Про виклики та реалії виборчого законодавства, необхідність внесення до нього змін, про стан впровадження національних реформ говорили під час Форуму.
5 жовтня у Скадовську відбулася публічна дискусія виборчої реформи за участі представників місцевої влади, політичних партій, громадських активістів, експертів, ЗМІ та небайдужих громадян.
Метою форуму: “Яка виборча реформа потрібна українцям” було обговорити стан виборчої реформи в Україні, визначити першочергові кроки зміни виборчої системи.
З вітальним словом захід розпочала Валентина Пономаренко, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” в м. Скадовськ Валентина Пономаренко. Після чого відбулася презентація результатів експертного опитування щодо основних недоліків виборчого законодавства.
Далі, Валентина Пономаренко представила оцінку реального стану впровадження реформ на місцях (аналіз успіхів і невдач), яке проведла компанія “Active Group». Дослідження відбувалось у співпраці з ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка”, у якому взяли участь 405 експертів з різних областей України.
У результаті опитування було побудовано одразу три рейтинги реформ: за загальною оцінкою, за оцінкою корисності для України та для регіонів нашої держави. За всіма рейтингами, найуспішними можна назвати реформи місцевого самоврядування (децентралізації, по-народному) та впровадження електронного врядування.
Так, найбільш ефективною в країні децентралізацію назвали 54,2% опитаних, найбільш ефективною в області – 49,1% (найвищі результати). А при оцінці за 5-бальною шкалою реформа місцевого самоврядування опинилася на другому місці після електронного врядування з результатом у 3,14 бали. Третє місце в усіх рейтингах отримала реформа правоохоронної системи, отримавши середню оцінку 2,7 балів за 5-бальною шкалою. Чого не скажеш за впровадження реформи місцевого самоврядування на Херсонщині та в Скадовських громадах.
Член «Інституту Республіка», голова громадської ради при Скадовській РДА Ірина Бартчук, зауважила, що нещодавно було винесено на розгляд ради стан впровадження медичної реформи. Адже на сьогодні створення госпітальних округів є важливим питанням для громади та міста – курорту загальнодержавного значення.
В обговоренні представлених результатів дослідження і реального стану виборчого законодавства та впровадження реформ на місцях , їх аналізу успіхів і невдач жваву участь взяли: заступник міського голови, депутат райради Анатолій Розумний, заступник голови правління Херсонської обласної організації КВУ Олег Лиховид, начальник відділу державного реєстру виборців Скадовської РДА Алла Кишкіна.
«Також багато проблем виникає з внутрішньо переміщеними особами, заблокуванням реєстру виборців на окупованих територіях. У зв’язку з цим пропоную створення постійно діючих виборчих комісій, члени якої будуть мати професійну підготовку. Це забезпечить якосну роботу з опрацювання списків виборців», – підкреслила фахівець Алла Кишкіна.
Після дискусії учасники долучилися до обговорення петиції щодо невідворотності покарань за порушення виборчого законодавства. Зокрема, були прийнятті пропозиції від керівника районної організації ВО «Батьківщина» Юрія Бобилєва. Він виступив стосовно процедури відкликання депутата та кандидатів, що пройшли по партійних списках, (де починаються «торги» за прохідне місце). Почули й експерта з місцевого самоврядування Наталію Зикову про обов’язкову самоосвіту депутатів та голову ГО «Молоді ініціативи» Артема Костюченко щодо невідворотності покарань за порушення виборчого законодавства.
У період неформального спілкування учасники Форуму могли отримати консультації від правозахисника Сергія Кеби.
Одразу після форуму в інтерактивній формі відбувся тренінг – моделювання “Право вибору”, який провели тренери Андрій Павлюк та Валентина Пономаренко. Під час гри учасники відтворили виборчий цикл (міжвиборчий період – виборча агітація – день виборів – міжвиборчий період) і перевірили, які зміни вдалося внести в сам процес. Усі дійшли згоди, що вибори не закінчуються в день виборів.
«Обізнаність з виборчого законодавства повинна бути від виборця чи рядового члена виборчої комісії до кандидатів в депутати чи міського (сільського) голови. Це сприятиме правильному вибору та ефективній роботі органів місцевого самоврядування», підкреслила модератор заходу Валентина Пономаренко.
Форум «Яка виборча реформа потрібна українцям?» проходить у 20-ти містах України в межах проекту «Активна Громада: право вибору» Інституту «Республіка».
Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Скадовськ Валентина Пономаренко, телефон 0669917102, e-mail:19092000pvv@gmail.com
Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.
Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).