ВІ «Активна Громада» Дніпра долучилася до організації та проведення дебатного турніру «Jedi Training Camp».
15-16 лютого в Дніпрі в Університеті митної справи та фінансів відбулася визначна подія дебатного руху в місті – Всеукраїнський дебатний турнір «Jedi Training Camp». Подібний турнір відбувається вже вчетверте у цьому місті. Вперше «джедайський» турнір тут провели 13-14 лютого 2016 року.
У заході взяли участь близько 80 учасників та 32 команди із різних регіонів України. Більшість з них – активні школярі 10-11 класів, студенти та всі, кого цікавила можливість дізнатися щось нове та цікаве. У дебатному протистоянні зійшлися представники/ці Дніпра, Харкова, Києва, Одеси, Львова, Івано-Франківська, Хмельницького, Луцька та Запоріжжя.
Захід організований за ініціативи Дніпровського відділення ВМГО «Федерація дебатів України», яке щорічно проводить подібні заходи. Головна мета – надати можливість всім охочим навчитися критично мислити, публічно виступати та відстоювати свою точки зору.
Дебати – це інтелектуальне змагання, яким захоплюється молодь в більш ніж 80 країнах світу. Дебати є аргументованою суперечкою, створеною за моделлю Британського парламенту. Одна команда доводить певну ідею (умовний законопроєкт), а інша – спростовує її. Позиція команди визначається методом жеребкування перед початком гри і командам дається 15 хвилин на підготовку. Переможця раунду визначає суддя. На оцінку впливає якість аргументації та ступінь доведеності позиції.
Суддями турніру виступили одні із найкращих дебатерів України – Арьє Мора, Кирило Душка, Ігор Полторак, Павло Краснощок та інші представники Федерації дебатів України.
– «Jedi Training Camp» має унікальний «джедайський» формат. У кожній команді є новачок та досвідчений гравець. Саме це допомагає найбільш ефективно передавати дебатні навички новим поколінням гравців, – відзначає Дар’я Агєєва, голова оргкомітету дебатного турніру.
Під час заходу було обговорено проблеми у міжнародних відносинах, фемінізмі, прозорого перебігу виборчих кампаній, свободи слова, використання штучного інтелекту у військових цілях. На одному з раундів дебатери дискутували про те, чи варто державі обмежувати практики віросповідання у громадських місцях у країнах Європи. Інша тема стосувалася доречності використання біохакінгу (перетворення індивіда на надлюдину).
– Ми анонсували події на своїх ресурсах та через регіональні медіа, надали фінансову підтримку, а також подарували переможцям призи від ВІ «Активна Громада». Особливо сподобалося, як вдалося стилізувати дебатний турнір під кіносагу «Зоряні війни». У Telegram для цього навіть був створений спеціальний канал. Дебатери грали доволі професійно, навіть початківці. Теми, які обговорювалися, є достатньо важливими для сучасного суспільства. Було приємно бачити чимало знайомих, які присвячують вихідні дні інтелектуальним змаганням, – розповів Дмитро Чернишов регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» у Дніпрі та директор ГО «Центр «СТАТУМ».
Частина учасників «Jedi Training Camp» долучалася в якості суддів та учасників до дебатних турнірів з політичних реформ від Інституту «Республіка» у 2018 та 2019 роках.
За результатами дводенного змагання переможцями стала команда «Хев е найс тріп» з Дніпра (Тетяна Соболєва та Дмитро Акулов), топ-спікерами – Марія Волга (серед новачків) та Роман Матюшко (з числа досвідчених дебатерів) з Харкова. Цікаво, що у фіналі опинилися три команди з Харкова («Кожній Маші по Фрешу», «Кожному Фрешу по Маші», «Атака клонів»), а одна – з Дніпра («Хев е найс тріп»). Їхні аргументи виявилися найбільш переконливими для суддівської колегії протягом двох днів гри. Це і дозволило потрапити до фіналу.
Під час дебатів учасників оцінюють за вмінням відстоювати позицію у грі логічними тезами, добре роз’ясненими та підкріпленими зрозумілими прикладами. На відміну від телебачення, у ігрових дебатах судді оцінюють зміст промови, а не те, наскільки вона була красивою та приємною слухачам.
З-посеред всіх суддів учасники самі обирали найкращого, даючи анонімний фідбек. Найбільше симпатій гравців зібрав суддя з Києва Єгор Колдов.
Довідка. Дебатний турнір організовано Федерацією дебатів України за підтримки Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада».
Примітка. Місія ВІ «Активна Громада»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.