Станом на червень 2018 року з 41 депутата Хмельницької міської ради прозвітували перед виборцями про свою діяльність за 2017 рік 33 особи, що складає 80,48% від кількості необхідних звітів.

Порядок звітування депутатів врегульовано Регламентом Хмельницької міської ради. Зазначено, що депутат міської ради періодично, але не рідше одного разу на рік, звітує перед виборцями відповідного виборчого округу, територіальною громадою, об’єднаннями громадян, а також в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення.

Попри те, що міська рада не приймала рішення про затвердження строків звітування депутатів перед виборцями, відповідний графік оприлюднений на веб-сайті. Усі депутати звітують відповідно до графіку, не рідше одного разу на рік. А відтак інформують міську раду та виконавчі органи про результати.

Представники політичних партій прозвітували наступним чином: 9 з 10 депутатів партії «Свобода» подали звіт. Партія «За конкретні справи» показала результат 2 з 3. Партія “Самопоміч” 100% виконання – усі 3 депутати подали звіти. Партія «Батьківщина» – 10 з 11 депутатів прозвітували. Щодо інших партій, то “Солідарність” має одного представника у ХМР, який подав звіт. Натомість, єдиний представник партії “Поруч” звіт про свою діяльність не подав. Серед безпартійних ситуація: 8 з 12 виконали обов’язок.

хмельницький

Зміст опублікованих на сайті звітів не є вичерпним, оскільки, як правило, звіти не містять інформації про роботу депутатів у міській раді, а лише стислі відомості про роботу в окрузі.

У представлений звітах можна прослідкувати такі тенденції: найменш охоче депутати вказують інформацію про кількість відвіданих сесій та депутатських комісій, про підготовлені запити та звернення, про кількість проведених зустрічей з виборцями та зі скількома громадянами вони мали нагоду поспілкуватись. Найбільшу увагу приділяють практично виконаній роботі: відремонтовані дороги та тротуари, збудовані садочки та обладнані школи, облагороджені доми та під’їзди, доглянуті та озеленені парки. Також обранці часто зазначають про взаємодію з мешканцями: спільна участь у проектах, створення масових заходів.

Негативною стороною є те, що немає єдиної форми звітування, тому кожен депутат може зробити це довільно. А це у свою чергу ускладнює аналіз контенту.

Варто зазначити, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» обранець завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат повідомляє раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його діяльністю.

Що стосується самого наповнення , то у звіт депутат повинен включити відомості:

– про свою діяльність у раді та в комісіях;

– про роботу у виборчому окрузі;

– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;

– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

Не слід забувати, що невиконання депутатом обов’язку звітувати є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». А оскільки вже пройшов більше, ніж рік з моменту обрання переважної більшості депутатів, протягом якого було заборонено їх відкликати, то перші «ластівки», які не подали звіти, можуть втратити мандат за ініціативою виборців.

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».