Організація безпеки в громаді – це компетенція місцевих органів влади та органів правопорядку. Але долучитись до цього важливого процесу може кожен. Що таке безпека, як розробити безпековий проєкт та де брати на нього гроші – про це говорили на вебінарі з регіональною координаторкою ВІ “Активна Громада” в м. Одеса Ганною Ільіною.

Учасники вебінару поділилися своїми уявленнями про те, що таке безпека в громаді. Виявилося, що безпека – це не лише низький рівень злочинності, але й належний благоустрій, екологія, розвинена безпекова інфраструктура, захист прав людини тощо. Крім цього, Ганна Ільіна підкреслила, що безпечна громада  має бути толерантною та інклюзивною.

Однак, організувати належний рівень безпеки неможливо без залучення членів громади. Хто як не вони знають, що не вистачає в їхній громаді для створення безпечного середовища? В рамках вебінару учасники поділилися своїм досвідом та методом брейн-штормінгу визначили, які цілі є важливими для організації безпеки.

Отже, як можна покращити рівень безпеки у своїй громаді? Спочатку треба з’ясувати, чи мали місце безпекові програми в вашій громаді.

Надалі можна розробити власний проєкт, що сприятиме покращенню безпеки. Важливо створити “безпековий паспорт”, який висвітлює безпекову ситуацію в громаді.

Для цього потрібно:

  1. Провести загальний огляд громади (з якими проблемами безпеки стикаються мешканці?)
  2. Визначити загрози та небезпеки.
  1. Визначити ресурси та потенціал.
  1. Визначити рівень партнерства та комунікації (форми взаємодії відповідальних за безпеку громади).
  2. Розробити мапування. 
  1. Актуалізувати результати (презентувати звіт громаді через проведення круглого столу або громадських слухань).

Тепер ми можемо зробити якісний проєкт. Але як залучити фінансові ресурси для його реалізації?

Такий інструмент як бюджет участі передбачає, що ви маєте право подати свій проєкт, пов’язаний із покращенням життя в громаді, на конкурс. Зверніть увагу на календар бюджету громади:

У більшості міст на малі проєкти виділяється в середньому 200-250 тис. грн, а на великі – від 250 тис. грн до 1 млн грн.

“Крім цього, ви можете отримати грант від міжнародних організацій на реалізацію свого проєкту з організації безпекового середовища в громаді”, – резюмувала Ганна Ільіна. 

Переглянути запис вебінару “Безпека громади” можна на YouTube-каналі “Активної громади”:

Довідка. Кампанія «Задай курс владі» реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток  громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, студентка Школи громадської журналістики від ВІ “Активна Громада”