Тимчасова столиця Донбасу приєдналася до 30 міст України, в яких Інститут «Республіка» проводить Марафони.

29 листопада в Краматорську відбувся Марафон «Роль громадян у політичних реформах». У заході взяли участь фахівці з національних реформ, представники виконкому, депутати міської ради, представники політичних сил і громадських організацій. Долучилися також активні мешканці та прогресивна молодь. Протягом трьох годин присутні шукали відповіді на актуальні питання реформування політичних процесів в Україні. Моделював захід координатор мережі Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» Віталій Гліжинський.

краматорськ 1

Під час обговорення експерт з виборчої реформи, координатор ГО «Рух добровольців «Простір свободи», Тарас Шамайда представив своє бачення необхідних змін до виборчого кодексу. Також він розкрив недоліки існуючої системи і відповів на запитання присутніх.

Далі за програмою виступала експертка з політичних фінансів, аналітики Центру «Ейдос», Катерина Давиденко. Вона з перших слів своєї доповіді здивувала більшість тим, що саме вони зі своїх кишень фінансують політичні партії, які присутні в парламенті. Катерина розповіла присутнім, які суми отримують політсили з державного бюджету та з якими проблемами вони стикаються при поданні звітності. Експерт пояснила також, які порушення в сфері політичних фінансів вже були виявлені активістами та контролюючими органами.

краматорськ 4

Наступним спікером був координатор «Активної Громади Краматорська» Олег Кучеров. Він презентував присутнім проекти, які реалізує в місті команда ВІ «Активна Громада». Представив своє бачення вирішення проблеми корупції. Після чого він закликав учасників активніше використовувати існуючі відкриті бази даних й інструменти громадської участі, які дозволяють громадянам впливати на владу і брати участь в процесах прийняття рішення, оминаючи корупційні схеми. Виступ координатора викликав кілька питань у присутніх і спровокував бурхливе обговорення в залі.

краматорськ 3

А член виконкому Краматорської міськради Юрій Трембач розповів присутнім про існуючий в Україні механізм мінімізації корупції – платформу для проведення відкритих державних закупівель ProZorro. Доповідач запропонував учасникам форуму алгоритм відстеження будь-якої фінансової угоди за рахунок державного або місцевих бюджетів. Далі представив ресурс для реалізації державного або комунального майна ProZorroSale та інструмент громадського контролю над процесом держзакупівель DoZorro. Наприкінці виступу пан Юрій закликав гостей більше цікавитися процесами реалізації представниками влади своїх повноважень і намагатися активніше на них впливати.

краматорськ 6

Після кава-паузи учасники заходу попрацювали в групах за форматом Вольта Діснея. Команди «мрійників», «реалістів», «критиків» розробили і запропонували власні варіанти впровадження антикорупційної та виборчої реформи.

За відгуками учасників, Марафон став якісною громадською платформою для обміну думками і приводом для переосмислення ролі пересічних громадян в суспільному житті та просуванні політреформ.

краматорськ 2

Примітка. Захід проводився в межах проекту «Активна Громада: право вибору». Він реалізується Інститутом «Республіка» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) та фінансової допомоги американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Партнером заходу в місті Краматорськ виступила Донбаська національна академія будівництва і архітектури.