У якому напрямі просувати реформи, який вектор обрати – визначали у Дніпрі

23 листопада в Університеті митної справи та фінансів відбувся Марафон «Роль громадян у політичних реформах». У форумі взяло участь понад 50 осіб, cеред них представники органів державної влади, місцевого самоврядування, депутати об’єднаних територіальних громад Дніпропетровської області, журналісти, громадські діячі, студенти. Також у заході взяли участь члени політичних партій «Об’єднання «Самопоміч», «Сила людей», Партії зелених України та БПП «Солідарність».

Марафон 1

«Марафони з політичних реформ проводяться у 30 містах України. Їхня мета – інформування громадян про перебіг реформ та залучення їх до процесу вдосконалення реалізації цих реформ. За результатами марафонів у Києві відбудеться заключний захід. На національному марафоні народним депутатам України передадуть всі напрацювання для подальшого врахування їх в роботі парламенту», – відмітив регіональний координатор «Активної Громади Дніпра» Дмитро Чернишов.

Протягом заходу учасники обговорили хід реалізації політичних реформ із провідними експертами з Києва та Дніпра. Після обговорення на всіх чекала інтерактивна частина «марафону» — робота в групах за форматом Волта Діснея. Під час рольового блоку, вони розробляли власне бачення впровадження реформ на всіх рівнях. Кожен уживався в роль або мрійника, або реаліста, або критика.

Марафон 4

«Реформаторський потенціал сегментів влади дуже незначний. Для бізнесу вся реформа, у його розумінні, це протекціонізм, лобіювання своїх інтересів. Громадянське суспільство здатне вибудовувати технології стратегічної гри — ситуації, яка прийде після зміни тієї чи іншої норми. Необхідно розширювати соціальну базу для просування реформ. Також треба надавати громадянському суспільству можливість просувати реформи в уряді та парламенті», – зазначив Владислав Романов, політолог, кандидат історичних наук.

Учасники та експерти проаналізували багато реформ, зокрема, радниця з комунікацій Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Валерія Дідковська. Вона розповіла про нові можливості, які відкрилися перед ОТГ після реформи децентралізації. Представники органів самоврядування з об’єднаних громад області підтримали аргументи експертки щодо впровадження реформи.

Марафон 5

«Об’єднанні територіальні громади — це неймовірна можливість для сіл не тільки швидко та ефективно вирішити свої проблеми, а ще й збільшити привабливість того ж села. І звісно ж для громади як для осіб, що давно живуть там, так і для молоді, яка планували покидати своє місто або село», – Валерія Дідковська.

У результаті проведення дискусій та презентації напрацювань роботи в групах учасники й експерти дійшли до висновку, що навіть корисні та просто необхідні реформи часто зіштовхуються з монолітною стіною викликів, що стоять перед ними зараз в Україні. Найбільш значним викликом було названо дуже низький відсоток правосвідомих, відповідальних й активних громадян. Це впливає не тільки на стан впровадження реформ, а й на розвиток країни та суспільства в цілому.

Марафон 3

«Поява таких реформ, як виборча, антикорупційна та реформа фінансування політичних партій була каталізована завдяки вимогам, що поставило українське суспільство перед владою ще у 2014-2015 рр. Зокрема, значно виріс вплив громадянського суспільства на розвиток країни, появу та ефективніше впровадження реформ на національному рівні. Я завжди казав, що потрібно активізувати громади, людей. Тільки так можна досягти значного успіху для нас всіх, а не тільки для окремо взятих осіб. Активні та свідомі громадяни можуть зробити набагато більше для України, як у розвитку, так і в реформуванні, ніж часто незацікавленні в цьому чиновники», – підкреслив голова Українського центру соціального партнерства Віталій Жеганський.

За результатами заходу учасники визначили, куди слід рухатися у реалізації політичних реформ. На думку більшості, влада в Україні докладає замало зусиль для ефективної роботи державних антикорупційних органів. Окрім того, слід залучати громадськість й експертне середовище для більш дієвої імплементації реформ. Більшість з присутніх погодилися з тим, що Верховній Раді України слід найшвидше ухвалити виборчий кодекс.

Марафон 2

Напрацювання, зроблені під час марафонів у 30 містах України, будуть покладені в основу дорожньої карти реформ на національному та місцевому рівнях.

Примітка. Марафони проходять в межах проекту «Активна Громада: право вибору». Він впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).