У Скадовській міській раді 26 депутатів, майже 57 % депутатського складу міської ради прозвітувало та оприлюднило показники своєї діяльності. Що ж за порушення ст. 16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» чекає решту депутатів? Адже звітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно (а можна й частіше), якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці. Це може бути допомога щодо надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів тощо.
Крім того, рішенням міськради «Про звітування депутатів міської ради перед виборцями» № 607 від 27.12.2017 року було передбачено публікування звітів на офіційному веб-сайті Скадовської міської ради. На жаль, станом на кінець червня рішення виконано не повністю(контроль за п.1.4 покладено на секретаря міської ради).
У розрізі партій звітування виглядає наступним чином:
Оскільки, згідно з діючим законодавством балотування було від політичних партій, то у Скадовську не прозвітували представники від Партії «Зелених» – Олексій Фролов, Володимир Ємельянов, від Радикальної Партії Олега Ляшка – Людмила Казберук та Андрій Казберук (нещодавно призначений заступник міського голови), від ПП «Наш край» – Олексій Білоус, Олег Васильєв, від «Самопомочі» – Олександр Ляшенко, Терьохііін Артур, Володимир Кравченко(який прозвітував нещодавно- 30.06.2018), нещодавно переобраний Жебель Сергій та від «Батьківщини» – Володимир Меркуш. Як бачимо, партійна дисципліна в частині подання звітів не на вищому рівні у 43 % депутатів.
Зауважимо, що більшість звітів носить формальний та узагальнений вигляд, оскільки більше наведено прикладів не про депутатську діяльність, а про виконання своїх службових та посадових обов’язків за місцем роботи., а не про діяльність на виборчому окрузі.
Що стосується самого змісту, то у звіт депутат повинен включити відомості:
– про свою діяльність у раді та в комісіях;
– про роботу у виборчому окрузі;
– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;
– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
Окрім цього, громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат повідомляє раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його діяльністю.
Не слід забувати, що невиконання депутатом обов’язку звітувати є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». А оскільки вже пройшов більше, ніж рік з моменту обрання переважної більшості депутатів, протягом якого було заборонено їх відкликати, то перші «ластівки», які не подали звіти, можуть втратити мандат за ініціативи виборців.
Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».