Відтепер, вінничани зможуть повноцінно використовувати один з інструментів участі. Адже 30 вересня у Вінниці на сесії міської ради 47-ма голосами з 54 можливих було прийнято Положення про громадські слухання.
Ініціатором розробки документу виступила регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Вінниця – Христина Коваленко. Саме вона провела аналіз вже наявного положення та дійшла висновку, що процедура проведення слухань обмежує право громадян на участь у процесі вирішення питань місцевого значення.
Таким чином, для початку, активістка зібрала ініціативну групу, яка брала участь у розробці та впровадженні нового Положення. До роботи долучилися: Юлія Грига ГО «Філософія серця», Віталій Дорох – експерт, Ірина Пущик «Поділля Соціум», Леся Найчук «Подільська Громада», Олена Регеша Центр Активності «Результат», Юлія Накорчевська «Інститут Республіка».
Наступним кроком стала зустріч з мером міста, під час якої доопрацювали проект Положення та вирішили проблемні питання. По-перше, двоступенева процедура: спочатку подання заяви, а згодом у стислі строки – підписаних листів для реєстрації ініціативи. Але ж будь-яка процедура має складатися з елементів, необхідних для організації певного заходу і не більше. А оскільки йдеться про участь членів територіальної громади, то процедура має бути зручною для них. У даному ж випадку спостерігається створення бюрократичних перепон, які ускладнюють, застосування громадських слухань на самому початку.
Найпростішою і достатньою процедурою подання ініціативи щодо проведення громадських слухань, як показує практика, є подання відповідного колективного звернення, що підписане необхідною кількістю членів територіальної громади.
По-друге, у попередньому варіанті Положення було встановлено занадто високі вимоги щодо кількості підписів мешканців на підтримку слухань. Цифра в 1500 голосів не залежить від кількісного складу населення міст, і таке враження, що фактично береться «зі стелі». Кількість підписів, необхідних для проведення громадських слухань, має жорстко пов’язуватися з кількістю населення певного міста, села чи селища та враховувати диференціацію за видами слухань (міські, районні, мікрорайонні тощо).
Після узгодження всіх питань та доопрацювання Положення було направлено на розгляд постійних комісій. Після чого, затверджено на сесії міської ради.
Як зазначає Христина Коваленко, основною проблемою у підготовці Положення стала спроба врегулювати кількість підписів для проведення слухань: «Звернувшись із проханням до місцевої влади, була досягнута домовленість та зменшена цифра з 1500 чол. до 800. Але, якщо громада буде ініціювати громадські слухання та не вистачатиме підписів, ця цифра буде переглянута».
Наразі, у м. Вінниця існує взаємодія між владою та громадським сектором. Активісти запровадили механізм щоквартальних зустрічей, на яких обговорюються актуальні питання, що турбують представників громадянського суспільства. Сподіваємося, наступні ініціативи також будуть позитивно сприйняті та ефективно впроваджені.