щодо об’єднання територіальних громад. Участь у заході взяла і координатор проекту «Активна Громада» Римма бараненко, яка надала допомогу в організації цих слухань та взяла активну участь. На слуханнях були присутні секретарі, депутати, голови РДА та представники громадськості Лазурного.

Напочатку, виступили координатор Херсонського офісу реформ – Оксана Селюкова та голова Асоціації територіальних громад херсонської області – Наталя Возаловська. Вони розповіли про суть реформи з децентралізації, переваги, що дає об’єднання громад селищу Лазурне та озвучили основні кроки, які необхідно зробити громаді та її представнику – селищній раді для юридично вірного об’єднання територіальних громад.

Херсон 16

У ході розмови розвіялися міфи, які створюються навколо реформи з децентралізації, зокрема, щодо закриття шкіл та лікарень.

Наступним був виступ Херсонського координатора проекту «Успішна Громада», регіонального координатора «Активної Громади» ВГО «Інститут Республіка» – Римми Бараненко, яка роздала присутнім інформаційні матеріали, що містять інформацію про децентралізацію. Під час свого виступу вона наголосила на необхідності просвіти громадян щодо реформи місцевого самоврядування, оскільки лише знання можуть розвіяти міфи та не допустити політичних маніпуляцій, які можуть зашкодити реформі. Натомість освіченість людей і постійний контроль громади за всіма процесами в селищі, області й країні – це шлях до справжнього народовладдя.

Херсон16

Мешканці Лазурного цікавились подробицями щодо реформи, на які спікери детально відповідали. Звичайно, була й критика влади, зокрема районної від лазурнян, та звинувачення, що їх землі безконтрольно роздають з порушеннями законодавства і громада втрачає свою власність. Загалом дійшли до висновку, що все в руках самої громади. Тільки активна громадянська позиція і небайдужість може врятувати ситуацію в селищі Лазурне і загалом в Україні.

м. Черкаси

19 серпня  у м. Жашків Черкаської області запальна дискусія тривала майже три години щодо особливостей та можливостей децентралізації влади в Жашківському районі. Серед присутніх були сільські голови, депутати різних рівнів, керівництво району, активісти, представники «Активної Громади», підприємці і помічники народних депутатів.

У ході зустрічі з’ясувалося, що представники сіл переважно позитивно відносяться до процесу об’єднання, міський голова Жашкова традиційно висловився «проти» втрачати свою владу, РДА і Райрада намагалася більше розібратися в процесі.

Черкаси 16

Під час зустрічі координатор «Активної Громади» надав роз’яснення присутнім та роздав газету «Наші Вісті» з інфографікою проведення об’єднання в ОТГ, яка виявилися корисною. Попри скептицизм на початку заходу, усе ж доповідачам вдалося донести інформацію щодо перспектив об’єднання разом з головою успішної ОТГ Володимиром Міцуком і начальником управління регіонального розвитку ОДА. Наприкінці, присутні висловили сподівання, що найближчим часом реформи почнуть рухатися на Жашківщині активніше.

м. Кропивницький

19 серпня відбулася зустріч представників «Активної Громади» з заступником Новенського селищного голови Сергієм Щикатуріним. Село Нове знаходиться в складі Фортечного (Кіровського) району міста Кропивницький (Кіровоград), тому про об’єднання територіальних громад тут, на жаль, не чути.

Проте, активісти протягом розмови  зацікавили посадовця такими темами, як методологія децентралізації, методичні поради для створення ОСББ. Адже в селищі на сьогодні не має жодного такого об’єднання, проте вже є бажаючі створити таких два об’єднання. Пан Сергій зазначив, що також має на меті започаткувати електронні петиції, як один з дієвих інструментів громадського впливу на владу. Тому, у результаті, було домовлено надати Новенській селищній раді відповідну методичну допомогу від «Активної Громади».

Кропивницький 16

Бліц-зустрічі з громадянами в дендропарку пройшли 21 серпня за ініціативи «Активної Громади» в Кропивницькому. Про об’єднання територіальних громад, збори, місцеві ініціативи, звернення до депутата, громадські слухання тощо, активісти повідомляли мешканців міста.

Вдалося провести 8 бліц-зустрічей та поспілкуватись близько з 50 громадянами. У ході розмов, з’ясувалося, що переважна більшість жителів не знає, що таке децентралізація і  навіщо вона взагалі потрібна. Людей цікавило запитання: коли простому населенню стане жити краще в нашій країні? Більша частина громадян сказала, що вони не вірять владі та самі не готові до змін, а решта ще сподівається на зміни та готова щось для цього робити.

