Цьогоріч нашій незалежній неньці Україні виповнилося 30 років! Через постійну боротьбу, революції ми щодня виборюємо нашу свободу. Право на життя у вільній країні з мирним небом над головою. Правом жити на рідній землі й дихати рідним повітрям. Незалежність – це те, що всередині кожного із нас. Те, що не дає можливості опустити руки, рухає вперед та надихає на нові звершення. Про те, що українці вкладають в поняття незалежності, які цінності, мрії, що роблять щодня для своєї держави говорили з громадянами напередодні 30-річчя Незалежності України у різних містах та ОТГ.
Тож, ділимося з вами підсумками та фото з масштабної Всеукраїнської Акції до Дня незалежності, яку команда ВІ “Активна Громада” провела по всій Україні.
Київ
Підсумки проведення Акції, приуроченої до Дня незалежності, яку «Активна Громада» провела 20 серпня в Києві.
Про те, що особисто для кожного означає незалежність, які цінності люди вкладають в ці поняття, що кожен з нас щодня робить для України та які події за часи незалежності вважає знаковими – говорили з українцями на Майдані Незалежності. Також учасники мали можливість взяти участь у творчому конкурсі та написати або намалювати фактори залежності та фактори незалежності, створивши спільний великий малюнок.
То ж, ділимося з вами думками наших учасників про незалежність:
- «У нас є сімейна традиція – вкладати в дітей патріотизм. Якщо це буде робити кожен із нас – наша країна буде сильною та незалежною. Я долучаюсь до акцій з висадки дерев, до інших активностей. Бо активізм – це те, що рухає нас вперед, до розвитку. Навіть 1-2 години на якусь важливу справу – це вже значний внесок для країни».
- «Незалежність – це велике свято, великий день для мене. Я все життя добросовісно працював, був активним українцем, громадянином своєї держави. Наразі я вже на пенсії. Виховував дітей в дусі патріотизму. Бо хто, як не ми? Це наша земля і ми маємо тут хазяйнувати».
- «Незалежність для мене – це бути вільною, мати свою думку і висловлювати її. Незалежність – це дуже важливо. Це те, що наближує нас до Європи. Я зараз живу не в Україні, тому я не можу сказати, що багато що роблю для України. Але, приїжджаючи до України, я розповідаю своїй сім’ї, друзям знайомим, що може бути краще і що потрібно до цього прагнути».
- «Незалежність – право вільно жити у своїй країні. Ми спокійно можемо висловлювати свою думку, її поважають».
- «Незалежність – це свобода в її широкому розумінні. Найзначніші події для мене за цей час – це, безумовно, Революція на Граніті, Помаранчева революція та Євромайдан. Власне, подія, це і саме здобуття незалежності, вільні вибори. Що я роблю для України? Я голосую. Це найменше, що я можу зробити і що може зробити кожен громадянин нашої держави».
- «Незалежність для мене означає, що я можу вільно висловлювати свою думку, робити вибір з приводу своєї подальшої діяльності».
- «Незалежність – це найбільше надбання українців. Найвизначніші події: Революція на Граніті, ми тоді підняли перший прапор. Потім ще 2 революції. Треба поважати українські традиції, коріння, мову. Бо, як немає мови, то немає і держави».
- «Незалежність – це відчувати себе вільною, можливість здобувати освіту, розмовляти українською мовою, працювати в цій країні, радіти позитивним змінам, які тут відбуваються. Що я роблю для України? Я чесно працюю, сплачую податки і сподіваюся, що вони будуть йти якісь гарні справи. Якщо кожен робить свою справу чесно – зміни неминучі. Найзнаковіші події – це Революція на Граніті, Помаранчева революція та Євромайдан».
- «Незалежність – це складне питання. З точки зору державотворення – світ глобалізується, об’єднується. Тому питання незалежності тут риторичне. Найвизначніші події – це, звісно, Майдани. Я, як кореспондент, постійно був у вирі подій і все це знімав. Ці революції дуже вплинули на нас. І, звісно, вплинула війна. Люди мають йти до гідності. Знати правду. Напевно, у цій площині і формується незалежність».
- «Україна має дуже великий потенціал: земля, трудові ресурси, надзвичайно розумні й талановиті люди. Незалежність треба боронити самостійно. Ніхто нам не допоможе та й не має допомагати. Зараз я відчуваю себе вільно, в порівнянні з тим, що було раніше».
Серед факторів залежності учасники зазначали:
- старше покоління, яке сумує за Совком і постійно всіх і все критикує;
- відголоски СРСР і «совковий» менталітет;
- неповага влади до народу;
- залежність від кредитів та МВФ;
- брак свободи вибору;
- залежність від інших країн;
- енергетична залежність;
- ментальна залежність;
- залежність від іноземних партнерів;
- брак власного виробництва;
- брак підтримки національних продуктів.
