Друге місто на Вінниччині стало етичнішим: відтепер депутати міськради мають дотримуватися норм публічної поведінки під час своєї роботи.
12 квітня більшістю голосів було прийнято Кодекс етики для депутатів Хмільницької міської ради (20 обранців висловилися «ЗА»). Це означає, що стандарти та норми поведінки контролюватиме громадськість, а депутати уважніше стежитимуть за своїми діями.
Як зазначають активісти, під час розробки та коригування документу їм допомагали представники міської ради. Координував робочу групу секретар міської ради Павло Крепкий та «Радикальна партія Олега Ляшка». Важливо те, що палких противників або тих, хто б гальмував чи затягував цей процес не було.
Робота над документом розпочалася з обговорення під час круглого столу за участі депутатів, громадських активістів та представників міської ради у липні 2016 р. Потім у листопаді-грудні були 4 зустрічі робочої групи вже з чіткими правками, пунктами і напрацюванням конкретних змін до Кодексу. Доволі довго тривав процес розгляду на сесії, тому що в Хмільницькій міській раді була політична криза, що тривала з грудня 2016 р. і спричинила зміну секретаря ради та зриву декількох засідань сесій. Проте, урешті-решт, це не стало завадою й на сьогодні маємо прийнятий документ.
Наразі, у Хмільнику прийняли поки лише Кодекс, Положення про етичну комісію ще опрацьовуються. Оскільки, на відміну від Вінниці, Хмільницька міська рада вирішила не покладати повноваження контролю за дотриманням Кодексу етики на депутатську комісію, а таки створити комісію з громадськістю. Тому, у цьому напрямку робота продовжується.
«Основне, на що робили ставку ми при переконанні депутатів у важливості Кодексу – це на те, що такий документ є вимогою європейських партнерів для надання матеріально-технічної допомоги для українських муніципалітетів», – зауважила Олена Регеша, координатор кампанії з імплементації етичних кодексів у Вінницькій області.
Нагадаємо, що що кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування запроваджувалася у 4 пілотних областях (Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській та Чернігівській). Вінниця стала першим обласним центром, де прийняли етичні стандарти для депутатів міської ради та міського голови.
Примітка. Кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом «Республіка» та Центром «Ейдос» у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.