Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 10.08.18 – 22.08.18
м. Горішні Плавні
У стінах «Горішньоплавнівського бюро правової допомоги» відбулося чергове засідання Клубу «Активної Громади Горішніх Плавнів» у формі майстер-класу на тему «Інструменти участі. Звернення громадян».
Спікером заходу був начальник відділу «Горішньоплавнівське бюро правової допомоги» Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергей Тараненко.
Засідання почалося зі вступного слова регіонального координатора «Активної Громади Горішніх Плавнів» Володимира Дмитренка. Далі, учасники обговорили очікування від заходу.
Під час першої частини майстер-класу учасники говорили про види звернень громадян до місцевої влади, строки і порядок їхнього розгляду чиновниками. Не оминули увагою і відповідальність за різноманітні порушення законодавства про звернення громадян.
Під час другої частини заходу, у форматі питання-відповідь, розглянули практичні аспекти використання звернень громадян як інструменту для вирішення локальних проблем українців.
Усі учасники отримали роздаткові матеріали: листівки з покроковою інструкцією створення електронних петицій та з аналізом звітування депутатів Горішньоплавнівської міської ради за 2017 рік (щоб містяни знали до кого ефективніше звертатися).
У результаті учасники вирішпили написати колективне звернення та створити електронну петицію в Єдиній системі електронних петицій , до якої підключено і сайт Горішньоплавнівської міської ради, задля вирішення конкретних локальних проблем.
***
м. Южне
11 серпня в межах Клубу «Активної Громади Южного» відбулася зустріч із жителями міста. Під час зібрання, активісти обмінювалися досвідом з мешканцями Литвиу щодо сфери електронного врядування, інструментів громадської участі, котрими можуть користуватися. Також присутні ознайомилися із особливостями методу контролю за дотримання законів.
Варто зазначити, що Литва тривалий час є провідним постачальником електронних систем як для України, так і для всього світу, і, звісно, сама їх активно використовує. У Южному наразі активно впроваджується таке урядування, про особливості якого активісти постійно інформують мешканців міста. Зі станом справ, особливостями використання та результатами у даній сфері ознайомив учасників зустрічі координатор “Активної Громади” в Южному Андрій Коновалов.
Присутні також обговорили інструменти громадської участі – публічні консультації та громадський бюджет. Зупинилися на процесі реформування в Україні. Проаналізували успіхи та недоліки деяких реформ. Присутні відзначили, що варто залучати громадян до активностей, до налагодження діалогу із представниками влади, до використання інструментів прямої демократії, а також вести просвітницьку діяльність, лише тоді будуть творитися зміни.
***
м. Кропивницький
14 серпня в міській раді відбулася прес-конференція на тему звітування депутатів. Регіональний координатор «Активної Громади» у Кропивницькому Анатолій Стоян проінформував представників регіональних та місцевих ЗМІ про результати моніторингу звітів депутатів 27 місцевих рад, з них – 15 обласних центрів та 12 міст обласного і районного значення. Джерелом інформації для дослідження стали офіційні веб-сайти міських рад та відповідні запити до них. З 1168 депутатів свої звіти оприлюднили 681 депутатів, що складає 58,3 % від загальної кількості.
Із 42 депутатів міськради міста Кропивницького – 27 осіб виконали свій прямий обов’язок щодо звітування про свою діяльність перед виборцями за 2017 рік, що становить 64,3 %. Разом з тим, в оприлюдненні своїх звітів за 2016 рік депутати міської ради були одні з найкращих в Україні (92,85%, або 39 з 42 депутатів).
Анатолій Стоян зазначив, що оприлюднені звіти на сайті міської ради дають можливість:
- оцінити роботу депутата у виборчому окрузі протягом звітного року;
- визначити, на які цілі депутат спрямовував ресурси;
- ознайомитися з роботою депутата якомога більшій кількості виборців;
Також, координатор підкреслив, що звіти демонструють готовність депутата до транспарентності, визначають позицію політичної сили (яку він представляє у місцевій раді) до публічності у звітуванні.
Громада сподівається, що надалі всі депутати подадуть свої звіти для оприлюднення за результатами роботи протягом 2018 року.
***
м. Рівне
15 серпня відбулося засідання Клубу «Активної Громади Рівного» у стінах офісу Громадського об’єднання «Час-Дій».