Говорячи про фактор Незалежності учасники відмітили:
- нове покоління влади та громадян, починаючи з часів Євромайдану;
- свобода слова, можливість вільно висловлювати свою думку;
- освіта;
- можливість мати особистий простір;
- свобода від думок інших людей;
- люди;
- свобода висловлювати думки будь-якою мовою;
- активні громадяни;
- створення робочих місць для себе та своєї громади;
- відкритість до нового;
- можливість творчої реалізації;
- економіка;
- торгівля.
Бахмут, Донецька область
“24 серпня в День народження нашої України команда “Активної Громади” м. Бахмут провела Акцію, під час якої дізнавалась в людей, які фактори залежності та незалежності вони вважають найголовнішими.
Більшість думок про незалежність стосувалось прапору, гімну та мови. Тобто, ці фактори виражають нашу ідентичність та впізнаваність серед інших націй.
У факторах залежності більшість назвали інформаційну пропаганду”.
Дніпро
Агов, активно громадо Дніпровщини! Команда “Активної Громади” у Дніпрі не тільки привітала нашу рідну країну, а ще й провела Акцію, приурочену до Дня незалежності України у Дніпрі. Планувалось просто поговорити з дніпрянами та гостями Дніпра на тему Незалежності України, цінностей та поглядів на незалежність з різних сторін. Однак, результатом Акції стало неймовірно насичене та живе спілкування про цінності, наше спільне майбутнє та внесок кожного з нас у творення сучасної України.
Серед учасників були як студенти перших курсів, так і освітяни, підприємці, кожен і кожна з яких мають справді унікальний та колоритний погляд на сьогодення України й всі вони, без виключення, поділились переконанням, що в жодній іншій країні українці не будуть вільнішими та спроможними, ніж в незалежній Україні.
Як сказав один з учасників Акції: “Для мене незалежність – це в першу чергу, можливість приймати самостійні та незалежні рішення. Як мені жити, що робити, в якому напрямі розвиватись. Це повинен вирішувати тільки я. Те ж стосується і нашої країни. Я вірю в неї та її незалежність. А тому щиро сподіваюсь, що українці й надалі будуть по-справжньому незалежні, приймаючи самостійні рішення. Правильних і неправильних рішень не буває. Через практику прийняття рішень і формується незалежність і самостійність. Тож, не варто боятись, а варто рухатись далі”.
Студентка ДНУ розповіла наступне: “Для мене незалежність – це, коли мій розвиток – це моя відповідальність. Коли я роблю помилки та вчусь на них, тоді я відчуваю себе вільною та незалежною. Це навіть буває страшно, коли ти несеш відповідальність за своє життя, а не батьки, чи начальство або вчителі. Але чи мала б я право називати себе незалежною, перекладаючи відповідальність за власне життя на інших? Гадаю, що ні. Справжня незалежність – це відповідальність за себе та свої вчинки”.
Вчитель математики із загальноосвітньої школи розповів про незалежність: “Незалежність моєї країни – це і моя незалежність. Право бути тим, ким ти хочеш і займатись тим, чим ти хочеш, якщо це не представляє загрозу іншим. Це базові права людини, які роблять людину незалежною. Вільною, якщо хочете. В цій державі я маю такі права і готовий відстоювати їх як і тисячі інших моїх колег по всій країні”.
Громадський активіст з молодіжної організації “Дуїт” поділився своєю думкою: “Ви питаєте про Незалежність країни, а насправді маєте на увазі економічну та правову свободу. Це є основні ознаки незалежної держави, як на мене. Держави, які не є сателітом чи чиїмось васалом. Держава, де громадяни не повинні питати дозволу на проведення мирного мітингу чи для виїзду за кордон. Незалежність – це про нашу позицію. Я щасливий, що живу у справді вільній країні й зроблю все можливе, аби незалежність залишилась незалежністю, а не ширмою, як це було при СРСР”.
На думку учасників, факторами незалежності є:
- економічні права та свободи
- можливість приймати самостійні рішення п
- право на вибір професії та хоббі
- відсутність примусової роботи на державу по праву народження в ній
- відкриті кордони
- демократичні вибори
- сильна армія
- самозарадні та відповідальні громадяни
- незалежні державні інституції
- свобода слова
Однак факторами залежності учасники назвали такі ознаки:
- обмеження базових прав людини
- необхідність питати дозволу в інших
- економічна та торгівельна залежність
- військова залежність
- відсутність свободи вибору
- відсутність верховенства права
- обмеження свободи слова
- неповага до старшого покоління та досвіду
- залежність від імпорту товарів першої необхідності
- завеликі повноваження у правоохоронної системи.
