Віктор Таран, політолог та засновник Центру “Ейдос” на вебінарі про виборчий процес в Україні торкнувся таких питань:
- принципи демократичних виборів;
- виборчі системи;
- технології передвиборчих кампаній;
- історія виборів в Україні.
Ділимось найважливішою інформацією з тренінгу.
Які принципи чесних та демократичних виборів?
- Загальність участі. Виборче право доступне для всіх повнолітніх громадян.
Загальність виборчого права — це один з основних принципів демократії. Віктор Таран зауважує, що під час перехідного періоду демократизації ця особливість виборчого процесу може призвести до того, що до влади прийдуть популісти. В сучасному світі в деяких країнах виборче право надається не всім. І йдеться не про гендерні чи расові обмеження. Наприклад, в скандинавських країнах це право мають лише ті, хто сплачує податки (тобто, студенти та пенсіонери не голосують).
- Прямий та вільний процес. Передбачається, що безпосередньо виборці обирають своїх представників, і при цьому не зазнають жодного тиску.
- Таємність. Ніхто не дізнається, який вибір зробив виборець, тому той максимально захищений.
- Рівність.
- Періодичність.
Існують прямі та непрямі вибори. Якщо під час прямого процесу виборці обирають кандидатів, то в другому випадку вони обирають лише представників, які будуть голосувати. Така багатоступенева поширена в американській практиці виборів президента. Або, наприклад, в РФ чи в Китаї виборці обирають депутатів місцевих рад, а вони — мера.
Основні виборчі системи наступні:
- Мажоритарна. Країни діляться на мажоритарні округи, де висуваються кандидати. Депутатом стає той, хто набрав більшу кількість голосів. В Україні така система стабільно працювала до 1994 року, а потім змінилась на змішану, коли половина кандидатів обиралась за мажоритарним принципом, а решта — за закритими списками.
- Кумулятивний вотум. Виборець має не один, а декілька голосів. Ця система поширена в німецькій Баварії, американському Іллінойсі.
- Закриті списки. Виборець голосує за партію, яка висуває свій список кандидатів. При цьому громадянин міг дізнатися лише першу п’ятірку потенційних депутатів.
- Відкриті партійні списки. Виборці голосують одночасно і за політичну партію, і за конкретних кандидатів. Місцеві вибори 2020 року пройшли за такою системою.
Експерт зазначає, що Україна живе в постійному виборчому процесі. Хоча не всі вибори завжди є чесними. Цей факт свідчить про те, що в Україні існує демократія, яка забезпечує змінюваність влади.
Розглянемо головні історичні віхи виборчого процесу в Україні.
За перші двадцять років незалежності вибори відбувались в напівавторитарному режимі, каже Віктор Таран. Однак, саме під час президентських виборів у 2010 дедалі більше почали застосовуватись брудні технології, як-от: підкуп виборців, застосування адмінресурсу. Ця тенденція досягла межі на парламентських та місцевих виборах, коли на дільниці міг увірватися загін міліції особливого призначення, скасовувались результати виборів.
Вибори, які відбулися після Революції Гідності, характеризувались більшою прозорістю та відкритістю.
Наразі головною проблемою виборчого процесу в Україні залишається невідповідність політичних партій демократичним принципам. Партії, як каже Віктор Таран, статутними маніпуляціями формують обмежений список кандидатів. Виходом з цієї ситуації може стати новий закон про політичні партії. Демократичні партії, де можливий соціальний ліфт для її членів, — запорука ефективного управління.
“Немає значення, яка виборча система в Україні, якщо в партіях відсутній відкритий політичний процес”, — зазначає експерт.
В передвиборчій кампанії застосовуються різні технології.
*КВДД — кампанія від дверей до дверей.
Детальніше про технології можна дізнайтися із запису тренінгу
Довідка. Заходи реалізуються Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” в межах Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.
Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ “Активна Громада”