Під час зустрічі учасники спілкувалися на тему «Чи готові українці фінансувати політичні партії?». У контексті даного питання обговорювали реформу державного фінансування політичних партій.
Активісти розповідали про особливості українського законодавства з цієї теми. Спілкувалися щодо того, який відсотковий бар’єр потрібен для отримання коштів з державного бюджету політсилами.
Учасники зазначили, що наразі, після дострокових парламентських виборів 2014 року, прохідним відсотком для отримання фінансування з державного бюджету для політичних партій стало 5%, після наступних парламентських виборів, тобто з 2020 року цей відсотковий бар’єр стане меншим – 2%.
Далі, присутні обговорювали та наочно «тестували» сайт «Золото партій» від Громадського руху «ЧЕСНО», за допомогою якого можна побачити, яку кількість коштів політична партія отримала з державного бюджету, та яка кількість коштів надійшла з внесків громадян.
Насамкінець, активісти аналізували закордонний досвід, щодо державного фінансування політичних партій, адже в більшості Європейських країн це – нормальна практика, яка існує не один десяток років.
***
м. Краматорськ
17 серпня регіональний та комунікаційний координатори «Активної Громади Краматорська» Олег Кучеров та Ігор Бутов провели інфогодину в сквері Профспілок, поблизу центральної площі міста.
Під час зустрічі активісти запитували у містян, чи підтримують вони введення в Україні відкритих списків під час виборів, та як вони ставляться до того, що тимчасово переміщеним особам дозволять голосувати на місцевих виборах.
У ході бесіди координатори презентували мешканцям такий інструмент взаємодії громадян із місцевою владою, як звітування мера та цікавились думкою містян щодо доцільності проведення подібного у Краматорську.
«Перше звітування мера подивлюся, якщо це буде живе спілкування, а не розмова «для галочки» обов’язково буду підтримувати та відвідувати цей захід», – зауважила пані Оксана, жителька міста.
Частина опитаних місцевих також зазначила, що зневірилися у порядності депутатів, і їм байдуже відкриті будуть виборчі списки на наступних виборах чи ні, тому що не мають намірів брати участь у голосуванні. Щодо участі ТПО у місцевих виборах краматорці практично одностайно підтримали таку ініціативу за умови, що це буде стосуватися лише тих громадян, які постійно проживають у місті.
***
м. Ужгород
В Ужгороді дискутували на тему «Партнерство «Відкритий Уряд» – кроки назустріч співпраці». Про Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» та їх успішні впроваджені практики розповіли запрошені експерти: керівник благодійного фонду «Центр громадських ініціатив», депутат облради Андрій Вишняк, керівник департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської ОДА, депутат облради Денис Ман та керуюча справами виконкому Ужгородської міської ради Олена Макара. Участь також взяли представники «Активної Громади Закарпаття».
Спікери зазначили, що відколи ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» впроваджується в Україні, вдалося кардинально змінити підходи до формування та реалізації держполітики в частині забезпечення відкритості та прозорості прийняття рішень. Змогли вдосконалити процедури проведення консультацій з громадськістю, забезпечити надання доступу до публічної інформації у формі відкритих даних, впровадити механізм подання е-звернень та петицій тощо.
Олена Макара розповіла про досвід Ужгородської міської ради щодо прозорості діяльності, а також співпраці з громадськістю. Вона відмітила, що для ефективної комунікації з громадськістю використовується не лише офіційний сайт, а й соціальна мережа Фейсбук, де створено сторінку міськради.
Оскільки метою зібрання було й вироблення пропозицій до національного плану дій з упровадження ініціатив на наступні роки, пані Олена звернула увагу на необхідність пришвидшення роботи в напрямі інтеграції державних реєстрів, внесення змін до ЗУ «Про звернення громадян» з урахуванням сучасних реалій, а також перегляду законотворцями терміну оприлюднення проектів нормативно-правових актів та рішень органів місцевого самоврядування, як пропонує Асоціація міст України.
Присутні розглядали інструменти місцевої демократії, де і як їх варто вдосконалити. Також говорили про законопроект про публічні консультації та досвід впровадження консультацій в Ужгороді.