Жмеринка, Вінницька область
Напередодні Дня Незалежності разом з іншими активістами “Активна Громада” Жмеринки завітала в Жмеринський центр реабілітації дітей. Для вихованців провели патріотичну вікторину, де найактивніші учасники отримали фірмові подарунки, адже активізм і патріотизм важливо виховувати з дитинства. Дякуємо очільниці громадської ініціативи “Матусі Жмеринки ” Ірині Грозі, активістам Катерині Мазур, Ірині Козловській, Ярині Бульбі та усім, хто долучився та надав центру допомогу!
Волноваха, Донецька область
“День Незалежності! Ми запитали у мешканців що НЕЗАЛЕЖНІСТЬ для них особисто.
МИР! А от далі відповіді були різні, дуууууже різні.
Віра, молодь, сила, діти, гордість, надія – це лише краплинка з почутого та написаного.
Але в одному вони всі однакові!
Незалежність – це про людей! Держава без людей не існує…
А ще я в черговий раз почула оце: “Не подобається – валіза, вокзал…”. Я дивуюся, коли чую таке від людей, які кажуть, що люблять свою країну!
Незалежність – це відповідальність!
Незалежність – це не про постійну боротьбу та страждання. Для мене це про впевненість в майбутньому, це про гордість, це про зміни на краще, це про молодь та бажання жити в Україні!
“Не подобається – змінюй! Залишайся і змінюй життя у своїй країні на краще!”.
Покровськ, Донецька область
“Акція до 30-ї річниці незалежності України: “Що для мене незалежність?”
23 серпня в Покровську та в Мирнограді команда ВІ «Активна Громада» Інституту «Республіка» у складі членкинь Активної Громади Олени Ковальчук, Марії Шамоніної та представника “Активної Громади” Західної Донеччини Олександра Ткаченко провели акцію від «Активної Громади», присвячену 30-й річниці незалежності України: «Що для мене незалежність?» з метою привернути увагу українців до теми незалежності України, свободи, розуміння унікальності, усвідомлення самоідентичності.
Під час акції містяни поділилися своїми міркуваннями щодо:
• оцінювання своєї власної незалежності із незалежністю держави;
• цінностей незалежності;
• що є незалежність?
• що ми робимо щодня для нашої держави?
• які події є найважливішими за 30 років незалежності й чому?
Учасники акції висловили такі думки:
«Для мене найголовнішими цінностями є свобода слова, право мирно збиратись та відстоювати свої права».
«Незалежність – це любов до своєї Батьківщини, готовність її боронити».
«Для мене найголовнішою подією за 30 років незалежності України є: Революція Гідності, тому що слова: свобода, честь, гідність, соборність та незалежність – це не порожні слова. Це цінності, які вони готові боронити ціною власного життя…».
Дрогобич, Львівська область
“Команда “Активної Громади” Дрогобича провела акцію, присвячену Дню незалежності! Хто вже брав участь у таких наших подіях, той знає, що багато залишається для роздумів й опісля!
Ділимось з вами у цьому пості тим, а що ж цікавого ми почули від мешканців та гостей нашої громади.
Навряд кожен з нас думає про це щодня, а от у ці важливі для України дні для цього найкращий час! До акції долучились близько 40 людей. Ось деякі з відповідей.
Святослав: “Справжній незалежності сприяє взаємна відповідальність. І це і є цінністю незалежності”.
Роман: “Незалежність – це свобода і відповідальність у цій свободі”.
Сергій: “Цінностями незалежності є наша культура, мова, історія, яку потрібно берегти”.
Іван: “Воля – це для мене незалежність. Коли ти сам на своїй землі вирішуєш. Її цінностями є любов до батьків. Цінуєш своїх батьків, тоді цінуєш і свою історію і предків, розділяєш їхні пріоритети. Тоді ти й країну свою поважаєш, в якій живеш і будуєш своє майбутнє”.
Богдан: “Тяжко говорити про незалежність, коли в тебе син і його сім’я в Італії, а ти їм кажеш, щоб навіть не вертались, бо не бачиш для них тут гідного життя. Зараз маю саме такі настрої. Я вже пенсіонер. Мені все одно, але хочеться, щоб діти жили гідно”.
