У минулому році Інститут «Республіка» вперше проаналізував звіти про роботу депутатів Добропільської міської ради за рік після місцевих виборів в 2015-му. Якщо тоді перед своїми виборцями НЕ прозвітували лише 5 обранців, то цьогоріч таких – 11.
Згідно ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», депутати повинні звітувати перед громадянами не менше, ніж раз на рік (можна частіше). Найчастіше депутати подають звіт на зустрічі зі своїми виборцями, де розповідають про те, над чим працювали протягом року. У звітах, крім розповіді про роботу в своєму окрузі й виконанні доручення від громадян, депутати повинні також перерахувати, чим вони займалися в міській раді й депутатських комісіях, наскільки сумлінно відвідували сесії, та що на цих сесіях вирішили. А також описати свою участь в обговоренні, прийнятті та виконанні рішень міськради.
За невиконання обов’язку звітувати депутата можна відкликати, про що прямо говориться в Законі. Після того, як депутат провів зустріч з виборцями, він повинен повідомити в місцеву раду про результати обговорення звіту, зауваження та пропозиції, висловлені виборцями, і здати документи. А місцева рада вже має опублікувати звіт.
На сьогоднішній день поки що не прозвітували перед виборцями депутати: Анатолій Яцура, Геннадій Романенко, Оксана Дячишина, Вадим Гаврихів, Ігор Щолок, Олександр Другов, Ігор Курдя, Маргарита Костянтин, Ігор Федько, Олександр Моргун.
Окремо варто згадати Віталія Вальта, який не подавав звіт з поважної причини. Наприкінці минулого року після дострокового припинення повноважень пана Стрепоченко, рішенням виборчої комісії обраним депутатом визнали наступного за черговістю кандидата в депутати Добропільської міськради Віталія Вальта. Відповідно, новий депутат буде звітувати згодом, після року каденції.
Як показують багаторічні спостереження за добропільським політикумом, партійна приналежність міських депутатів, в основному, ніяк не впливає на їх діяльність. І безпартійні депутати, і члени будь-яких партій показують приблизно однакову продуктивність роботи і ставлення до виконання депутатських обов’язків.
Отже, перед виборцями в повному складі не відзвітували представники партії «Наш край». Це депутати Ігор Курдя, Маргарита Костянтин, Ігор Федько, Олександр Моргун. При чому пан Курдя також жодного разу не був присутній ні на сесіях міськради, ні на засіданнях депутатських комісій.
Серед 18 безпартійних депутатів виявилося 3, які проігнорували свої обов’язки. А з 10 депутатів від «Опоблоку» не прозвітували троє.
Найгіршу відвідуваність сесій і засідань комісій міськради продемонструвала депутатка Валентина Дрох (позапартійна). За минулий період вона була всього на 5 сесіях і тільки один раз – на засіданні своєї депутатської комісії.
Середня відвідуваність депутатів склала 72% від загальної кількості сесій міськради.
Найбільше зустрічей (44) з громадянами провели безпартійні депутати. На них обранці прийняли 51 скаргу і звернення від 362 осіб. У результаті були задоволені 42 скарги.
Депутати від «Опоблоку» зустрічалися з людьми 29 раз і прийняли 8 скарг і звернень, які задовольнили в повному обсязі.
Один депутат від БПП «Солідарність» зустрічався з виборцями 3 рази. На зустрічах йому були спрямовані три звернення добропольчан, два з них були вирішені.
За кількістю зустрічей з добропольчанами лідирує депутатка Ліна Ставицька («Оппоблок»). Вона 16 разів зустрічалася з мешканцями свого округу. Жодної зустрічі з жителями не провели депутати Володимир Омельченко («Опоблок») і Геннадій Селіваров (безпартійний). У той же час пан Геннадій Селіваров вказав в своєму звіті, що він вирішив 14 індивідуальних скарг та звернень від громадян. Цей результат поки що кращий серед депутатів Добропільської міськради.
За результатами аналізу оприлюднених звітів можна виділити 4 найпопулярніших активностей, які були виконані депутатами:
- Поточний ремонт проїжджої частини доріг і внутрішньоквартальних проїздів (11)
- Ремонт і встановлення зовнішнього освітлення (10)
- Санітарна обрізка дерев (5)
- Встановлення дитячих майданчиків (4)
За даними міської ради два депутата надавали спонсорську та благодійну допомогу (депутати від «Опоблоку» і безпартійний). Крім того, депутати записали собі в актив 2 запуски нових автобусних маршрутів і «налагодження співпраці з інституціями громадянського суспільства», також два рази.
Підводячи підсумки, варто зазначити: незважаючи на те, що депутати міськради в цілому дотримувалися вимог, прописаних в ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», в Добропільській міській раді чітко простежується несумлінне (якщо не байдуже) ставлення до виконання депутатських обов’язків – інформувати виборців про результати своєї роботи.