Про виклики та реалії виборчого законодавства, необхідність внесення до нього змін, про стан впровадження національних реформ говорили під час Форуму.
13 жовтня у Дрогобичі в межах Фестивалю громадських ініціатив відбулася публічна дискусія виборчої реформи. Участь взяли представників місцевої влади, політичних партій, громадських активістів та ін.
Метою форуму: “Яка виборча реформа потрібна українцям” було обговорити стан виборчої реформи в Україні, визначити першочергові кроки зміни виборчої системи.
З вітальним словом захід розпочала Марія Кульчицька, регіональний координатор ВІ “Активна Громада”. Після чого відбулася презентація результатів експертного опитування щодо основних недоліків виборчого законодавства.
Також партнер Інституту, дослідницька компанія “Active Group”, представила оцінку реального стану впровадження реформ на місцях (аналіз успіхів і невдач). Дослідження відбувалось у співпраці з ВІ “Активна Громада” Інституту “Республіка”, у якому взяли участь 405 експертів з різних областей України.
Локалізувавши в межах дискусії тему зокрема до меж міста Дрогобича, було встановлено, що, згідно з сучасною виборчою системою, кожен депутат місцевої ради є депутатом цілого міста , а не окремого взятого округу. А тому, виділення і освоєння так званих “депутатських коштів”, переконані учасники заходу, є нічим іншим – як банальним підкупом виборців. Кожним депутатом на кожному конкретному окрузі. За їх же (виборців, платників податків) кошти.
А тому, всіма учасниками дискусії-представниками тих чи інших ГО чи ініціатив було складено і підписано Звернення до міського голови, у якому – прохання/пропозиція під час роботи над бюджетом міста-2018 відмовитись від так званих депутатських коштів, а натомість вивільнені кошти скерувати на Громадський бюджет (який станом на сьогодні, нагадаємо, становить лише 200 тис.грн).
Другий блок заходу, поза межами Фестивалю, пройшов у формі гри-моделювання “Право вибору”. Інтерактив мав на меті відтворити виборчий цикл (міжвиборчий період – виборча агітація – день виборів- міжвиборчий період) і перевірити, які зміни учасники запропонують у даний процес.
“Звичайно, в міжвиборчий період тема виборів не є вельми популярною. Однак, якщо ми хочемо якісних змін – говорити і працювати задля їх досягнення треба вже. І Форум/дискусія, і тренінги, і просвітницька робота – якраз є елементами та інструментами щодо досягнення цих змін”, – зазначила координатор М.Кульчицька.
Форум “Яка виборча реформа потрібна українцям?” проходить у 20-ти містах України в межах проекту “Активна Громада: право вибору” Інституту “Республіка”.
Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Дрогобич Марія Кульчицька, телефон: 067-309-37-43.
Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.
Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).