Марія: “Важливими подіями за 30 років незалежності є прийняття нашої Конституції, рішення про курс на вступ до ЄС, Революція Гідності. Найбільшим досягненням вважаю те, що українці змінились за ці 30 років: перестали жити, як раби, знають, чого хочуть, навчились діяти, а не чекати поки за них хтось зробить. Особливо, молодь. Що роблю для незалежності щодня? Я сумлінно і добре виконую свою роботу, яку люблю, користуюся можливістю впливати на зміни в громаді, підписую петиції”.
Світлана: “Незалежність – це і є про цінності. Про відповідальність та свободу. Найважливішими подіями незалежності вважаю: безвіз, закон про українську мову, Томос, всі реформи, а ще – досягнення наших спортсменів, розвиток культури. Щодня знаходжу можливість якось покращити навколишнє середовище біля свого будинку, на своїй вулиці, у своєму місті. Сортую сміття, посадила не одне дерево. Постійно волонтерю і користуюсь інструментами участі”.
Також всі охочі могли вказати фактори, які сприяють незалежності і залежності України. Більшість висловились, що незалежності України сприяють:
- любов до України;
- спільні цінності;
- взаємовідповідальність та спільні;
- пріоритети влади і громади;
- освіченість;
- достаток;
- робота в команді;
- відкритість кордонів;
- свідомі громадяни;
- знання та поширення історії та культури України;
- критичне мислення;
- готовність відстоювати незалежність.
Натомість, залежності України, на думку опитаних, сприяють такі фактори як:
- байдужість;
- брак єдності;
- корупція;
- низький рівень життя;
- безвідповідальність;
- неосвіченість громадян;
- некомпетентність влади;
- брак дозвілля для молоді;
- незрілість та інфантильність суспільства;
- несприятливе сусідство (із Росією);
- порушення міжнародного права;
- ксенофобія;
- позиція «моя хата з краю»;
- радянське мислення та очікування «месії», який прийде і вирішить всі проблеми.
Найважливішими подіями за 30 років Незалежності на думку дрогобичан є:
- проголошення Незалежності України;
- внесення державного прапора у Верховну Раду;
- прийняття державних символів України;
- прийняття Конституції;
- запровадження державної грошової одиниці – гривні;
- перемога Руслани та Джамали на Євробаченні;
- Помаранчева Революція;
- запровадження ЗНО;
- Євро 2012;
- Революція Гідності;
- спротив агресії Росії та виникнення добровольчого і волонтерського руху;
- надання Україні безвізу;
- отримання томосу про автокефалію ПЦУ;
- прийняття закону про мову.
Серед добрих справ, які дрогобичани роблять щодня для України, це:
- спілкуються українською мовою та поширюють українську культуру;
- вивчають історію України;
- слухають українську музику;
- волонтерять;
- сортують сміття;
- ходять на вибори;
- сплачують податки;
- підписують петиції;
- беруть участь у громадських обговореннях;
- прибирають прибудинкові території;
- ходять на толоки в місті;
- пишуть проєкти на розвиток міста;
- висаджують дерева.
Наймолодші учасники акції залишили нам прекрасні малюнки.
А ми бажаємо процвітання нашій країні і відблиску гордості в очах її громадян за неї. І пам’ятаємо, що Україна, це кожен з нас!”.
Житомир
“Напередодні Дня незалежності житомиряни і житомирянки поділились думками про незалежність, цінності, самоідентичність під час Акції від ВІ “Активна Громада”.
Питання були, наче, не складні, але відповіді нас дуже вразили.
- Які, на вашу думку, цінності незалежності? Чим для вас є незалежність?
Максим, офіцер: “Це коли ти впевнений у майбутньому, коли ти як вільна людина ходиш вулицями свого міста під мирним небом. Коли ти можеш просто жити, працювати й думати про майбутнє”.
Вікторія, студентка: “Це коли ти вільно висловлюєш власні думки у вільній країні”.
Людмила, вчителька: “Це свобода слова”.
Христина, працює на державній службі: “Коли маєш можливість жити у демократичній країні, спокійно й безпечно ходити вулицями свого міста”.
Олександр, військовий, учасник бойових дій АТО та ООС: “Для держави дуже важлива територіальна, економічна та духовна незалежність. Територіальна незалежність важлива, саме її ми зараз відстоюємо. Ми живемо у глобалізованому суспільстві, підтримуємо контакти з іншими людьми, країнами. Звісно, потрібна економічна незалежність. Проте, надзвичайно важливою є незалежність духовна, коли ми маємо позбавитись свого “комплексу меншовартості” і відчувати себе представниками й представницями самодостатньої й повноцінної нації, гордитись тим, що у нас є. Захищаючи незалежність, люди захищають не просто територію як таку, вони захищають свій дім, сім’ю, дітей. І боротьба йде не за саму територію, а за світогляд, за голови людей. Ця боротьба на екранах телевізорів, у новинах. Маємо бути свідомі цього. Інформації безліч, а яку споживати – залежить від нас”.
