Під час чергових виборів міського голови та депутатів місцевої ради Добропільської ТГ 25 жовтня 2020 року було обрано 34 депутати. Склад ради представлено наступними партіями:

  • “Опозиційна платформа — за життя” отримала 29,41% голосів виборців та 10 мандатів.
  • Політична партія “Порядок” — 26,47% голосів виборців та 9 мандатів.
  • “Опозиційний блок” — 14,71% голосів виборців та 5 мандатів.
  • “Слуга народу” — 11,76% голосів виборців та 4 мандати.
  • “Наш край” — 8,82% голосів виборців та 3 мандати.
  • “Голос” — 8,82% голосів виборців та 3 мандати.

Звітність депутатів в місцевій раді

Статтею 16 Закону України «Про статус депутата місцевих рад»  встановлено, що депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Частиною шостою зазначеної статті визначено, що депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його  звіту,  зауваження  і  пропозиції, висловлені  виборцями  на адресу ради та її органів,  а також про доручення,  дані  депутатові  у  зв’язку  з  його депутатською діяльністю

Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

На місцевому рівні процедура звітування депутатів регулюється статутом територіальної громади міста Добропілля. http://mrd.gov.ua/images/doc/misto/Ctatyt_terutor-gromadu.pdf 

Під час моніторингу та аналізу звітів депутатів виявлено, що 12 депутатів з 34 були переобрані в жовтні 2020 року громадою. 

Відповідно, 22 депутати отримали мандат вперше. В цьому році переобрані депутати повинні були звітувати за свою діяльність у 2020 році. Але, на жаль, виборці не побачили 100% звітування. Ймовірно, довіра виборців не є пріоритетом для деяких депутатів, які отримали мандат ще на одну каденцію.

На звернення до міської ради представники «Активної Громади» отримали лише 9 звітів. 

Звітували наступні депутати: Кальченко Інна, Дячишина Оксана, Линник Наталія, Моргун Олександр, Плєтньов Володимир, Селіваров Геннадій, Стреліна Тетяна, Сундучніков Артем, Хорошавін Андрій. На жаль, три депутата: Вальт Віталій, Орлова Валентина, Ставицька Ліна – проігнорували свої обов’язки перед громадою. Сподіваємося, що на це є поважні причини та надалі мешканці дізнаються про діяльність депутатів.  

Протягом 2020 року дев’ять депутатів прийняли 538 громадян, провели 41 зустріч з мешканцями виборчого округу, отримали 47 заяв та скарг. 39 з них були вирішенні депутатами. Топ-5 проблем, які вирішили депутати Добропільської міської ради: 

  1. поточний ремонт пішохідних доріжок, 
  2. благоустрій прибудинкових територій, 
  3. налагодження співпраці з інституціями громадянського суспільства, 
  4. встановлення дитячих майданчиків,
  5. ремонт вулиць і установка освітлення на них.

Співпраця з владою та виконання КРГ

Карта Розвитку Громади формувалась в громаді перед виборами. Це дало можливість краще окреслити проблеми в громаді й наголосити на відповідальності майбутніх депутатів. Ми активно просували проєкт Карти Розвитку Громади та підписали 72 меморандуми й декларацію про відповідальність КРГ з  кандидатами в депутати. 18 з них були обрані до депутатського корпусу Добропільської міської ради.

Розпочавши співпрацю із Добропільською ТГ, ми одразу зайнялися збором пропозицій для формування Карти Розвитку Громади. Збір пропозицій відбувався двома шляхами: 

– під час тренінгів учасникам пропонувалось визначити, що в громаді потрібно змінити, покращити, всі пропозиції були оцифровані та враховані під час формування КРГ;

– шляхом заповнення опитувальника онлайн, який розповсюджували  серед мешканців громади.

Збір пропозицій проводився протягом лютого – серпня 2020 року. Пізніше пропозиції були обговорені з лідерами думок і серед них були виокремленні найбільш значущі для розвитку громади та такі, що можуть бути реалізовані протягом 5-річної каденції міської ради.

Загалом до КРГ увійшли 36 пропозицій, які стосуються питань освіти, благоустрою, житлово-комунального господарства, культури, транспорту, інструментам участі громадян у житті міста.

Динаміка виконання Карти Розвитку Громади  станом на 1 вересня:

  • виконано – 15% пропозицій з Карти Розвитку Громади;
  • 59% пропозицій перебувають у стані виконання або виконані частково;
  • не виконано – 26%. 

Одним з головних підсумків впровадження КРГ стали тренінги з питань методів моніторингу виконання та оцінки КРГ, а також – Форум розвитку громади, де було підбито перші підсумки виконання КРГ та намічено шляхи для успішного виконання.

Під час моніторингу членами ініціативної групи використовувалися такі інструменти участі: запити на публічну інформацію, аналіз офіційних джерел інформації Добропільської міської ради та її виконавчих органів (офіційний сайт та сторінки в соціальних мережах); аналіз змісту документів на офіційному сайті міської ради, а також спілкування із посадовцями, депутатами, мешканцями громади.

Виклики

Викликом для виконання КРГ є неможливість втілення деяких пропозиції через те, що міська влада може діяти лише в межах своїх повноважень. Наприклад, проблема впорядкування териконів і шлаку, не знаходяться в компетенції міської ради. Також на заваді стає брак фінансування, через що неможливо виділяти кошти на деякі пункти КРГ.

Довідка. Проєкт «Задай курс владі» реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.