Із 42 депутатів Луцької міськради з мандатами залишаться 36 осіб, які відповідально ставляться до свого обов’язку. Інші ж шість обранців так і не прозвітували про свою діяльність перед виборцями за більш, ніж рік служіння народу. Саме вони можуть стати першими «ластівками» в міськраді, хто втратить мандат.
Понад 85 % депутатського складу Луцької міської ради прозвітувало та оприлюднило показники своєї діяльності за більш, ніж рік каденції. Інших «ластівок» (а саме 6-х обранців) можна відправляти у вільний політ за порушення ст. 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Звітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно, а можна й частіше, якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці. Це може бути допомога щодо надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів тощо.
У зв’язку з тим, що досить часто звітування плутають із звичайним інформуванням, Інститут «Республіка» проаналізував законодавство, що стосується звітування та безпосередньо – на десерт – самі звіти депутатів місцевих рад у розрізі населених пунктів України та політичних партій, представлених у місцевих радах.
Для визначення лідерів та аутсайдерів було взято 24 населених пункти з території усієї України (де діє ВІ «Активна Громада»), до місцевих рад якиху жовтні 2015 р. обрано 880 депутатів, що представляють 31 політичну партію.
Станом на 25 квітня 2017 року надали звіти, які були оприлюднені у ЗМІ або на сайтах органів місцевого самоврядування (далі – ОМС), 382 депутати, тобто 43,4% від загальної кількості.
Луцьк зі своїм показником у 85 % (36 із 42-х) випереджає низку населених пунктів, зокрема такі обласні центри як Суми, Житомир, Вінниця, Тернопіль і Черкаси. Представники 7 фракцій прозвітували наступним чином – повним складом надали звіти: «Батьківщина» 4 із 4-х, «Народний контроль» – 3 із 3-х, «Радикальна партія» – теж 3 з 3-х необхідних, «Самопоміч» – 4 з 4-х. А от представники партій «Свобода» – 4 з 5-ти, «Солідарність» – 5 із 8-ми та «Укроп» – 13 із 15-ти. Отже, можуть скласти свої повноваження: Бунда Наталія, Вавринюк Богдан, Волинець Олександр, Кравченко Олександр, Ткачук Євгеній, Яручик Микола.
Що ж до загальної картини, то медаль «За найкраще звітування» заслуговують депутати «За найкраще звітування» заслуговують депутати Южненської міської ради (96,1%, або 25 з 26-ти), Ужгородської міської ради (94,4%, або 34 з 36 депутатів), Рівненської міської ради (88%, або 37 з 42-ох), Луцької міської ради (85,7% або 36 з 42-ох), Добропільської міської ради (85,3% або 29 з 34 депутатів).
Нульовим показником відзначилися у Дергачах (Харківська обл.), Жмеринці (Вінницька обл.), Запоріжжі, Зінькові (Полтавська обл.), Обознівці (Кіровоградська обл.) та Рубіжному (Луганська обл.), де свої звіти не подав жоден з обранців. Низьку звітність також показали в Херсоні (1 звіт депутата) та Скадовську (2 звіти депутатів).
Як бачимо, партійна дисципліна в частині подання звітів більше схожа на хвіст півня – така ж строката та різнобарвна, а простіше кажучи – мало в яких місцевих радах існує.
Варто зазначити, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до закону «Про статус депутатів місцевих рад» обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його діяльністю.
Що стосується самого тексту, то у звіт депутат повинен включити відомості:
– про свою діяльність у раді та в комісіях;
– про роботу у виборчому окрузі;
– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;
– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
Не слід забувати, що неподання звіту депутатом є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». А оскільки вже пройшов більше, ніж рік з моменту обрання переважної більшості депутатів, протягом якого було заборонено їх відкликати, то перші «ластівки», які не подали звіти, можуть втратити мандат дуже швидко.
Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Запитання щодо даних можна надсилати за адресою: InstituteRespublica@gmail.com