- Назвіть 10 справ, які ви зробили для України?
Тут люди часто замислювались перед тим, як дати відповідь, намагаючись пригадати щось глобальне. Але маленькі щоденні справи й творять наше життя.
Альона, учениця: “Я посадила дерево біля будинку. А ще я прибирала в сквері. І ми часто проводимо екоакції”.
Галина, вчителька: “Я вчителька фізкультури, щоденно дбаю про здоров’я нації. А ще веду гурток танців для дітей та молоді”.
Христина, працює на державній службі: “Захищаю інтереси громадян, оскільки, працюю в судовій сфері. А ще посадила дерево під будинком, беремо участь в благодійних акціях і фестивалях. Не планую їхати з України. І навіть відпустку проводжу в Україні: ми вже 7 років поспіль відпочиваємо в Карпатах. Сподіваємось, з часом все більше українців цінуватимуть те, що мають”.
Студентка-житомирянка: “Ми допомагали відбудовувати зруйновані будинки на Сході у своїх знайомих”.
- Найзнаковіші для незалежної України події?
Люди називали різні події. Говорили про Майдан та Революцію Гідності, згадували Помаранчеву революцію. Але одна з відповідей відзначила не менш важливу подію, хоч і не прив’язану до конкретної дати: “Коли багато людей почали говорити українською мовою. Вдома, на вулицях, у компаніях – всюди”.
Запоріжжя
“22 серпня Активна Громада Запоріжжя провела акцію до Дня Незалежності!
У містян питали: як ви відчуваєте незалежність? Чи пов’язані для вас незалежність власна, особиста, та незалежність держави? Які цінності для вас є визначальними?
Також було запропоновано визначити основні фактори незалежності та залежності України.
Питання виявились складними для запоріжців: деякі перехожі не могли визначити міру власної свободи або вважали себе більшою мірою залежними: від фінансових обмежень, економічного становища та зовнішньої політики.
Втім, зустрічалися й люди, які цінують незалежність та відчувають її як частину повсякденного життя.
Головними цінностями, як і позаминулого року, стали свобода слова та право вибору”.
Зіньків, Полтавська область
“23 серпня у місті Зіньків “Активна Громада” Зіньківщини провела акцію до 30-ї річниці незалежності України: “Що для мене незалежність?”.
Під час акції містяни ділилися своїми думками:
“Саме поняття «незалежність» – це не про 24-те серпня чи урочистий парад на Хрещатику. Натомість для мене незалежність – це щоденне відчуття подяки, гордості та відповідальності”.
“Незалежність – це боротьба. Це зусилля, яке ми робимо кожного дня, зберігаючи те, що для нас цінне. Дуже хочеться, щоб наші щоденні зусилля увінчались успіхом. З Днем незалежності!”.
“Для мене незалежність – це боротьба сотень поколінь українців за власну землю і за власну долю, а також за можливість вирішувати власне майбутнє країни”.
Найактивніші учасники акції отримали від “Активної Громади” символічні подарунки.
Кам’янець-Подільський, Хмельницька область
“За 30 років Незалежності України у нас були досягнення та здобутки і втрати… Навколо цих питань пройшло спілкування з кам’янчанами й на стенді вони записували та візуалізували свої враження”.
Краматорськ, Донецька область
“21 серпня команда “Активної Громади” провела для мешканців Краматорська, Слов’янська та Миколаївки Всеукраїнську акцію, яка була приурочена до Дня Незалежності України.
«Цей день нашої волі та свободи! Завдяки незалежності від СРСР Україна отримала можливість розвитку. Зараз країна має власну національну ідентичність та визнання європейських держав».
«Для меня это обычный нерабочий день. Я не понимаю, от кого или от чего мы независимы и ничего положительного мне эта независимость не дала».
«Для мене незалежність – це ідентичність нації та її єдність. Завдяки Незалежності ми отримали суб’єктність, самостійність, історичну пам’ять та можливість формувати власну культуру».
«Для меня независимость – это жизнь без войны, возможность получать бесплатное медицинское обслуживание. Украина благодаря независимости получила дружный народ и возможность проводить самостоятельную политику».
«В независимой Украине мы создали свою семью и у нас родился ребенок».
«Знаковые события для меня – это, во первых, само провозглашение Акта независимости, затем Революция 2004 года и Евро-2012».
