Про виклики та реалії виборчого законодавства, необхідність внесення до нього змін, про стан впровадження національних реформ говорили під час Форуму.
18 жовтня у м.Ужгород відбулася публічна дискусія виборчої реформи за участі представників місцевої влади, політичних партій, громадських активістів, експертів, ЗМІ та небайдужих громадян.
Метою форуму: “Яка виборча реформа потрібна українцям” було обговорити стан виборчої реформи в Україні, визначити першочергові кроки зміни виборчої системи. З вітальним словом захід розпочала регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Олена Біланіна.Після чого відбулася презентація результатів експертного опитування щодо основних недоліків виборчого законодавства.
Також було представлено оцінку реального стану впровадження реформ на місцях (аналіз успіхів і невдач), яку проводив партнер Інституту, дослідницька компанія “Active Group”. Дослідження відбувалось у співпраці з ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка”, у якому взяли участь 405 експертів з різних областей України.
У результаті опитування було побудовано одразу три рейтинги реформ: за загальною оцінкою, за оцінкою корисності для України та для регіонів нашої держави. За всіма рейтингами, найуспішними можна назвати реформи місцевого самоврядування (децентралізації, по-народному) та впровадження електронного врядування.
Так, найбільш ефективною в країні децентралізацію назвали 54,2% опитаних, найбільш ефективною в області – 49,1% (найвищі результати). А при оцінці за 5-бальною шкалою реформа місцевого самоврядування опинилася на другому місці після електронного врядування з результатом у 3,14 бали. Третє місце в усіх рейтингах отримала реформа правоохоронної системи, отримавши середню оцінку 2,7 балів за 5-бальною шкалою.
Що ж до виборчої рефрми, то аж 79% опитаних вважають, що для пожвавлення реформ необхідна зміна виборчого законодавства. Найбільш популярні пропозиції по зміні законодавства – впровадження відкритих списків на виборах до ВРУ (288,9%) та посилення мажоритарної системи (14,8%).
«Як зазначав вже раніше, варто запроваджувати професійні виборчі комісії з системою підготовки та сертифікації. Також важливо, щоб вже квалікований член комісії отримував заробітню плату за свою роботу. Це допоможе підвищити результативність роботи кожного члена комісії. А отже, робота всієї комісії зможе піднятися на новий якісний рівень», – зауважив Олександр Волосянський, багаторазовий член виборчих комісій, кандидат в депутати.
Після дискусії та обговорень результатів досліджень учасники долучилися до підписання петиції щодо невідворотності покарань за порушення виборчого законодавства.
Другий блок заходу пройшов у формі гри-моделювання «Право вибору». Інтерактив мав на меті відтворити виборчий цикл (міжвиборчий період – виборча агітація – день виборів- міжвиборчий період) і перевірити, які зміни учасники запропонують у даний процес.
«Як можемо бачити по результатам презентації досліджень, виборча реформа однозначно потрібна. Створення єдиного документа з чіткими прописаними «правилами», які будуть зрозумілі для всіх, не тільки допоможе відновити довіру виборця. Це ще й підвищить рівень самих кандидатів в депутати та якість роботи членів виборчих комісій», – зауважив регіональний координатор «Активної Громади» в Ужгороді Олена Біланіна.
Форум “Яка виборча реформа потрібна українцям?” проходить у 20-ти містах України в межах проекту “Активна Громада: право вибору” Інституту “Республіка”.
Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Ужгород Олена Біланіна (телефон: 068 37 37 850, e-mail: olenabilanina@gmail.com).
Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.
Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).