Громада сказала – влада виконує: так діють публічні консультації в Ужгороді
Закарпаття стало одним з перших регіонів, де публічні консультації (ПК) набули широкої популярності та довіри. Про обговорення та результати публічних консультацій в Ужгороді розповів регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка” Микола Яцков.
– Скільки часу пройшло після оголошення результатів першої ПК до реалізації?
Шість місяців минуло з часу завершення першої публічної консультації в місті Ужгороді. Тоді міська влада разом з громадою розпочали діалог щодо доцільності підсадки молодих дерев на Київській набережній поруч з каштанами, враженими мінуючою міллю та невдалим кронуванням. Це був складний процес. З одного боку міська влада намагалась уникати будь-якої згадки про можливе оновлення дерев через високий ризик громадського осуду чи протестів, а з іншого боку була недовіра громадян до будь-яких рішень комунальних садівників. Простір набережної зіпсований, панувала атмосфера пригнічення… Однак, вихід був знайдений. Завдяки правильній модерації консультаційного процесу, у виграші опинились усі зацікавлені групи.
– Чи дослухалася міська влада до рішення громадян?
Як не дивно, але так. Ми запропонували міській раді попередньо провести фахові дискусії з дендрологами та фахівцями кафедри ботаніки біологічного факультету Ужгородського національного університету. Це було зроблено. За місяць ми вийшли на перелік з шести дерев, які виносилися на громадське обговорення. Загалом, дендрологи рекомендували для висадки липи сріблясті, як найбільш характерну породу дерев для набережних Ужгорода. До “традиційних” варіантів схилялись також в мерії, але питання залишили на розгяд громаді.
До 15 червня 749 ужгородців зробили вибір. Відзначимо, вибір був надто неоднозначним. Найбільше голосів підтримки здобув клен гостролистий та з невеличким відставанням гінкго білоба. Консультація продемонструвала значний запит у містян на висадку екзотичних дерев в громадських просторах. Це було несподівано і трохи шокувало фахівців. Особливо вибір на користь гінкго білоби на одній із знакових алей міста.
У жовтні 2018 року міська рада провела разом з нами четверту публічну консультацію щодо обрання порід дерев для висадки у іншому громадському просторі міста. 1258 ужгородців взяли участь у консультаціях, і знов таки динаміка показала заінтересованість містян у висадці екзотичних дерев.
У міській раді анонсували зробити висадку кленів десь наприкінці осені 2019 року.
– Як реагують громадяни, чи задоволені рузльтатом?
Міська рада остаточно визначилась із породами дерев. І 15 листопада міська влада організувала висадку на Київській набережній поруч із старими каштанами молодих деревцят гінкго білоби.
Містяни, що проходили поруч акції, також долучалися до висаджування 80-дерев. У соціальних мережах на подив панував спокій та благодать. Загалом міська влада отримала схвальні відгуки. Хоча й були поодинокі камінці у бік влади, через те, що не організували висадку саме кленів гостролистих.
– Ми бачимо, що в громадян є запит на те, щоб їх думка була почутою у владі. Влада побачила, що це корисно і організаційно не завдає їй багато клопоту, знімає надмірну конфронтацію у громаді. Про складні та важкі гнітючі речі слід говорити відверто усіма зацікавленими групами, бо тільки це дозволяє громаді йти далі уперед, – підсумував Микола Яцков.
Фото взяті зі сторінки Фейсбук Богдана Андріїва – міського голови Ужгорода.