Чи вдалося порозумітися двом різним за назвою, проте не за ціллю сторонам – владі та громаді? Які методи співпраці приносять найбільшу користь для розвитку міста та країни в цілому? – Представники місцевої влади та громадські активісти шукали відповіді на запитання під час Форуму «Синергія влади і громади – можлива?/!»
27 червня в приміщенні Центральної міської бібліотеки ім. К. Солухи відбувся регіональний форум, під час якого політичні експерти, представники місцевої влади та ОМС, громадські активісти, активні громадяни та ЗМІ шукали ефективні методи взаємодії.
Регіональний Форум «Синергія влади і громади – можлива?/!» мав на меті налагодити діалог між представниками влади та громадянами шляхом діалогу і обговорення подальших спільних дій, які сприятимуть розвитку громад, міст та країни в цілому.
Під час заходу в рамках проекту «Активна Громада: право вибору» відбулося представлення результатів дослідження Інституту «Республіка» щодо звітування депутатів місцевих рад (всеукраїнський та місцевий розріз). Також експерти презентували дослідження Інституту «Республіка» і дослідницької кампанії «Active Group» «Участь громадян у прийнятті рішень» (всеукраїнський та місцевий розріз).
«На сьогоднішній день дуже важливо чи можемо ми поставити знак оклику чи знак запитання вкінці речення «Синергія влади та громади важлива?/!»…», – зазначила заступник голови Інституту «Республіка» Олександра Скиба.
Протягом квітня 2017 року Інститут “Республіка” проводив аналіз звітів депутатів місцевих рад, включаючи й звіти депутатів Кам’янець-Подільської міської ради. Станом на 25.04.17, 30 з 36-ти депутатів Кам’янець-Подільської міської ради прозвітували про свою діяльність перед виборцями – 83,3%, відповідно.
Слід зазначити, що шестеро представників депутатської фракції політичної партії “ВО “Свобода” не надали для висвітлення на веб-сайті міської ради окремі депутатські звіти, як того вимагають положення статті 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” та статті 15 Закону України ”Про доступ до публічної інформації”.
Проте, вказані депутати провели звітування у міській раді та виклали його в мережу Youtube, що не може вважатися повноцінним звітуванням, адже депутат повинен звітувати перед мешканцями, а також проінформувати раду про результати свого звітування. Рада, у свою чергу, повинна оприлюднити звіт депутата. Оскільки Кам’янець-Подільська міська рада оприлюднила звіт депутатської фракції ВО “Свобода” без розподілу проробленої кожним депутатом вказаної фракції роботи в окрузі, такий звіт не може вважатися повноцінним.
У ході контент-аналізу звітів депутатів Кам’янець-Подільської міської ради були виокремлені місцеві проблеми, які найчастіше заслуговували на увагу депутатів. Також була сформована загальна тенденція звітування депутатів у Кам’янці-Подільському, а саме висвітлення діяльності депутатів як в раді та в комісіях, так і на окрузі, що відповідає положенням ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”.
Особливістю процесу звітування у Кам’янці-Подільському є те, що майже кожен депутат звітує за виконання робіт із ремонту проїжджої та пішохідної частини доріг, значно випереджаючи всі інші види робіт. Вказане свідчить про неналежний стан дорожнього покриття як на вулицях, так і у дворах будинків.
Інститут “Республіка” виокремив ТОП-5 найпопулярніших робіт, що були реалізовані депутатами Кам’янець-Подільської міськради, а саме:
- Ремонт проїжджої та пішохідної частини (вулиць, дворів та пішохідних доріжок) – 19 згадок у звітах;
- Установлення, ремонт або облаштування дитячих майданчиків – 18 згадок у звітах;
- Ремонт житлового будинку (заміна дверей та вікон під’їзду, ремонт даху над під’їздом, усунення протікання підвалу, ремонт та заміна поручнів, ліфтів тощо) – 13 згадок у звітах;
- Ремонт й установлення зовнішнього освітлення – 12 згадок у звітах;
- Ремонт покрівель будинків – 10 згадок у звітах.
Доволі неординарними, на думку експертів, виявилися наступні реалізовані депутатами проекти:
- Припинено рух службового транспорту КП «Міськтепловоденергія» та КП «Добробут» через дворові проїзди будинків;
- Здійснення чергових перевірок міських пасажирських транспортних засобів, під час яких були виявленні окремі порушення правил перевезення пасажирів;
- Проведення обстеження кожного будинку округу на предмет облаштування під’їзду “посипковим матеріалом” з метою уникнення травматизму громадян;
- Встановлено обмеження в часі по руху автотранспорту;
- Встановлення меморіальних дошок на території ЗОШ.
Отже, слід зазначити, що зі звітів депутатів Кам’янець-Подільської міської ради можна взяти детальний опис виконаних депутатами робіт на окрузі. Недоліком звітування, як зазначають експерти, є чи не повна відсутність фотографій, які додавали б інформативності та зображали викладену в звіті інформацію.
До дискусії та обговорення досліджень долучилися представники місцевої влади секретар міської ради Дмитро Васильянов та голова фракції «Свобода» Михайло Посітко. Заступник міського голови з гуманітарної політики міста Вадим Савчук зазначив, що: «Програма «Активна Громада» вже 5 місяців функціонує у Кам’янці-Подільському і вже є непогані результати в роботі». У свою чергу голова фракції «Свобода» Михайло Посітко зауважив, що його фракція єдина, яка публічно звітувала в приміщенні міської ради, і відео цих звітів скоро будуть підкріплені відповідно до біографії кожного депутата на сайті Кам’янець-Подільської міської ради.
У свою чергу регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Кам’янці-Подільському Христина Руссу зауважила, що: «Синергія – це той процес який вимагає взаємодії двох сторін як і депутатів місцевої ради так і громадян. Ми сподіваємося покращити цю тенденцію, через те, що з дослідження видно, що громадяни мало розуміють, у чому дійсно є компетенція міських депутатів».
Протягом Форуму учасники обговорили те, яких змін та успіхів може досягнути громада, якщо буде налагоджена правильна конструктивна та взаємна комунікація з владою. А представники влади переконалися у важливості врахування думки громадян, які готові втілювати ідеї та ініціативи в життя, аби змінювати свій куточок та країну в цілому на краще.
Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».
Проект «Активна Громада: право вибору» впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Кам’янець-Подільський, телефон: 0978580664, e-mail: Russu.Kris@gmail.com