Питання тарифів на енергоресурси в Україні завжди було серед найбільш актуальних. Додаткової важливості ці питання набувають сьогодні, коли ціни на електроенергію і газ продовжують стрімко зростати. Оскільки на Сході нашої країни триває війна, до якої прикладає руку країна – експортер газу, все частіше можна почути слушну думку про те, що дешевий енергоресурс – це питання національної безпеки. До того ж, не менш важливим є питання екології.

Як зігрітись та освітити свої будинки людям, зарплати у яких, на відміну від тарифів не ростуть. Тому, дуже часто, люди роблять вибір на користь альтернативних джерел, таких, наприклад, як твердопаливні котли, теплові насоси, сонячні батареї, вітряки, тощо.

Якщо розглядати Україну, як об’єкт економії енергоресурсів, то варто звернутись до закордонного досвіду європейських країн Німеччини, Італії, Франції, Португалії та інші, де розвивається такий енергоресурс, як геотермальна енергія. Багаті на термальну енергію райони цих  країн, активно обладнуються геотермальними електростанціями та геотермальними насосами. Щороку геотермальні потужності видобутку енергії в Європі зростають. Використання відновлювального, екологічного ресурсу сприятливо впливає на економію фінансів.

Суть роботи технології полягає у відборі теплоти з нагрітої в недрах землі води, пари чи гірської породи. Принцип роботи геотермальної установки полягає в тому, що гаряча вода (теплоносій) підіймається на поверхню з глибини, приблизно в 2-3 км. Відбір води  відбувається природнім шляхом, якщо температура води дуже висока, або за допомогою насосів. Потім теплоносій направляється до теплообмінника, де відбирається потрібне тепло. Далі, вже охолоджений теплоносій, опускають назад під землю через іншу свердловину, де він знову нагрівається, а рівень підземних вод лишається на своєму природному рівні. В результаті маємо екологічно чисту, відновлювальну енергію чи тепло.

Потужності таких установок дозволяють економити 50-70% витрат опалення. Якщо користуватись послугами та обладнанням європейських спеціалістів, які вже мають досвід проведення робіт по встановленню та запуску відповідного технічного обладнання – більше 100% потреб. Ще й лишатиметься надлишок, який можна продавати по зеленому тарифу.

Звісно, відсоток економії залежить від термогеологічних особливостей рельєфу і геотермальних ресурсів країни. Так, згідно геологічної розвідки, Україна має значний потенціал геотермальної енергії. Але, якщо інтенсивно використовувати геотермальні ресурси землі, то це призведе до зниження температури грунтового масиву і до швидкого його виснаження. Тому важливо дотримуватись певного рівня користування геотермальними ресурсами, щоб не зашкодити навколишньому середовищу. Для кожного регіону України існують свої рекомендовані межі інтенсивності видобутку геотермальної енергії.

Потенційні потужності окремих регіонів

ua-graf-01

 

Потенціал використання в Україні

Особливо багаті регіони з наявними розломами земної кори, де вже на глибині 3-5 км температура води сягає 600 С, а саме Прикарпаття, Кримський півострів, південь Чернігівщини, частина Полтавської області, Донбас, лівий берег Дніпропетровщини.

Тож, на фоні загального дорожчання  енергоресурсів, Україна має можливість економити використовуючи відновлювану геотермальну енергію, яка може освітити не одну вулицю, обігріти не одне приміщення. При розумному підході можна говорити про значну економію на великих підприємствах, у селах, містах.

Віталій Гліжинський, Інститут “Республіка”