Ще одну публічну консультацію в Ужгороді реалізовано

Не минуло більше місяця, як влада Ужгорода реалізувала ще одне бажання містян. На оновленій площі Петефі висадили саджанці ліквідамбару смолоносного (амбрового дерева). Про деталі перебігу публічних консультацій та результати більше розповів Микола Яцков, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» Інституту «Республіка».

Коля Яцков

  • Скільки часу пройшло після завершення ПК до реалізації?

Цілком небагато. Ця публічна консультація тривала 15 днів починаючи з 10 жовтня 2018 року. З одного боку, хотілося додати динаміки до процесу консультацій, а з іншого потрібно було враховувати погодні фактори. Власне консультація стосувалась обрання породи дерев, які необхідно буде висадити на частині реконструйованої площі Петефі. Тому мешкати не можна було, адже частину дерев можна було висаджувати або не пізніше листопада або на весні 2019 року. Раніше, ми з міською владою практикували тривалі консультації до 40 днів.

Ужгород ПК

  •  Чи дослухалася міська влада, до рішення громадян?

У публічних консультацій взяли участь 1258 людей, і без врахування баталій, які точились у пресі чи в соціальних мережах. У результаті за ліквідамбар смолоносний (амброве дерево) віддали 419 голосів, за сакуру – 379 голосів, та 222 – за клен гостролистий, це трійка лідерів консультацій.

321654987

Враховуючи досвід попередніх консультацій та запит ужгородців на висаджування екзотів, у міській раді досить швидко прийняли остаточне рішення. Як наслідок, 12 грудня 18 року було висаджено 14 саджанців ліквідамбарів.

  • Яка позиція міськради щодо ПК? Що говорять офіційні “голови”?

Вибір ужгородців знов таки завдав клопоту службовцям міськради. Місцевий бізнес не був готовий до такого замовлення, тому довелось шукати по всій країні. Від так замовили 7-ми річні саджанці аж у Києві. Столичні фахівці забезпечили висадку дерев з дотриманням усіх технологій та гарантували, що більшість дерев приймуться. У випадку форс-мажорів, фірма зобов’язалась замінити на весні пошкоджені саджанці.

УЖ ПК

Головний архітектор міста Ужгорода Олег Боршовський особисто слідкував за роботою підрядчиків та повідомив, що на весні планується монтаж металевих кованих конструкцій для захисту стовбурів дерев. Тому поки що встановлюються легкі дерев’яні конструкції з цією метою.

Загалом у міськраді задоволені участю ужгородців у консультаціях, що відбулись та обговорюють між собою інші теми, які можуть викликати резонанс у 2019 році та варті для консультацій із залученням широкого кола громадськості.

  • Як реагують громадяни на результати, чи дискутують з цього приводу?

 Пост про цю акцію з висадки дерев на офіційній сторінці міської ради у фейсбуці за неповних кілька годин набрав 363 лайки, 23 коментарі, 77 репостів. Це досить високий показник.

Більшість ужгородців схвально оцінили появу дерев на площі та власне висадку саджанців ліквідамбара. Дехто скаржиться на те, що назву дерева важко вимовити, а дехто дивується чому акцію було проведено посеред зими. Чи переживуть дерева зиму? Фахівці підрядної фірми стверджують, що критичних загроз не має у нашій кліматичній зоні, тому варто довіритися тим, хто має відповідну кваліфікацію та досвід.

–  Дуже рада, що площа буде гарною. Але треба залізні ковані огорожі! Маю надію, що самий сквер також відповідно облаштують для мешканців. Не знаю правда на рахунок, чи ОК саджати дерева зимою… Сподіваймося на краще, – написала у соцмережі Альона Коваль.

ПК Ужгород

Фото з сайту Ужгородської міськради.

– Молодці! А тепер головне завдання услідкувати захистити ті дерева від недоумків, яких, на жаль, багато в місті. Як приклад тому знак “Я ЛЮБЛЮ УЖГОРОД” і сакури, які декілька років тому хтось масово повиламував. Шановні містяни, якщо комусь вдасся спіймати таких, давайте зробимо їх відомими, нехай люди знають своїх героїв! – висловився Григорій Хоткевич.

Дискусія ужгородців, яка точиться після проведеної акції міської ради, дає поживу для можливих нових тем публічних консультацій. Це й питання альтернативних моделей поливу дерев під час засухи, і дизайну металевих конструкцій для захисту дерев від вандалів. Лунають також пропозиції щодо зміни конфігурації зовнішнього освітлення пішохідної частини чи обмеження руху на площі Петефі, тощо.