Кропивницький16

Тому (для ознайомлення з позитивними практиками змін у громаді) кожному учаснику зустрічей роздано газету «Наші вісті»; анкету для бажаючих стати агентами змін, контактні дані для майбутніх комунікацій в «Активній Громаді» та запрошено на публічний захід «Година народовладдя» 23 серпня!

м. Чернігів

25 серпня 2016 року учасники Всеукраїнскої ініціатви «Активна Громада» провели інфогодину для мешканців м. Чернігова та розповсюдили газету «Наші вісті». Місцепроведення зустрічей – біля Чернігівської районної поліклініки та лікарні, оскільки серед проінформованих громадян щодо процесу децентралізації та інстрементів участі були жителі Чернігівського району.

11Громадяни з цікавістю слухали про те, як вони можуть впливати на процеси реформ, про можливості своєї безпосердньої участі в прийнятті рішень та впровадженні цих рішень у життя. У 15 % громадян відгук на інформацію був скептичний. Оскільки інфогодина проводилась поблизу медичного закладу, багато питань було пов’язано з реформуванням медичної сфери. Найболючіше питання, яке ставили мешканці – як уникати багатогодинного очікування в чергах, щоб потрапити на прийом до лікаря.

м. Зіньків

19 серпня в місті Зінькові відбувся тренінг для представників різних політичних партій під назвою «Децентралізація: чому кожен повинен знати про реформу?»

Ініціатором стали представники «Активної Громади» міста. Ідея проведення цього заходу виникла під час попередніх зустрічей із місцевими політиками, коли активісти безрезультатно намагалася у них взяти інтерв’ю на дану тему. А вони всі, як один, відмовлялися і говорили, що не мають достатньо знань про реформу. Тоді й виникла спільна ідея проведення тренінгу.

Зіньків16

У заході взяли участь представники таких політичних партій: «Партія простих людей Сергія Капліна», ВО «Свобода», «Аграрна партія», ВО «Батьківщина», ПП «Громада і Закон». Як зазначає регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Лариса Мельник, захід пройшов цікаво й успішно. Вагомим результатом цієї зустрічі стала пропозиція керівників присутніх партій провести виїзні прийоми по селах району, аби донести інформацію про реформу з децентралізації сільським жителям.

25 серпня «Активна Громада» Зінькова зустрілася із начальником відділу управління майном спільної власності територіальних громад Зіньківського району Володимиром Ковтуном. Сторони говорили про міську забуту-покинуту споруду старої спортивної школи, а в минулому – Народного дому. Під час зустрічі пан Володимир розповів, що у вересні на розгляд сесії районної ради буде винесено на голосування рішення про виділення коштів на оплату проектно-кошторисної документації на реконструкцію покрівлі. Саму ж реконструкцію планується фінансувати із районного і обласного бюджету.

1

Отже, з’явилася надія, що прекрасна архітектурна споруда в центрі міста буде врятована від руйнування. Як зауважила координатор «Активної Громади» Лариса Мельник, було б гарною ідеєю у цій будівлі створити центр активності громади, який у минулому столітті мав назву Народний дім.

с. Обознівка, Кіровоградська обл.

22 серпня відбулась зустріч представників «Активної Громади» Обознівки з головою Олексіївської сільської ради Любов Стогнєєвою. Під час дискусії особливе місце виділили питанню участі мешканців в процесі децентралізації влади. Також обговорили участь Олексіївської громадськості в інформаційно-просвітницькому проекті «Децентралізаційний марафон», що проводиться на території Кіровоградського району Асоціацією Міст України за сприянням ОДА.

Під час розмови сторони домовилися про якнайширше інформування серед населення щодо цього заходу та децентралізації в цілому та спланували підвезення людей до місця проведення. Допомогу з транспортом обіцяли надати представники місцевого приватного підприємництва.

Обознівка 16У ході розмови також торкнулися питання освіти. «Якість освіти – це головне. А децентралізація влади та створення опорних шкіл допоможе її підвищити», – зазначила Любов Стогнеєва. Сільський голова також повністю підтримує створення об’єднаної територіальної громади з центром у с. Катеринівка.

Торкнулися і питання розвитку села. Присутні зійшлися на думці, що переробна галузь – найбільш перспективний напрямок для сільської місцевості. Та й саме с. Олексіївка може слугувати прикладом оскільки в них функціонує млин, модернізовують олійню та в планах створити цех з переробки фруктів. Після зустрічі з головою сільради учасники «Активної Громади» поспілкувалися з місцевими активістами та роздавали газети «Наші вісті» мешканцям Олексіївки.