Також присутні обговорили фінансування політичних партій та сервіси, які сприяють антикорупційним активістам. Більшість електронних сервісів з’явилися як наслідок участі Уряду України в ініціативі Відкритий Уряд та небайдужості зацікавлених груп.
Наразі триває період переоцінки програмних документів та планування подальших кроків у напрямку відкритості та прозорості органів влади.
***
Всеукраїнська акція «Зваж свою незалежність»
Воля, любов, справедливість, сім’я, дружба чи авто, квартира, робота, гроші – що поклали українці на ваги незалежності?
Протягом 22-23 серпня «Активна Громада» від Інституту «Республіка» запитувала у жилетів 28 міст, що готові вони покласти на ваги незалежності. Метою акції було нагадування громадянам про цінність власної свободи, активної участі в побудові своєї громади та країни в цілому.
Усього в Києві участь взяло понад 65 громадян, загалом по Україні близько 2 тисяч. Адже акція паралельно проходить у 28 населених пунктах у різних куточках. У результаті ми дізналися, що за вагою, важливістю дорівнює незалежності для киян і гостей міста: мир – 40 згадок, справедливість – 30 згадок, воля – 25, право – 25, життя – 23 згадки. Варто додати, що на ваги цінності такі як: гроші – поклало лише три особи, квартира – одна, влада – чотири і ніхто не зважив автомобіль.
У Скадовську найчастіше українці клали на ваги незалежності: волю, мир і справедливість. Дніпряни виділили серед усіх цінностей – свободу, волю, родину, життя. Топ-5 у Кропивницькому, які на думку жителів дорівнюють незалежності: мир, любов, сім’я, свобода та життя, а в Рівному маємо наступний рейтинг: сім’я, безпека, справедливість, життя, воля та любов.
Як і про що говорили в Черкасах можна дізнатися з відео:
Мешканці Дрогобича найчастіше асоціюють незалежність з такими поняттями як: справедливість, правосуддя, добро, патріотизм, воля, свобода слова, сумління. У той же час Ужгород поклав – активну громадянську позицію, свободу людини, щастя, справедливість, особисту незалежність.
Діти та дорослі з Горішніх Плавнів відповідали, здебільшого, однаково – коли немає перешкоди думці народу; – впевненість у кожному дні; – мир та спокій; – свобода та любов у мирі; – незалежність від інших держав; – воля народу; – боротьба за щастя; – свобода.
На символічних важках у формі сердечок учасники акції в Чернівцях залишали коментарі: «життя», «патріотизм», «мир», «самобутність», «сім’я», «любов». На вагу незалежності богуславці обирали патріотизм, свободу, правду, доступ до інформації, свободу слова і дій, активність та добро.
У результаті акції у Кремінній (Луганщина) дізналися, що за вагою дорівнюють незалежності: • Свобода – 70%; • Сім’я – 15%; • Матеріальні блага – 10%; • Право голосу – 5%. У той же час жителі Житомира вважають, що найбільше незалежність країни символізують цінності: воля, патріотизм, сім`я, дружба, життя.
Із Запоріжжя також маємо відеосюжет.
У Сумах розприділилися голоси наступним чином: • Особиста незалежність –38%; • Право голосу –4%; • Україна –13%; • Свобода –13%; • Щастя і мрія – по 4%;
З отриманої інформації бачимо, що для громадськості Полтави, незалежність ототожнюється насамперед зі свободою, але не менш важливими є сім’я та справедливість. Як показала акція, львів’яни – сімейні, прагнуть любові та бажають бути освідченими. Адже саме: сім’я, любов та освіта стали лідерами вибору.
Серед найчастіших варіантів відповідей кам’янчан були: активна громадська позиція, воля, свобода, сім’я, добро, справедливість, боротьба. Що ж хмельничани вкладають у поняття незалежності також можна поглянути у відеосюжеті:
У Южному (Одещина) свобода, справедливість, добро переважно ставали на ваги разом із незалежністю. На перше місце жмеринчани винесли: мир – 27%, сім’я та свобода отримали 18 і 17 %, любов, здоров’я і права – по 8, свобода слова і дружба – по 4 відсотки. Гроші не отримали жодного голосу.
Всеукраїнська акція проходила в межах проекту «Активна Громада: право вибору». Проект впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).