Протягом 1-3 серпня громадські активісти, депутати, журналісти, жителі міст Жмеринка, Вінниця й Хмільник обговорили та внесли свої правки в Етичний Кодекс та Положення про етичну комісію для місцевих рад на круглому столі «Етичний Кодекс: виклик для сучасного депутата».

За словами заступника керівника Інституту «Республіка» Олександри Скиби,  співпраця влади та громадськості – це запорука сталого розвитку міста, регіону та країни загалом:

«На жаль, в Україні склалась катастрофічна ситуація, коли рівень довіри громадян як до центральної влади, так і до місцевої складає не більше 20%. У такій ситуації нормально реалізовувати реформи та розвивати країну просто неможливо. Саме тому Інститут «Республіка» та Центр «Ейдос» спільно з регіональними партнерами ініціювали кампанію по впровадженню етичних кодексів та створенню етичних комісій при місцевих радах».

14

Чернігівщина, Закарпаття, Вінниччина, Дніпропетровщина – чотири пілотних регіони, у яких кампанія з імплементації етичних кодексів буде реалізовуватися.

«Європейська та світова практика показує, що запровадження етичних кодексів в роботу не лише службових та посадових осіб, а й виборних, тобто депутатів, сприяє підвищенню довіри громадян до місцевої влади. А отже, і підвищує прозорість та зменшує корупційні ризики в діяльності органів місцевого самоврядування. Оскільки в Україні немає закону, що регламентував би етичні норми поведінки для депутатів місцевих рад, то ми, як активна частина громадськості, ініціюємо кампанію по їх розробці і затвердженню», – зазначив Віталій Гліжинський, координатор проектів Інституту «Республіка».

Присутні на круглому столі експерти та громадські активісти висловили думку з приводу необхідності внесення змін у  проект Етичного Кодексу. Найбільшу критику серед присутніх викликали додатки до проекту, що містять вимоги щодо дрес-коду посадовців та правил підготовки до публічного виступу.

11

 «У Вінницькій області ми  ініціюватимемо затвердження етичних кодексів та створення етичної комісії у міській та обласній радах, у Жмеринській та Хмільницькій міських радах. Етичний кодекс для голови, секретаря та депутатів місцевих рад, а також Положення про етичну комісію при місцевих радах за участі не менше 30% громадськості були розроблені відповідними експертами. Наразі, ми пропонуємо даний документ для обговорення громадськості і очікуємо пропозицій щодо змін та адаптації їх під громаду кожного міста», – підкреслила координатор кампанії у Вінницькій області Олена Регеша.

Під час проведення круглого столу в трьох містах, присутні внесли свої правки до деяких пунктів Етичного Кодексу. Першочергове і найважливіше питання: як мають співвідноситись 2 комісії – депутатська (вже існуюча) з етики та новостворена. Важливо визначитися, хто буде правий і чиє рішення буде остаточним. Експерти назвали можливий варіант вирішення проблеми: передати повноваження щодо моніторингу етичної поведінки з депутатської комісії – незалежній новоствореній. Але дуже важливо прописати механізм її функціонування та звітності.

Проте, частина присутніх висловила думку, що, етична комісія, яка складатиметься з депутатів та громадських активістів, ризикує бути заангажованою та підконтрольною окремим політичним силам. Депутат Вінницької міськради Олександр Зєрщиков запропонував розглянути можливість створення такої комісії лише з громадських активістів. У той же час голова БФ «Співзвучність сердець» Євгенія Шляпіна внесла пропозицію обирати громадських активістів рейтинговим голосуванням.

1

Як зазначила голова ГО «Філософія серця»Юлія Грига, необхідно зосередитись на питаннях доступу до засідань комісій та сесій міськради, оскільки нині можна побачити протилежну ситуацію з абсолютною відкритістю засідань облради та систематичними порушеннями доступу до засідань з боку міськради.

Загалом на круглому столі присутні підтримали запровадження Етичного Кодексу в роботу місцевих рад. За словами депутата Вінницької міськради Світлани Ярової, проблема етики є надзвичайно актуальною не лише для службовців та депутатів, але й загалом викликом для українського суспільства. Проте лунали і протилежні думки. Так, наприклад, представник ГО «Вінницька правозахисна ініціатива» В’ячеслав Нижник-Оскольський висловив непевність щодо того, чи може хоча б якийсь документ змінити світоглядну проблему, що існує в українському суспільстві.

13

Варто зазначити, що досить негативна позиція у людей склалася щодо Додатку «Правила ділового зовнішнього одягу». Виникли також зауваження до пункту «Народні звичаї», адже Україна багатонаціональна держава і дотримуватися єдиних звичаїв представникам інших національностей буде важко. Під час обговорення активісти, депутати,  експерти дійшли висновку, що  в етичних кодексах також має бути прописаний механізм, за яким можна перевіряти обіцянки новообраних депутатів, мерів і секретарів. Слід визначитися, хто буде моніторити обіцянки та стежити за їх виконанням.

У результаті проведених круглих столів, Віннччина визначилася з нормами та пунктами, які входитимуть до Етичного Кодексу місцевих рад. Усі поправки та побажання експерти внесуть до документу і згодом повторно винесуть на обговорення питання  щодо подальшої імплементації етичних кодексів.

Примітка. Кампанія з  імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом «Республіка» та Центром «Ейдос» у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.

Джерело: простір.юа