Кропивницький
“Акція до 30-ї річниці незалежності України “Що для мене незалежність?” у Кропивницькому. 20 серпня в Кропивницькому регіональна команда ВІ «Активна Громада» від Інституту «Республіка» у складі регіонального координатора Анатолія Стояна та студентки ЦДПУ імені Володимира Винниченка, членкині активної команди Мирослави Колісніченко провели акцію від “Активної Громади”, присвячену до 30-ї річниці незалежності України: “Що для мене незалежність?” з метою: привернути увагу українців до теми незалежності України, свободи, розуміння унікальності, усвідомлення самоідентичності.
Василь, журналіст: «Для мене найголовнішими цінностями є свобода слова, право мирно збиратись та відстоювати свої права».
Надія, домогосподарка: «Моє розуміння незалежності, цінності – це велика родина, це віра в Бога, це наші діти, наша молодь, яка готова творити незалежну, самостійну і щасливу Україну”.
Микола, робітник: «Незалежність – це любов до своєї Батьківщини, готовність її боронити, це наша армія! Наші захисники та волонтери, що захищають наш мирний спокій на Донбасі».
Валентина Іванівна, пенсіонерка: «Для України особисто брала участь в акціях з озеленення, благоустрою прибудинкових територій, дитячих пісочниць, ігрових майданчиків тощо. Адже в самому малому, ми таким чином допомагаємо моїй країні».
Мирослава, студентка: «Для мене особисто найголовнішою подією за 30 років незалежності України є: Революція Гідності, оскільки, активні громадяни України продемонстрували всьому світові, що для них слова свобода, честь, гідність, соборність та незалежність – це не порожні слова. Це цінності, які вони готові боронити ціною власного життя…».
Родзинкою акції стало визначення рейтингу факторів незалежності України. На думку людей, головними факторами незалежності є: історична пам’ять, наші гени до свободи, верховенство права, народ – патріот та захисник України, культурна спадщина (народні традиції) та наша молодь, яка народилась вже в незалежній Україні й проявила свою свободолюбність під час Майдану та Революції Гідності!!!”.
Полтава
“21 серпня регіональна координаторка ВІ «Активна Громада» Лілія Гарбузюк провела акцію “Що для мене Незалежність?” в місті Полтава, присвячену 30-річчю Незалежності України.
Під час акції полтавці та полтавки ділилися своїми думками:
Зіна Валеріївна: «Для мене незалежність – це коли ти співаєш гімн своєї Батьківщини, а на очах – виступають сльози і тебе “розпирає” від гордості за свою країну».
Сергій Іванович: «Незалежність для мене ототожнюється із свободою. Це можливість займатися улюбленою справою та всебічно розвиватися, самостійно приймати рішення і брати на себе відповідальність за них».
Олексій: «Розвинуті духовність і культура, право стабільно розвиватися – це те, що має об’єднати українців».
Віолетта: «Для мене незалежність – це жити в цій країні й розмовляти її мовою, адже, я переконана, що неможливо любити країну, бути її громадянином і не вчити мову».
Галина Володимирівна: «Незалежність – це можливість поїхати закордон і побачити світ, навчитись в ньому чужого корисного та навчити свого доброго».
Світлана: «Незалежність – це говорити з повагою, до себе і до людей. Вдягати вишиванку не тому, що так модно, і не тому, бо «що скажуть люди», а тому, що ти поважаєш свої корені й традиції».
Рівне
“20 серпня, на майдані Незалежності в Рівному, команда “Активної Громади” Рівного провели Всеукраїнську акцію до дня Незалежності.
Ось декілька думок рівнян про цінності незалежності, про те, що вони роблять для України щодня і не лише!
«Особисто для мене, незалежність – це те, що ми маємо, те що в нас є, і те, що можемо вільно говорити вільно, незважаючи ні на що. Що роблю для України? Дерева садив, звертався на урядову гарячу лінію з проблемними питаннями, які бачив в місті. І вони вирішувались. Звертався і до міського голови попередньої каденції щодо вирішення проблемних питань в місті, і вони, справді, вирішувались».
«Незалежність? Я більше люблю слово свобода, бо саме воно найкраще описує відсутність будь-якої залежності. Тому для мене поняття “свобода” є ширшим та всеохопним»
«Незалежність для мене – це можливість робити те, що можна, те, що хочеш. Можеш думати вільно, робити, що хочеш, поїхати, куди захочеш. Що я роблю для України кожного дня? Цікаве питання. Я маю дитину, я висаджую дерева. Також вважаю актуальним питання сортування сміття (і не смітити в місті). Я вважаю, що кожен повинен робити так само, адже це буденні речі, які є важливими. Коли я бачу, що є сміття на вулиці, я прибираю його. Мої діти також так роблять, навіть роблять зауваження іншим дітям, коли вони викидають сміття просто на вулиці».
