Лише 64,2 % депутатського складу міської ради прозвітувало та оприлюднило показники своєї діяльності за 2017 рік. Представники двох політичних партій взагалі «бойкотували» подачу звітів до міськради!
Із 42 депутатів міськради міста Кропивницького – 27 осіб виконали свій прямий обов’язок щодо звітування про свою діяльність перед виборцями за 2017 рік. Минулого ж року депутати Кропивницького були одні з найкращих в Україні стосовно звітування (92,85%, або 39 з 42 депутатів).
Отже, 15 обранців ризикують мандатами за порушення ст. 16 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Адже звітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно (а можна й частіше), якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці.
Представники 9 фракцій політичних сил прозвітували наступним чином: «Наш край» – 6 з 7, «Радикальна партія Олега Ляшка» – 3 з 3, «Рідне місто» – 3 з 3, «Самопоміч» – 2 з 3, «Батьківщина» надала 5 звітів з 6, «Солідарність» – 6 з 9, «УКРОП» – 2 з 4 відповідно.
Нульовим показником відзначилися депутати, які представляють «Опозиційний блок» та «Свободу», на сайті міськради нема жодного їх звіту.
Проте говорити, що ці обранці взагалі не звітували ми не можемо. Можливо, вони десь публікували свої звіти – у пресі, на інших сайтах, проте знайти таку інформацію не вдалося. А отже, і кропивничани не мають можливості дізнатися, чим займалися депутати у 2017 році.
Варто зазначити, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до закону «Про статус депутатів місцевих рад» обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його діяльністю.
Вирішенням яких проблем виборців найбільше переймалися їх обранці?
- ремонт та встановлення зовнішнього освітлення (41 згадка відповідно),
- надання спонсорської та матеріальної допомоги (20 згадок)
- внутрішні ремонти в житлових будинках (18 згадок),
- встановлення дитячих майданчиків (14 згадок),
- поточні та капітальні ремонти доріг двору (14 згадок)
Аналізуючи звіти депутатів можна констатувати, що значна їх кількість не містить у повному обсязі наступні відомості:
– про діяльність депутатів у раді та в комісіях;
– про роботу у виборчому окрузі;
– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;
– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
Хочемо також нагадати обранцям, що невиконання депутатом зобов’язання звітувати є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».