«Для мене цінність незалежності – це те, що в нас є свої звичаї, традиції, своя, рідна українська мова. Важливо те, що є свобода вибору, свобода дій».
«Щодо незалежності – важлива зокрема, фінансова незалежність. Як в країні, так і особиста. Цінність незалежності, в тому, що ми можемо вільно вирішувати те, куди рухатись, з ким дружити та як діяти. Ми вирішуємо самостійно і без будь-якої залежності від інших».
Щодо ключових подій, які є найважливішими за 30 років незалежності України, відповіді були різними, та найчастіше повторювані: Помаранчева Революція 2004 року та Революція Гідності, як ті події, які змінили людей.
Також згадували такі події, як перші президентські вибори, прийняття Конституції, власне, День Незалежності, живий ланцюг (ланцюг Соборності), здобутки в різних видах спорту, коли про Україну на міжнародній арені говорять в позитивному ключі”.
Здовбицька ОТГ, Рівненська область
“22 серпня “Активна Громада” Здовбицької ТГ провела Всеукраїнську акцію. Під час акції ми привернули увагу до теми незалежності України, свободи, розуміння унікальності, усвідомлення самоідентичності. Опитані говорили про патріотичне виховання дітей, як головний фактор незалежності. Також, на думку старшого покоління, патріотизм повинен бути у серці та у справах. До прикладу, запропонували доповнити нашу громаду державними символами, розвісити більше прапорів. Дати можливість купити у магазині прапор України.
Молодь розвивала думку про фактори залежності:
“Добре що ми стали незалежною державою і тепер самі за себе відповідаємо, самі себе виховуємо. Так і після повноліття, я стану незалежною від своїх батьків і стану будувати своє життя самостійно”.
“Я залежна від базових потреб, їжі, води, грошей”.
“Моя залежність – це пенсія, яку я отримую. На жаль, вона дуже мала”.
“Ми всі залежні від комунальних тарифів, які не відповідають пропорції пенсії”, – говорили пенсіонери.
Також озвучили спостереження, що вишиванку люди почали одягати просто так: “Все частіше на вулиці можна зустріти людину у національному вбранні”.
Рубіжне, Луганська область
“21 серпня регіональна команда ВІ «Активна Громада» у Рубіжному провели акцію, присвячену 30-й річниці незалежності України: “Що для мене незалежність?”.
Наводимо думки учасників акції:
Віра Валентинівна, пенсіонерка: «Для України та нашого міста я брала участь у суботниках з очищення території, також – у заходах щодо озеленення міста».
Павло, студент: «Для мене найголовнішими цінностями є свобода слова, право мирно збиратись та відстоювати свої права».
Денис, шахтар: «Незалежність – це любов до своєї Батьківщини, готовність її боронити, це наша армія! Наші захисники та волонтери, що захищають наш мирний спокій на Донбасі».
Окремою особливістю акції стало визначення рейтингу факторів незалежності України. На думку людей головними факторами незалежності є: верховенство права та молодь, яка народилась вже в Незалежній Україні”.
Суми
“20 серпня, на центральній площі міста Суми команда “Активної Громади” міста Суми провела Акцію до Дня Незалежності України!
Відповіді опитаних:
“Живучи 30 років в незалежній Україні, чесно кажучи, я не можу сказати, що таке незалежність. Це відчуття, яке в серці кожного українця, його неможливо описати совами, на мою думку. Одна з найважливіших подій – це Помаранчева Революція 2004 року».
“Незалежність – це свобода, коли ти можеш спокійно говорити, спокійно діяти. Я працюю лікарем, це один з обов’язків перед державою, адже, кожного дня я допомагаю українцям».
“Для мене незалежність – це наші традиції, звичаї, наша самоідентичність. Я не можу виділити одну подію, вважаю, що найголовнішими для нашої країни є наші здобутки зі спорту, на Євробаченні, і так далі…».
Ужгород
“До дня Незалежності запитали у громадян України, що вони роблять для своєї країни? Відео можна переглянути за лінками:
Аня Тараненко, голова молодіжної ради Батівської громади: “Очолюю молодіжну раду та хочу змінити нашу громаду на краще”.
Одрі Давид, підприємиця: “Я угорськомовна мама, виховую дітей та займаюсь вирощуванням квітів, і є частинкою нашої країни”.
Дівчата Аня та Надія з молодіжної ради Батівської громади: “Вчуся у школі, стану топ-моделлю. А Надія стане психологом”.
Настя Петрішко з Перечинської громади: “Працюю копірайтером та пишу статті про українські музичні новинки, тим самим популяризую україномовний контент”.
Пані Вікторія з Батівської громади поділилась власними враженнями про те, як розвиває освітянську сферу у громаді та чому це робить.
Людмила з Білківської громади: “Прагну змінити свою громаду, щоб юному поколінню тут було затишно та щоб зростала більш свідомою”.
Марк з Батівської громади: “Я навчаюсь в Україні, хоч й були можливості закордоном. Хочу тут залишитись та розвивати країну”.
Харків
“20 серпня команда “Активної Громади” Харкова провела Акцію до 30-ї річниці Незалежності України. Для всіх українців ця цифра має надважливе значення, адже це означає, що мрія попередніх поколінь здійснилася і вже 30 років ми живемо у вільній державі. Навіть дощ не зміг завадити щирому спілкуванню та обговоренню нашої Незалежності.
Активісти розпитали громадян про фактори НЕзалежності й залежності України. Було втішно чути, що харків’яни бачать у незалежності тільки переваги: колонка факторів залежності була майже пустою.
Наприклад, Ганна зазначила, що для неї незалежність – це свобода, свобода пересування, свобода слова, а Сергій зауважив, що незалежність для нього – це життя у демократичній країні.
Також висловлювали свою думку і діти. Дмитрик сказав, що завдяки незалежності він може купувати будь-які товари, у тому числі й через інтернет.
Володимир розповів, що незалежність для нього – це саме життя! З іншого боку, Артем вважає, що один з факторів залежності України – це наявність іноземних кредитів на рахунку держави.
Валерія, студентка, зазначила, що найважливішими подіями за часи незалежності для неґ є 24 серпня 1991 року та листопад 2013 року, “коли розпочалась Революція Гідності і всі ми отримали шанс на життя у європейській країні”.
Владислав поділився, що він дбає про екологічну ситуацію своєї країни та регулярно виходить на прибирання парків і сортує сміття.
Хмельницький
“20 серпня команда ВІ “Активна Громада” м. Хмельницького провела акцію “Що для мене Незалежність?“. Акцію провели спільно з партнерами Регіональний центр з надання БВПД у Хмельницькій області.
Під час акції учасники ділилися своїми міркуваннями:
“Для мене найбільшими цінностями є сам факт незалежності, воля, самостійність”.
“Перш за все, це – свобода: свободі дій, свобода вибору, свобода пересування, свобода думок”.
“Незалежність – це можливість вільно жити на своїй землі”.
“Це великий дар, який потрібно берегти й за яким ми зараз боремося на Сході”.
“Що я роблю для країни? Я працюю в школі з дітьми, намагаюсь передати їм відчуття цінності та любові до нашої країни”.
“Ходжу на роботу, сплачую податки, виховую дітей і просто намагаюсь бути “хорошим громадянином”.
“Підтримую наших військових, бо вони зараз безпосередньо захищають нас і нашу свободу”.
“Серед найзнаковіших подій: прийняття Конституції України, бо це основний документ державності”.
“Революція Гідності, яка розбудила в нас сильний патріотичний дух і показала цінність нашої волі та незалежності”.
“Підписання угоди про безвізовий режим з Євросоюзом”.
“Помаранчева Революція, Революція Гідності, бо ці події показали силу нашого народу і незламність”.
Чернівці
Команда “Активної Громади” провела Всеукраїнську акцію до Дня незалежності в наймальовничішому куточку, пам’ятці ЮНЕСКО – Резиденції митрополитів Буковини та Далмації.
Команда «Активної Громади» зверталась до мешканців та гостей міста із питанням: які фактори, на їхню думку, сприяють самостійному розвитку країни або ж, навпаки, стримують його.
Серед драйверів присутні виділили: свободу слова та самовираження, любов до Батьківщини, щирість, доброту, силу духа, правильну оцінку здобутків, популяризацію закордоном, смерть імперії і т. д.
Негативними ж вказали чинники: корупцію, ідеологію меншовартості, відсутність національної ідеї, байдужість до власної культури, нереалізованість реформ, жадібність, мовчання тощо.
Найсміливіші учасники записали відео, в яких розповіли про своє бачення цінностей незалежності.
“Це можливість спілкуватися рідною мовою, вільно висловлювати ідеї, співати пісні, носити вишиванку, бути такою українкою, якою хочеш ти!”, – зазначила викладачка ЧНУ Олександра Чубрей.
Усього ж подія привернула увагу 20 небайдужих. Дані акції допомагають переосмислити переваги демократії, а також усвідомити ту високу плату, яку несе Україна за обраний шлях поступу!
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”